Konečně se Romové dočkali svých azylových argumentů…

21. Listopad, 2008 – 15:49

Bylo to na spadnutí. Tušil jsem to, jelikož mě varovali naši krajané v Kanadě. Zdejší multikulturalismus je totiž nesmírně benevolentní.

Každý, komu vláda v jeho původní zemi nechce nebo neumí zaručit bezpečí, ten má za oceánem nárok na politický azyl -status of refugee – status uprchlíka.

Sdružení Romů severní Moravy dnes vyzvalo otevřeným dopisem předsedu vlády a další představitele českého státu, aby se urychleně zasadili o zrušení Dělnické strany, Národní strany a také organizace Národní odpor.

Pokud se tak nestane, varují ostravští Romové před hromadnou emigrací z České republiky. dálosti z litvínovského Janova a jiné demonstrace extrémních skupin prý názorně ukazují, že se uvedené pravicové strany snaží vyprovokovat především Romy k násilí.

Znají to z vyprávění svých romských příbuzných, kteří se v Torontu už zabydleli. Na letišti se jich ujali imigrační úředníci, zadarmo je odvezli do motelu, dali jim ubytování na účet státu i peníze na stravu. K tomu bezplatně tlumočníka a slevu na městskou hromadnou dopravu i na nákup základních potravin. A ještě peníze „na přilepšenou“.

Čeští Romové, žádající v Kanadě o azyl pobírali zhruba sedm dolarů na den a osobu jako přilepšení, přičemž jim zdejší radnice platila ubytování a stravu. Pětičlenná romská rodina tak měla bez práce denně skoro 35 dolarů. Kdo měl jídlo třikrát denně a na pokoji sprchu, dostal ,jen´ pět dolarů na den, na koho zbyla skromnější ubytovna, tomu přidali.

„Co všechno se dá za pětatřicet kanadských dolarů nakoupit?“ zeptal jsem se v torontské samoobsluze.

„Dohromady čtyři kila vepřového masa, dvě kila kuřecích párků, čtyři litry stolního oleje, bochník chleba, deset housek, třicet buchtiček a kostka margarinu,“ dostal jsem šokující odpověď.

Nejvíc se asi romský exodus líbil torontskému právníkovi George J. Kubešovi, jemuž se rozrostla klientela Romů. Za jednoho mu kanadská vláda vždy vyplatila dva tisíce kanadských dolarů.

„Když náhodou v Kanadě azyl nedostaneme a budeme se muset vrátit do České republiky, nezboří se svět,“ ujistil mě klidně další romský žadatel. „Náš byt v Ostravě jsme pronajali, takže nám za něho jdou peníze a máme se po návratu kam nastěhovat. Navíc nám do rodiny přibude kanadský občan,“ řekl s úsměvem.

„Moje žena je v jiném stavu a podle zdejších zákonů získá každé dítě, narozené třeba v letadle při mezipřistání v Montrealu, kanadské občanství…“ dodal a pohladil svoji choť po bříšku.

„Jak ženeme byt, dostaneme od vlády Ontária sociální podporu. Ta činí měsíčně 650 kanadských dolarů na ubytování, kolem čtyř stovek je na stravu,“ vypočítával a vesele brnkal na kytaru.

„K tomu dostaneme dalších 700 dolarů jednorázově, jako tak zvané „tartovné“ na zařízení bytu. Před Vánocemi nám přibude obligátní stovka na dárky a sleva na městskou hromadnou dopravu,“ přidal informovaně.

To bylo v roce 1997, kdy byla znovu zavedena pro Čechy víza. Od 1. listopadu 2007 Kanada sice znovu víza pro české občany zrušila, ale do poloviny dnešních dnů odcestovalo za oceán již skoro 500 Čechů. Převážná většina českých žadatelů o azyl je romského původu.

Je tedy možné, že rostoucí celkový počet českých žadatelů o azyl může vyústit ve stav, kdy se situace pro kanadské ministerstvo občanství a přistěhovalectví zodpovědné za kanadskou vízovou politiku stane nadále neúnosnou, stručně řečeno průšvihovou, tedy znovuzavedením víz pro české občany…

A je to tady. Nevím kdo, ale nějaký zdatný organizátor na to musel přijít, že nejlepším způsobem, jak opět rozlístostnít kanadské imigrační úředníky, je další šikana Romů ze strany českých gadžů..

Povedlo se a emigrace Romů by mohla být srovnatelná s exodem českých Romů do Kanady ve druhé polovině devadesátých let. Je už řada romských rodin, které mají zbaleno. Zvláště ti, kteří nemají velké majetky. O emigraci uvažují ale i majetnější rodiny, protože prý strach mají všichni.

A už údajně nechtějí zpívat píseň o černém muži, co pod bičem otrokáře žil a práci, kterou tolik miloval, nesežene a nesežene, jelikož černou kůži má…

PS: Jen čekám, kdo z českých gadžů opět, po vzoru ostravské starostky Liany Janáčkové, navrhne, že jim přispěje na letenky, jen ať už jsou pryč…

Reklama:
 1. 19 reakce na “Konečně se Romové dočkali svých azylových argumentů…”

 2. Nojo, no a co navrhujete vy? Jinak dobrý 😉

  od Atllanka v Lis 21, 2008

 3. Každý sám strůjcem svého štěstí a pokud je Kanada tak uznalá, ať si je převychová ona. Přece jen má pro ně mnohem víc prostoru, skoro 10 milionů kilometrů čtverečních, to jde, ne?

  od olser v Lis 21, 2008

 4. To je vlastně fakt, mohli by tam kočovat :))

  od Atllanka v Lis 21, 2008

 5. A přitom by tam mohli pracovat v lesích, které tvoří základ kanadského hospodářství…

  od obr v Lis 21, 2008

 6. Obr, neblbni v lesích? Tam sem je ještě nikdy neviděla, zato na trati, železniční, tam jich pracujou celý klany… Nevíš v jakém stavu jsou kanadské železnice?

  od Atllanka v Lis 22, 2008

 7. Říkám, že by mohli pracovat, než že pracují. Je to jen odpověď na Nerudovskou otázku: Kam s nimi, když se jim u nás sociální dávky zdají příliš malé a že prý práci nedostanou, i když ji tak milují…

  od olser v Lis 22, 2008

 8. To je k smichu, v Ontariu si dost dobre nepovedou. Budou muset krast aby si zili jak v Cesku.
  Manzele dostanou $989.00 a dite $47.00 na mesic. Z toho si musi platit stravu a ubytovani. Budou zit nekde ve sklepe, na najem bytu nemaji, garsonka je $800.00 a jidlo je drahe. Auto? kdepak, a zima je pekne tezka, leta jsou dusna a horka. Do prace budou muset jit, zadna krasa to neni. Po case jim davky prestanou davat, prace je dost!
  Na nejakou barevnou diskriminaci jim nikdo nenaleti, prvni kdo je bude vitat je emigracni urednik z Indie, (prijel pred 4 roky), assistant je z Pakistanu a pracovni urednik je z Afganistanu a nebo Filipinec. Jen se jim pokuste vysvetlit ze se vam v Ceske republice zilo spatne, tuhle estradu bych rad videl.

  od George v Lis 23, 2008

 9. M ilý George, díky za cenné informace, pokud Vám nebude vadit, rád je někdy využiji. Fakta, která jsem uvedl, jsou z roku 1997…

  od olser v Lis 23, 2008

 10. vubect co pise olser neny pravda jeto jen jeho vymisel.jeto uplne jinak nes pise a zadneho roma nevratej jen za vazne trestne ciny a tam romove jsou skoro na nulove trestne cinosti psesne jeto 0,2procent.

  od josef v Led 13, 2009

 11. Rad bych odletel take do KANADY ale nevim jestli muzu,byl sem tam v roce 1996 ale vratil sem se.

  od ALEX.1978 v Led 29, 2009

 12. Bohužel, můžete, víza jsou rušena, ale to ještě neznamená, že Vás do Kanady vpustí. To je na dobrovůli kanadských imigračních úředníků, kteří tvrdí, že v Česku dnes není žádná rasová diskriminace, která by opravňovala Romy žádat o status uprchlíka…

  od obr v Led 29, 2009

 13. o co vam jde paka,kritizujete jenom a delate jsi jmena na romech aby jste dostaly naky prachy na jejich ukon coooooooo,to zanima tak silite porad onich pisete, co magori uz jste stim trapni paka nedodelani vzpamatujte se idioti,a dejte uz pokoj hitlerovci.

  od jacke v Úno 2, 2009

 14. Děkuji za vkusnou kritiku. Není nad konstruktivní vyjádření…

  od obr v Úno 2, 2009

 15. jetam este vkanade emigrace

  od standa v Dub 1, 2009

 16. Zdravim chtěla bych jet do kanady sem z janova a muzu řict že to je posledni dobou o hubu tady bejt rada bycch emigrovala ale nikdy jsem nikde nebyla a trochu se bojim nevim jak na to poradte

  od kasandra v Dub 30, 2009

 17. To není dobrý nápad. Nevím, kolik máš let, ale pokud jsi ještě mladá, máš šanci u nás. POkud jsi starší, nemá cenu se přesazovat jinam. starší stromy se těžko po přesazení ujímají. Ne USA nebo Kanada, ale Česko je zemí neomezených možností. Zapomeň na ty řeči o ubližování Romům a přemýšlej, proč Češi nemají Romy rádi. Že jsou snědí? A co Vietnamci nebo Mongolci? Jsou mnohem víc barevní než cikáni, ale pracují, chovají se slušně, nedělají nepořádek a nekradou. Když budeš toto všechno dělat jako oni, budeš se mít i u nás fajn. V Kanadě bys také musela pracovat, ale bez znalostí angličtiny by to bylo vyloučené. Nerozuměla bys, co máš v práci dělat, jak to máš dělat, jak dlouho, kde a kdy a tak dál. Je to fakt velikánské riziko. Znám to, byl jsem tam několikrát a vím, že to tam nemají lehké ani tamní gadžové. Nevěř na pozlátka.

  od olser v Dub 30, 2009

 18. Following my own exploration, billions of people all over the world receive the business loans from good banks. Therefore, there’s good chances to find a collateral loan in any country.

  od Lynnette27Wade v Čer 24, 2010

 19. Please, only Czech…

  od olser v Čer 24, 2010

 1. 1 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *