Na dětských koncertech Janáčkovy filharmonie Ostrava ožily rodinné hudební příběhy!

10. Duben, 2014 – 18:45

Celkem na čtyřech koncertech Rodinného cyklu Janáčkovy filharmonie Ostrava se nejmenší posluchači unikátní a poutavou formou seznamovali se světem klasické hudby. “Nechtěli jsme vytvářet žádný strojený edukativní projekt, ale snažili jsme se nabídnout dětem a jejich rodičům alternativu příjemně stráveného odpoledne,” dozvěděli jsme se od tvůrců projektu Lenky Jaborské, Kristýny Grycové a Martina Ptáčka.

Koncertní síně a hráči ve fraku budí respekt i v mnoha dospělých, natožpak v dětech, které jsou neustále okřikovány, aby se hned na začátku neušpinily, měly narovnaná záda a nemluvily příliš nahlas. Někteří vůbec nevědí, že se na koncertech klasické hudby mohou i zasmát. A jakpak by se to mohli dovědět? Vždyť někteří z dospěláků tady byli taky poprvé. Problematiku “koncertního prostředí” vyřešili autoři brilantně. Děj koncertů vložili do světa dětem i dospělým známého a vlídného, tedy prostředí rodinného. Janáčkova filharmonie Ostrava přichází k Vám domů! – zní totiž slogan abonentní řady.

Prostřednictvím tří odlišných rodin se děti seznámily se základními hudebními principy rytmu, barvy, melodie a dynamiky. To vše by nebylo možné bez moderátorské a herecké dvojice Pavly Gajdošíkové a Michala Sedláčka. Z jeviště k posluchačům promlouvali prostřednictvím dětských postav Olinky a Vládi a zároveň zpodobnili tři manželské páry Klidné, Tiché a Nevyzpytatelné. Herecké výkony, vtipný scénář a speciální hudební provedení dirigenta Jana Kučery a orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava vytvořilo poutavý, zábavný a vkusný hudebně-dramatický koktejl.

Součástí koncertů byl pokaždé také téměř dvouhodinový hudební workshop určený malým abonentům ve věku 4-10 let. Speciálně pro ně pořídila filharmonie několik desítek bicích hudebních nástrojů orffovského instrumentáře. A tak jste po skončení klubu mohli v zákulisí potkat děti, které hrdě vlekly třeba xylofon dosahující zhruba jejich velikosti a nenechaly si s ním za žádnou cenu pomoci. Proč? Vždyť už za chvíli je čekalo společné vystoupení s orchestrem přímo na jevišti, kde předvedly, co nového se naučily. A byly na to náležitě pyšné – stejně jako jejich rodiče.

Ani ti se ale po dobu odloučení od svých ratolestí vůbec nenudili. Během trvání

dětského klubu pro ně byla připravena speciální akce v podobě besedy s ředitelem, odborné přednášky a nebo třeba jen příjemného posezení s dobrou kávou a Filharmonickými novinami.

Celý projekt lze zpětně zhodnotit jako velmi zdařilý. O jeho úspěchu vypovídal nejen opakovaně vyprodaný koncertní sál a zpětné reakce rodičů, ale i spokojené a pobavené tváře těch nejnáročnějších posluchačů vůbec – samotných dětí.

Janáčkova filharmonie Ostrava bude v koncertech rodinného cyklu pokračovat také v příští sezóně. „Je to projekt, který má smysl a pomáhá nám získávat nové a pevně věřím, že také věrné posluchače, kteří se nebojí hudebního prožitku, koncertní prostředí jim není cizí a cítí se u nás dobře, a to je přece to nejdůležitější,“ dodává ředitel filharmonie Jan Žemla.

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *