Faktem je, že východ Ukrajiny k volbám nepůjde a Západ pranic nenadělá s jasným fiaskem rozpadající se majdanovské země… Pokud Porošenko nevyhraje v prvním kole, je zde možnost, že se v kole druhém setká s Julií Tymošenkovou, která se může s odřeným ouškama dostat dál. Poznal jsem ji v devadesátých letech spolu s prezidentem Ukrajiny Kučmou. Bylo to v období, kdy přestávala být komsomolkou a její konto dostávalo pozvolna nádech první ukrajinské miliardářky. Až byla v lednu 2001 odvolána z funkce vicepremiérky kvůli hledání Interpolem pro obvinění z padělání dokumentů, daňových úniků a krádeží ruského zemního plynu. To když přivolaná evropská komise měřila tlak v plynových potrubích v ukrajinském transportním místě, aby na tom potrubí, v němž měl procházet ruský plyn pro Evropu, byla nula atmosfér, na tom pro Ukrajinu atmosfér přes sedmdesát…

Šlo o 13,7 miliardy bezprizorních krychlových metrů, které měly být součástí nelegální dohody mezi vedením Naftogazu Ukrajina a “průmyslníky” podniku RusUkrEnergo o “prodeji” Rusům ukradeného plynu v hodnotě asi 3,9 miliardy dolarů. Naftogaz nakoupil plynu dvojnásobné množství, než Ukrajina mohla spotřebovat. Omyl? Tu druhou polovinu Naftogazu prodal firmě RusUkrEnergo se sídlem ve Švýcarsku. O kontrolu nad státními rezervami plynu zápolil prezident Viktor Juščenko a premiérka Julie Tymošenková. Juščenko spravoval státní policii, Tymošenková měla pod sebou Naftogaz, díky jemuž se ocitla za mřížemi.

Bylo jich pět, Kerry a Porošenko uprostřed…

Přitom se jako komsomolka tak nadějně rozjela; od roku 1988 se věnovala v Sovětském svazu podnikání, v letech 1996–1997, pět roků po odtržení Ukrajiny od SSSR, se stala generální ředitelkou Spojených energetických systémů Ukrajiny a od té doby byla první pětatřicetiletou miliardářkou Ukrajiny. Když začala Tymošenková podnikat, byl už její idol Kučma prezidentem, takže si mohla bez potíží založit v roce 1995 koncern Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU) a o rok později již byla poslankyní. O čtyři roky později z ní Kučma udělal vicepremiérku, odpovědnou za energetiku.

V JESU se zakoukala do Olexnadra, co byl jedním z vrcholných manažerů. Psalo se o tom, že se “plynařská princezna” vdala z rozumu. Nicméně se jí narodila dcera Jevhenije. Nic to však neudělalo s její postavou, věděla, jak na venkovanky, když si uplétala jako ony tradiční účes, cop obtočený kolem hlavy. Nezanevřela ani na špičkovou módu, když se ve značkovém kostýmku nechala vyfotografovat pro titulní stránku ukrajinské mutace francouzského časopisu Elle. Splnil se jí i další sen, chmátl po ní časopis Forbes, jenž ji ve svém žebříčku zařadil na třetí místo mezi nejvlivnějšími ženami světa. Její vztah s prezidentem Kučmou se změnil v srpnu 2000, kdy byl zatčen její muž s obviněním, že jako předseda Spojených energetických systémů Ukrajiny údajně připravil státní pokladnu o 300 miliónů dolarů.

A jak se na Ukrajině začal krást ruský plyn…? Napřed byli uvězněni vedoucí pracovníci Naftogazu, pak přišla na řadu pouta pro Julii Tymošenkovou, po ní ukrajinská policie v minulých dnech roku 2014 zadržela jejího bývalého kolegu šéfa státní plynárenské společnosti Naftogaz Jevhena Bakulina. že připravil stát o čtyři miliardy dolarů (takřka 80 miliard korun).

Ukrajinská média nyní upozorňují, že klíčem k ukončení zběsilé, a EU a NATO podporované konfrontace ve východoukrajinských ruskojazyčných regionech, jsou oligarchové, majitelé velkých průmyslových komplexů v Doněcku, Charkově či Dněpropetrovsku. Blíží se další ukrajinská katastrofa, nebo jen jediné racionální řešení současného marasmu, aby přineslo vymodlenou katarzi…? Je to jen boxerská idea Vitalije Klička, co se vzdal kandidatury na prezidenta Ukrajiny a tak se největším favoritem v dnešních prezidentských volbách stal miliardář Petro Porošenko. Do voleb na rozdíl od Klička vstoupila iJulija Tymošenková, která odmítla vzdát se své kandidatury ve prospěch oligarchy.

Porošenko, co má na kontě dvě miliardy dolarů (asi 40 miliard korun) a těší se pověsti muže kompromisu, spíš převlékače kabátů. Porošenko je označován za jednoho z nejvlivnějších lidí v ukrajinské politice. Nějakou dobu patřil ke straně, která podporovala exprezidenta Leonida Kučmu. Pak se ale stal blízkým přítelem exprezidenta Viktora Juščenka a sponzorem oranžové revoluce. Několik měsíců působil jako ministr zahraničí ve vládě Julije Tymošenkové. Přesto byl krátce ministrem hospodářství i pod prezidentem Viktorem Janukovyčem. Teď spřádá plány s opozicí. Ale to může mát spíš pozitivní vliv na jeho vládnutí. Střety zájmů jsou v tomto případě paradoxně naopak žádoucí; čím víc vyprodukuje a prodá, tím víc financí také pro Ukrajinu, která na hranici chudoby zcela logicky potřebuje nejbohatší oligarchy, aby ji vytáhli z bryndy…

Jako jediný z ukrajinských oligarchů otevřeně podporoval protestní hnutí v Kyjevě a nyní chce i nově vzniklou dočasnou vládu. Sám je také poslancem. Možná bude Porošenko tím prezidentem, který si dá za cíl federalizaci Ukrajiny, rozhodně však nebude pro „humanitární“ bombardování Krymu, byť má z evropské minulosti své zářné vzory. Dnes chce pro Ukrajince to nejzákladnější; práci, výplaty a důchody. Když bude vyřešeno tohle, přijdou postupně po těžkém úsilí i ostatní výhody, jež Ukrajinu údajně vrátí zpět k blahobytu, nejen obrazně si osladí svůj život.

Porošenko totiž své podnikání odstartoval na prodeji čokoládových bobů, v 90. letech minulého století skoupil řadu podniků na výrobu sladkostí. Jeho společnost Rošen je největším výrobcem cukrovinek na Ukrajině a Porošenko získal přezdívku “čokoládový král”. Kromě podniků na výrobu sladkostí vlastní i mimo jiné automobilky, loděnici či televizní stanici. Představa, že by padlo vlivem stupidních sankcí vůči Rusku obchodování s Ruskem, je pro něho i jako obchodníka nepřijatelná. Jeho prezidentskou volbu podporuje i fakt, že Rusko z důvodu údajně nekvalitních čokolád jeho produkty odmítá.

Na boháče sází též Oleksandr Turčynov, který po pádu prezidenta Viktora Janukovyče vykonává pravomoci hlavy státu; pár oligarchů již jmenoval do gubernátorských funkcí. V Doněcké oblasti je to šestnáctý nejbohatší Ukrajinec Serhij Taruta, do čela Dněpropetrovské oblasti postavil miliardáře Ihora Kolomojského, který je v žebříčku ukrajinských boháčů na třetím místě. Jde o uklidnění situace a ne o pokračování nesmyslných nacionalistických vášní. Tito oligarchové se do ničeho s novou vládní garniturou nenamočili a v ruskojazyčných regionech mají relativně silné pozice. Taruta i Kolomojskyj mají vazby na Západ a změnu poměrů v Kyjevě přinejmenším tolerují.

Nejbohatší Ukrajinec Rinat Akhmetov, majitel špičkového fotbalového týmu Šachtar Doněck, se důrazně vyslovil proti rozdělení Ukrajiny na prozápadní a proruskou část. Východ Ukrajiny je také Ukrajina. To je filosofie Akhmetova, který ctí Rusko jako bratrský národ. Je to ale prý dvousměrná ulice, Ukrajinci si zasluhují stejnou úctu.povstalcům otevřeně postavil a na protest proti nim zorganizoval protestní akci ve svých závodech. Podle zpravodajského serveru Ostrov na „znárodnění“ zareagoval utvářením vlastních bojových oddílů Štít, které mají chránit jeho podniky před útoky povstalců.

Akhmetov na východě Ukrajiny zaměstnává 300 tisíc lidí a podle místních novinářů tam rozhoduje bezmála o všem. Jeho dnešní akce může mít velký dopad na vyhrocený spor povstalců s kyjevskou vládou; až dosud s přímou podporou nového režimu váhal, i když opakovaně vyzýval k zachování jednoty země. Ukrajinský parlament schválil „memorandum o míru a porozumění,“ které předpokládá decentralizaci státní správy a posílení pravomocí místních samospráv. Právě tento slib měl být odměnou pro Akhmetova, který prý bude mít decentralizované orgány na východě země pod kontrolou. Svolal proto fanoušky jím vlastněného fotbalového mužstva Šachťor Doněck, aby si tím získal voliče.

Ovšem ouha. Toto vysílala česká VEŘEJNOPRÁVNÍ televize na programu ČT1 v hlavních zprávách 20. května 2014. „Lidé zaplnili stadion Shakhtaru Donetsk“ uváděla moderátorka Aneta Savarová. ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Aneta_Sa… V záběru potom vidíte doslova dav lidí mávající vlaječkami a také záběr na velkoplošnou obrazovku, kde hovoří Rinat Akhmetov, který svolal demonstraci sto tisíců lidí. Vše je ale jinak. Zaplněný stadion se omezil na pár set lidí na jedné tribuně, kterou dychtivě fotili a natáčeli novináři. Podívejte se, jak to ovšem bylo doopravdy. České televizi již nejde věřit absolutně v ničem. Jejich prachsprostá propaganda nejen nebere konce, ale přitvrzuje. Jejich propagandistická práce je opravdu bravurní. Až příště od ČT uslyšíte o zaplněném stadionu, nepodléhejte iluzím. Ve skutečnosti mohla být zaplněná autobusová zastávka blízko stadionu nebo přímo na stadionu mohly být narvané k prasknutí toalety.
Originály videí http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani…
http://www.youtube.com/watch?v=b3Z9tK…
Podpořte http://hlidamemedia.cz/
PS.: Z těch statisíců zaměstnanců tam moc lidí nedošlo, kapacita Donbas arény je 52 187 míst. Je zbytečné cokoliv počítat. Pro ČT jež otevřeně podporuje fašistické bojůvky, si to stejně znásobí vyhovujícím koeficientem. https://www.youtube.com/watch?v=_ZsBa4mVafY

Moje zprostředkovaná komunikace se sestrou Halinou mého kamaráda Petra z Kyjeva je složitá. Dostávám útržky jejích práv přes její přítelkyni, která již žije v Česku. „Faktem je, že Akhmetov zaměstnává asi dvě stě tisíc lidí, ovšem vzhledem k tomu, že Doněcká lidová republika separatristů chce Akhmedův majetek znárodnit, jelikož byl nabyt za „podezřelých okolností“, jeho zaměstnanci váhají; nechtěli by být obviněni z kolaborace s prozápadním oligarchou, což by mohlo znamenat jejich propuštění z práce. Málokdo proto chce jít k volbám. Po zhlédnutí videa je asi důvod nad jiné zřejmý.

Tymošenková si pokazila u Ukrajinců svoji pověst, když byl zveřejněn odposlech jejího rozhovoru s bývalým místopředsedou ukrajinské bezpečnostní rady Nestorem Šufryčem. Mé ukrajinské zdroje nikdy nezklamaly. Kdo by chtěl za prezidentku ženu mdlého ducha, která hrozí atomovým vyhlazením ukrajinských Rusů? To neudělal ani Hitler, pouze ti, co hodili na Hirošimu a Nagasaki atomové bomby. “Jsem připravena chopit se zbraně a střelit toho šmejda (prezidenta Putina) do hlavy. Je třeba se chopit zbraní a jít vystřílet ty zatracený Rusáky. Kéž bych tam mohla být, dostali by místo Krymu h..vno. Doufám, že jakmile budu moci, tak zapojím všechny své styky a vyburcuji celý svět, aby z Ruska nezbylo než spáleniště.“ Na otázku Šufryče, co dělat s osmi milióny Rusů na Ukrajině, když jsou to všechno vyvrhelové, Tymošenková odpověděla: „Měli bychom po nich ksakru pálit atomovými zbraněmi…“ http://video.idnes.cz/?idVideo=V140325_092028_tv-zpravy_krr

V polovině 90. let jsem se setkal v Moskvě s novinářem Jevgeniem, co byl jako já „na volné noze“ a jeho názor na oligarchy, v té době se ještě nikdo nebavil o těch „miniaturních“ ukrajinských boháčích, ale o jménech jako Abramovič a Berezovský, kteří se jako první oligarchové dostali až do Kremlu. Jak jsem koupil, tak prodávám. Jevgenij nesnášel Gorbačova a Jelcina; prvního proto, že prodal SSSR Reaganovi, druhého pro jeho alkoholismus. A právě Jelcin se dal do holportu s Abramovičem a Berezovským. Ten první žil v Moskvě s  ženou Olgou, studoval na ropném institutu a živil se výrobou hraček a plastových káčátek či ruských medvídků a matrjožek. A pak začal obchodovat s ropou. Dosti nešikovně, jelikož v roce 1992 byl vyšetřován ve spojitosti s vlakem plným ropy, který záhadně a nenávratně zmizel.

V roce 1995 se spojil s magnátem Borisem Berezovským, s nímž využili bankrotu Borise Jelcina před volbami a poskytli mu půjčku na slušné úroky. Šlo o tak slušné úroky, že mohli za 100 milionů dolarů koupit miliardovou státní ropnou společnost Sibněft. Díky Jelcinově insolvenci se poté dostali až do Kremlu, kde získávali nedocenitelné kontakty. Brzy však vzal Berezovský do zaječí, aby spolu s někdejším agentem KGB Alexandrem Litviněnkem ve Velké Británii lanařili ke spolupráci s britskou rozvědkou ruské policisty, na což Litviněnko doplatil, když byl otráven radioaktivní látkou. A co píše o Berezovském pracovnice francouzského ministerstva zahraničních věcí dr. Francoise Thomová ve své analytické knize: Mráz přichází z Kremlu, aneb Máme se bát Putina? …“Nejmocnější kremelský oligarcha Boris Berezovský předal čečenskému teroristovi Samilu Basdajevovi, nepříteli Ruska č. 1, osobně milion dolarů před jeho vpádem do Dagestánu. V důsledku toho pak tento Ruskem financovaný útok rozpoutal dodnes uměle udržovanou čečenskou válku…“

To vše šlo však mimo Abramoviče, který se rozhodl začít investovat také do hliníku a vytvořil Russian Aluminium, druhého největšího producenta hliníku na světě. V té době již jako miliardář rozjel v roce 1999 také politickou kariéru, když se stal poslancem za Čukotku, aby si zajistil imunitu. O rok později už tam byl už guvernérem. Gogol by nenapsal lepší příběh svého hrdiny Čičikova z Mrtvých duší. Velký Roman, co snad i snil o tom, že jednou bude carem z rodu Romanovců, se začal z Ruska pomalu a ostražitě stahovat a prodávat svoje podíly v Sibněftu za 13 miliard dolarů, v Russian Aluminium či letecké společnosti Aeroflot za další desítky miliard. Jeho novým cílem se stala Velká Británie, kam prostě před zatčením utekl, koupil si klub Chelsea a vesele žije, jen s tím, aby se omylem nedostal na území, které spadá pod ruskou jurisdikci…

Dneska bude znám nový prezident Ukrajiny, nebo dva kandidáti pro druhé kolo; ti, co nejsou odkojeni zločineckým Majdanem a chodí každý den pilně do práce, aby zajistili živobytí sobě a svým rodinám, tedy lékaři, svářeči, řidiči, topiči, horníci či učitelé, skláři, uklízečky, zdravotní sestry a další poctivá řemesla, se modlí, aby se nevrátilo období Banderovců s jejich šéfem strany Svoboda Ihorem Tenyukhem nebo Dmytro Jarošem, co vede Pravý blok neonacistů. Každý jiný vítěz však bude jen nutné zlo…

Inu, extremisty z Pravého sektoru poznali i členové české radikální Dělnické strany sociální spravedlnosti. Pravý sektor byl pozván na návštěvu do České republiky s odůvodněním, že právě oni “sehráli rozhodující roli v protestech, které se snaží přivlastnit si proevropští kolaboranti v čele s Kličkem či Tymošenkovou”. DSSS totiž mluví o vývozu ukrajinské revoluce i do Česka.

A jak vznikají oligarchové…? http://www.youtube.com/watch?v=ZEyOFmJm87U&feature=youtu.be

http://www.liveleak.com/view?i=34e_1392746107

http://www.youtube.com/watch?v=ie0rj0l85Q4

http://www.youtube.com/watch?v=qtqQeJ315nw

…a důstojníci ukrajinské armády dál za velkého aplausu dezertují k Rusům… https://www.youtube.com/watch?v=HSFa8nXjMMQ

Další komentáře, glosy a reportáže http://www.facebook.com/profile.php?id=10000053041104#!/profile.php

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os