Rozhodně byste si neměli nechat ujít…

29. Duben, 2014 – 13:46

Jeden ze dvou koncertů Ivy Bittové s Janáčkovou filharmonií v Česku. První se uskutečnil v Trutnově (jak to tam vypadalo se můžete podívat zde http://www.ostravatv.cz/iva-bittova–janackova-filharmonie-ostrava–pratele-v10621.html) a druhý 5. května 2014 od 19 hodin v multifunkční aule Gong.

Poslední koncert z cyklu Gong, který je novinkou 60. sezóny, přináší jedinečné spojení jedné z nejvýraznějších osobností české alternativní hudební scény Ivy Bittové a Janáčkovy filharmonie Ostrava.Iva Bittová připravuje v tomto roce koncerty s celovečerním programem nazvané Zvon. Spolu s ní na nich bude účinkovat Janáčkova filharmonie Ostrava vedená dirigentem Davidem Švecem a hosté – kytarista Vladimír Václavek, jeden z pilířů domácí alternativní scény, kontrabasista Jaromír Honzák, guru české jazzové scény, trumpetista Oskar Török, člen oceňované kapely Vertigo, bubeník Miloš Dvořáček, klavíristka a autorka aranží Beata Hlavenková a kytarista a autor aranží Petr Ostrouchov. Na ostravském koncertě vystoupí také lidový sbor Grunik z Ostravice.

Když se řekne Iva Bittová, vybaví se člověku slova jako originální, osobitá, jedinečná, nenapodobitelná, svérázná, zajímavá. A přesto ani tento výčet charakteristik není dostatečný na to, aby vystihl hudební fenomén Ivy Bittové a pro ni příznačné překračování hranic jednotlivých žánrů a kombinování výrazových prostředků. Dokladem je i její album Zvon vydané v roce 2012. Na tomto CD se podílela celá řada vynikajících muzikantů a výsledné aranže pocházejí z dílen Petra Ostrouchova a Beaty Hlavenkové. A právě oni dva dokázali, že zdánlivě neslučitelné prvky minimalismu původních písní s mnohavrstevným zvukem orchestru a party sólových nástrojů ve výsledku působí velmi kompaktně. Řečeno slovy Tomáše S. Polívky (Rock a pop) „Skladby dostávají novou sílu a barvu, ale neztrácejí původní význam – zkrátka synergie.“ Janáčkova filharmonie je potěšena, že se při koncertním provedení Zvonu bude na výsledné synergii podílet. Na jednotlivých koncertech budou jednotlivé skladby (Prolog, Zelený víneček, Elida, Zapískej, Sirka v louži, Peřiny, Paraskeva, Uspávanka, V černém, Zvon, Větvička a Epilog) provedeny v podobě, v jaké jsou zaznamenány na CD. Písně Ivy Bittové v orchestrální úpravě (původně v rozsahu sedmi skladeb) poprvé zazněly na zahajovacím koncertě festivalu Struny podzimu 2009 s Pražskou komorní filharmonií, o rok později byl projekt rozšířen na celovečerní program a v roce 2012 opětovně rozšířen a upraven pro účely studiové nahrávky. „Album Zvon je pro mě jakousi satisfakcí a ohlédnutím se zpět za celou mojí hudební dráhou,

od úplného počátku až k autorské tvorbě. Jsou to většinou písničky, které vznikaly jen v kombinaci housle – zpěv – kytara. Ale třeba Beata Hlavenková mi říkala, že v těch houslových partech a zpěvu slyší celý orchestr. A já jsem to měla stejné, když ty písně původně vznikaly,“ říká Iva Bittová.

Program:

1. Prolog (Petr Ostrouchov)

2. Peřiny (Iva Bittová, Pavel Fajt / J.A. Pitínský, arr. Petr Ostrouchov)

3. Elida (Iva Bittová / Věra Chase, arr. Beata Hlavenková)

4. Zapískej (Čikori / Vladimír Václavek, arr. Petr Ostrouchov)

5. Sirka v louži (Iva Bittová, Vladimír Václavek / Bohuslav Reynek, arr. Beata Hlavenková)

6. Paraskeva (Iva Bittová / Hana Evans, arr. Beata Hlavenková)

7. Blok lidových písní (Grunik)

8. Uspávanka (Vladimír Václavek, Iva Bittová / Jan Skácel, arr. Petr Ostrouchov)

9. Dos Kelbl (Iva Bittová, Pavel Fajt / Jischak Katsenelson, arr. Beata Hlavenková)

10. Tichý pláč (Čikori / Karel David)

11. Větvička (Vladimír Václavek, Iva Bittová / Libor Kadlec, arr. Petr Ostrouchov)

12. V černém (Jiří Kolšovský / Karel David, arr. Beata Hlavenková)

13. Zvon (Vladimír Václavek, Iva Bittová / Vladimír Václavek, arr. Petr Ostrouchov)

14. Samota (Iva Bittová / Richard Müller, arr. Petr Ostrouchov)

15. Epilog (Beata Hlavenková)

16. Zelený víneček (lidová, úprava Iva Bittová, arr. Petr Ostrouchov)

Účinkují:

Iva Bittová – zpěv, housle, viola

Janáčkova filharmonie Ostrava

David Švec – dirigent

Vladimír Václavek – akustická kytara, zpěv

Josef Štěpánek – akustická kytara, elektrická kytara

Jaromír Honzák – kontrabas

Martin Novák – bicí, perkuse

Oskar Török – trubka, perkuse

Beata Hlavenková – klavír

Petr Ostrouchov – mandolína

Grunik – zpěv

***

Zprávu zasílá:

Jana Knižátková

Janáčkova filharmonie Ostrava

28. října 124

702 00 Ostrava

tel.: 00420 597489493, 596619996, 725528590

fax: 00420 596619997

mail: knizatkova@jfo.cz

www.jfo.cz

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *