KOUZLO VIOLONCELLA JIŘÍHO HANOUSKA

4. Duben, 2014 – 15:21

Sólista a koncertní mistr Janáčkovy filharmonie Ostrava Jiří Hanousek patří mezi nejvýraznější hudební osobnosti Ostravska a nejlepší violoncellisty v České republice. Tak se o něm hovoří v odborných i laických kruzích. Zde je pro úplnost nutno dodat, že jeho věhlas již překonal hranice Česka, o čemž svědčí jeho opakovaná vystoupení v mnoha evropských zemích, ale také USA, Kanadě, Japonsku, Tchaj-wanu a Jižní Koreji. 

A je to právě on, kdo v Roce české hudby 2014 přijal výzvu v podobě Violoncellového koncertu Čestmíra Gregora. „Je to vzdor podtitulu, který zní ,Kompliment každodenní hudbě´, velmi náročná skladba s názvuky latinskoamerických tanců, s melodickými tóny a hudebně zajímavými vedlejšími tématy,“ říká Hanousek. Gregorův Koncert pro violoncello a orchestr zahraje Hanousek na koncertech 10. a 11. dubna (Dům kultury města Ostravy, začátky v 19 hodin).

Čestmír Gregor, brněnský rodák, prožil část svého života v Ostravě, kam přesídlil v polovině 50. let. Od října 1959 nastoupil do ostravské stanice Československého rozhlasu jako vedoucí jejího hudebního vysílání. V roce 1972 byl po politických prověrkách z rozhlasu vyobcován a dostal roční nepodmíněný zákaz publikování slovem i hudbou. V roce 1976 přesídlil do Prahy, kde působil jako skladatel, hudební teoretik a publicista až do své smrti v roce 2011.

Uváděný violoncellový koncert zazněl poprvé 15. března 1975 v sále pražského Rudolfina v podání Státní filharmonie Brno s dirigentem Jiřím Waldhansem. Sólistou byl tehdy Jan Hališka, shodou okolností tchán Jiřího Hanouska.

Ty, kteří se chtějí o Jiřím Hanouskovi či o Gregorově koncertu dozvědět více, srdečně zveme 9. dubna od 17 hodin na besedu do Domu knihy (bývalý Librex, Smetanovo nám.).

Na koncertech zazní také jeden z posluchačsky nejvděčnějších Dvořákových opusů – Scherzo capriccioso. A na závěr pak Stravinského Svěcení jara – přelomový skandál dějin hudby. Hučení, pískání, dupání, facky – taková byla premiéra baletu Svěcení jara ruského skladatele Igora Stravinského v pařížském Théatre des Champs-Elysées. Skladba s podtitulem Obrazy z pohanského Ruska

hýřila disonancemi, ostrými zvuky a neobvyklými rytmy a znamenala zásadní přelom v dějinách hudby. Premiéra se konala 29. května 1913.

Orchestr bude řídit José Luis Gomez . Tento mladý, ve Venezuele narozený, dirigent byl katapultován do centra mezinárodní pozornosti, když vyhrál první cenu na Mezinárodní dirigentské soutěži Sira Georga Soltiho ve Frankfurtu nad Mohanem v září roku 2010.

Srdečně Vás zveme na koncert plný posluchačských lahůdek

Při pohledu na program závěrečného koncertu dirigentských kurzů (17. dubna od 19 hodin) pořádaných ve spolupráci s Pařížskou konzervatoří jistě nikoho v roce české hudby nepřekvapí jeho skladba. Jsou zde zastoupeni hned tři nejznámější čeští autoři – Dvořák, Janáček a Smetana. Z jejich tvorby byly vybrány Slovanské tance op. 46 (č. 1-4). Slovanské tance stály na počátku Dvořákovy mezinárodní slávy – a ohnivá symfonická stylizace písní a tanců různých slovanských národů patří dodnes k populárním dílům jednoho z největších českých skladatelů. Dále bude uvedena předehra k Prodané nevěstě, kterou Smetana zkomponoval dříve než samotnou operu. Zazněla samostatně již dva roky před premiérou opery. A konečně Taras Bulba, přičemž Janáčkem zhudebněná ukrajinská pověst o atamanu Bulbovi patří k výstavním kouskům Janáčkovy filharmonie.

Tyto domácí lahůdky doplní neméně oblíbený Glazunovův Houslový koncert a moll. Třívětý koncert je jednou z nejpopulárnějších kompozic tohoto čelného představitele ruského romantismu. Napsal ho v roce 1904 a věnoval jej houslistovi Leopoldu Auerovi. Ten dílo premiérově zahrál v St. Petersburgu 15. února 1905. Houslový koncert plně reprezentuje Glazunovův technicky brilatní styl. Do Ostravy přijede Glazunova zahrát, aby potěšil své příznivce a fanoušky, houslista par excellence Jiří Vodička.

Za dirigentským pultem se v průběhu koncertu postupně vystřídají všichni mladí adepti dirigentského umění: Léo Margue, Jordan Gudefin, Pierre Dumoussaud, Jaan Ots, Flavien Boy a Simon Proust.

Vstup zdarma

***

Zprávu zasílá:

Jana Knižátková

Janáčkova filharmonie Ostrava

28. října 124

702 00 Ostrava

tel.: 00420 597489493, 596619996, 725528590

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *