Závěrečný koncert úspěšného cyklu pro rodiče s dětmi

2. Duben, 2014 – 8:24

Janáčkova filharmonie Ostrava do své jubilejní sezóny zařadila novinku – velice úspěšný (jak vyplývá z hodnocení návštěvníků i jejich počtu)cyklus koncertů pro (pra)rodiče s dětmi. V neděli 6. dubna se od 16 hodin v divadelním sále Domu kultury města Ostravy uskuteční čtvrtý a v letošní sezóně poslední z této koncertní řady s názvem Hlučíme aneb dynamika v hudbě.

Při přípravě a následné realizaci projektu vsadila Janáčkova filharmonie na zkušenou lektorskou dvojici Lenka Jaborská a Martin Ptáček. Ti pak se pak zase ve své koncepci a scénářích zaměřili na společný zážitek dětí s rodiči. K tomuto poznání, že klasická hudba není nic nepříjemného a nezáživného, ale naopak že při jejím poslechu lze zažívat velice příjemné chvíle a pocity, by měli děti i jejich rodiče dojít prostřednictvím netradičně koncipovaných koncertů-představení sami.

„Rodinný cyklus – přináší společný zážitek rodiny – už tohle jasně říká název. Umožnit společně sdílenou emoci! Smyslem tedy je posílit vnímání rodiny samotnými jejími členy. A to, že mě rodiče naučí jezdit na kole, jezdit na lyžích, chodit do filharmonie. A když rodič na kole jezdit neumí, nenaučí mě to… A jelikož generace rodičů našich malých posluchačů na koncerty chodit neumí, asi to své děti nenaučí… ,“ vysvětluje Martin Ptáček. „Cílem je aktivní poslech. Není myšleno tupé tleskání a podobně,“ doplňuje Ptáček.

Prostřednictvím jednoduchého příběhu s využitím divadelních prostředků se autoři snaží zaujmout jak dětského, tak dospělého posluchače. Výjimečností celého projektu je fakt, že se to daří. Dospělý divák neodchází s pocitem “infantilně trapného“ zážitku (je tu pro něj hra se slovy, hudební narážky…) a své si zde najde i pětileté dítě (pohybová komika, silná stylizace postav). To vše navíc ochuceno nejrůznějšími „bonbónky“ (stepařské číslo, společný zpěv Janáčkových Pilek, muzikanti a dirigent v kostýmech a další vychytávky). Představení se opravdu nesou, jak bylo proklamováno, v zábavném duchu a každou chvíli je z publika slyšet pozitivní reakce (ať už potlesk nebo smích).

Zdá se, že Janáčkova filharmonie v cestě za přilákáním nejmladších posluchačů vykročila správným směrem. A bude v něm pokračovat i v sezónách následujících.

A protože samochvála, jak známo, smrdí, dejme prostor k vyjádření těm, kterým je koncertní řada určena – dětem a a jejich rodičům. Zde je jen pár citací z dotazníku, o jehož vyplnění jsme posluchače požádali:

– Celkově jsme byli spokojeni a bereme koncerty jako výchovu k hudbě, která je procesem. Držíme palce, aby byly koncerty v další sezóně úspěšné a posluchači spokojení.

– Vše je velmi hezké. Připomínky – více hudby, méně hraného.

– Považuji rodinné abonmá za velmi zdařilý počin. Umožňuje mi prožití hezkého odpoledne s vnučkou v atmosféře krásné hudby. Je to takové pohlazení na duši. Rovněž dobu koncertů považuji za optimální. Knížky k jednotlivým tématům jsou také velmi hezky vypracovány.

– Každý koncert je lepší a lepší. Držím palce. Výborný směr k lidem!

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *