Máte rádi klavírní koncerty a hudbu 20. století?

24. Březen, 2014 – 19:14

Pokud ano, pak bychom pro Vás něco měli. Na koncertech Janáčkovy filharmonie 27. a 28. března v Domě kultury města Ostravy totiž zazní Szymanowského Koncertantní symfonie pro klavír a orchestr č. 4 z roku 1932 a také Stereofonietta ostravského skladatele Milana Báchorka z roku 1977. Obtížného sólového partu v Szymanowského skladbě se ujme Matej Arendarik, jeden z nejvýraznějších slovenských talentů. Klavír v tomto díle plní jednak funkci sólistickou, ale také funkci nástroje začleněného do orchestru nebo doprovázejícího další orchestrální sólisty. 

Stereofoniettu společně s ostravským orchestrem pod vedením polského dirigenta Lukasze Borowicze nastudovali sopranistka EvaDřízgová-Jirušová, tenorista Jakub Tolaš a varhaník Drahoslav Gric. Obě zmíněné skladby budou doplněny Dvořákovou Pátou symfonií. A u Dvořáka, jak známo, platí, co skladba – to pojem.

Víte, že …? Karol Szymanowski hrál svým přátelům témata ze zamýšleného koncertu již v roce 1927. Teprve však v roce 1932, po rezignaci na funkci rektora vysoké hudební školy, pokračoval v komponování a práci ukončil za necelé tři měsíce. V jednom dopise o tom píše: Již jsem vlastně celou práci skončil a teď píši orchestrální partituru. Celý den pracuji, napsání té nové symfonie to bude, zdá se, světový rekord v rychlosti (něco à la Nurmi).“ ( Pro později narozené: Fin Paavo Nurmi byl ve dvacátých letech 20. století nejlepším světovým běžcem na středních a dlouhých tratích, držel světové rekordy na tratích od 1 500 m až po 20 km.)

Vstupenky na koncerty, které začínají v 19 hodin, lze zakoupit v pokladně Domu kultury města Ostravy, pobočkách Ostravského informačního servisu nebo online na www.jfo.cz

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *