Zvon v Gongu rozezvučí Iva Bittová s Janáčkovou filharmonií a dalšími hosty

19. Březen, 2014 – 14:23

Iva Bittová připravuje v tomto roce koncerty s celovečerním programem nazvané Zvon. Spolu s ní na nich bude účinkovat Janáčkova filharmonie Ostrava vedená dirigentem Davidem Švecem a hosté – kytarista Vladimír Václavek, jeden z pilířů domácí alternativní scény, kontrabasista Jaromír Honzák, guru české jazzové scény, trumpetista Oskar Török, člen oceňované kapely Vertigo, bubeník Miloš Dvořáček, klavíristka a autorka aranží Beata Hlavenková a kytarista a autor aranží Petr Ostrouchov. Na ostravském koncertě, který se uskuteční 5. května 2014 od 19 hodin v multifunkční aule Gong vystoupí také lidový sbor Grunik z Ostravice.

Když se řekne Iva Bittová, vybaví se člověku slova jako originální, osobitá, jedinečná, nenapodobitelná, svérázná, zajímavá. A přesto ani tento výčet charakteristik není dostatečný na to, aby vystihl hudební fenomén Ivy Bittové a pro ni příznačné překračování hranic jednotlivých žánrů a kombinování výrazových prostředků. Dokladem je i její album Zvon vydané v roce 2012. Na tomto CD se podílela celá řada vynikajících muzikantů a výsledné aranže pocházejí z dílen Petra Ostrouchova a Beaty Hlavenkové. A právě oni dva dokázali, že zdánlivě neslučitelné prvky minimalismu původních písní s mnohavrstevným zvukem orchestru a party sólových nástrojů ve výsledku působí velmi kompaktně. Řečeno slovy Tomáše S. Polívky (Rock a pop) „Skladby dostávají novou sílu a barvu, ale neztrácejí původní význam – zkrátka synergie.“ Janáčkova filharmonie je potěšena, že se při koncertním provedení Zvonu bude na výsledné synergii podílet.

Na jednotlivých koncertech budou jednotlivé skladby (Prolog, Zelený víneček, Elida, Zapískej, Sirka v louži, Peřiny, Paraskeva, Uspávanka, V černém, Zvon, Větvička a Epilog) provedeny v podobě, v jaké jsou zaznamenány na CD.

Písně Ivy Bittové v orchestrální úpravě (původně v rozsahu sedmi skladeb) poprvé zazněly na zahajovacím koncertě festivalu Struny podzimu 2009 s Pražskou komorní filharmonií, o rok později byl projekt rozšířen na celovečerní program a v roce 2012 opětovně rozšířen a upraven pro účely studiové nahrávky.

„Album Zvon je pro mě jakousi satisfakcí a ohlédnutím se zpět za celou mojí hudební dráhou, od úplného počátku až k autorské tvorbě. Jsou to většinou písničky, které vznikaly jen v kombinaci housle – zpěv – kytara. Ale třeba Beata Hlavenková mi říkala, že v těch houslových partech a zpěvu slyší celý orchestr. A já jsem to měla stejné, když ty písně původně vznikaly,“ říká Iva Bittová.

Vstupenky na ostravskou premiéru programu Zvon v ceně 380 nebo 450 Kč lze zakoupit v pokladně Domu kultury města Ostravy, pobočkách Ostravského informačního centra nebo online na www.jfo.cz

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *