Zavalí nás hamburgery, aneb Vzpomínka na Hospodáře…?

20. Listopad, 2008 – 9:53

Má to svoji logiku, Babička Boženy Němcové říkala, že dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí! A kupodivu, dnes už dobré hospodyňky nemusejí vůbec nikam skákat, stačí využít e-mailové pošty.

Zkrátka, stále více Čechů si kvůli výhodnějším cenám objednává zboží přes internet a už jsou jim česko-moravsko-slezské luhy a háje tak těsné, že míří přímo do zahraničních nákupních internetových center.

Podle včerejších údajů České pošty stoupl letos počet zásilek z ciziny ve srovnání s loňskem o plných sto procent. Například balíků z USA přišlo v říjnu 17 500, v prosinci jich zřejmě bude až 25 tisíc. Nakupování přes internet je prostě levnější.

Protože stále častěji jen vzpomínám na dávná léta, nemohl jsem tak neučinit ani v případě balíčků, které občas dorazily rovněž k nám domů z USA; byly smotané do ruličky, porazítkované od českých soudruhů celníků, kteří tím dávali na srozuměnou, že vše řádně zkontrolovali.

Šlo totiž o krajanský časopis Hospodář, který vydávali čeští emigranti v Texase. Nám ho posílala teta Anna Lacinová, požehnaná vzpomínka, z města Flint v Michigenu. A čas od času jsme v něm našli umně zastrčenou papírovou dvacetidolarovku či nylonky nebo žvýkačky.

Většinou však byly české orgány bystré a tak nám poté přicházelo blahosklonné pozvání na jistý úřad, abychom si vyzvedli československé bonové poukázky za zabavené devízové bohatství. V kurzu lidově-demokratickém, spíše už socialistickém…

Hlavní bohatství však bylo, že nám nezabavili časopis Hospodář, i když i to se stávalo. Záleželo na tom, o čem krajané psali a jak moc bušili do našeho notně zřízeného zřízení, tenkrát koncem padesátých let ještě bez lidské tváře.

Bylo to v listopadu 1960 a ve zpožděném srpnovém čísle byly na titulní straně Hospodáře dva portréty – J. F. Kennedyho a R. Nixona. Prezidentská kampaň byla v tom období v plném proudu a o post hlavy státu soupeřili demokrat s republikánem.

Protože u nás doma se fandilo americkým demokratům, byl pro mě hvězdou John Fitzgerald. Navíc byl fešák a ještě jsem netušil, že jede na amfetaminu a že jeho rodina má techtle mechtle s americkou mafií.

A že jeho bratr Eda ho měl nahradit na postu senátora, ale byl ještě mladý a nesplňoval podmínky pro zvolení do tohoto křesla. Proto klan Kennedyů přesvědčil massachusettského guvernéra, aby do Senátu dočasně jmenoval jejich rodinného přítele Benjamina Smithe.

Ten se mandátu v roce 1962 vzdal ve prospěch Edwarda Kennedyho, který je dnes druhým nejdéle sloužícím senátorem v Kongresu USA.

John se mi prostě líbil, navíc byl katolík, což bylo zase v naší katolické rodině velké plus. Ke všemu byl 35. prezidentem USA, tedy měl číslo stejné, jako náš dům.

A objemný krajanský Hospodář měl řadu zajímavých článků. Třeba o Josefu Kovářovi z Ústí nad Orlicí.

Místo nástupu do armády dezertoval a odjel do USA, kde pracoval jako krejčí u několika firem v Chicagu a v New Yorku. Byl též aktivním členem různých místních českých spolků. Nakonec se usadil v Bostonu. Zde jej navštěvovala řada Čechů, mezi které patřil mladý Tomáš Baťa nebo pozdější prezident ČSR Tomáš G. Masaryk.

Velice zajimavé jsou i jeho příspěvky a osobní vzpomínky v časopise Hospodář. Své příspěvky podepisoval jako Bostonský Kovář.

V americkém sborníku Newsletters and Bulletins in the USA je alfabetický seznam českých novin a časopisů vycházejících v USA, Jde mimo jiné o American Sokol, Americké listy, Catholic Workman Voice, Center News, Československé noviny, Český hlas/The Czech Voice, CSA Journal, Czech Language News, Czechoslovak American Musicians Newsletter, Hlas, Hlasatel a také Hospodář…

V roce 1998 byla v Texasu, v jeho sedmém čísle, otištěna i česká verze části tzv. urbáře, tedy knihy, jež obsahuje soupisy z let kolem roku 1600, hlavně majitelů určitého území, jejich povinnosti na klášterních statcích a na panstvích severních Čech…

Další dopisovatelem Hospodáře byl Josef „Jožulka“ Uher – skladatel a vlastivědný pracovník, který se narodil 1. března 1933 v Lanžhotě. V roce 1965 byl soudně stíhán za články publikované v krajanském časopise Hospodář, v nichž se zle nedobře vyjadřoval o tehdejším ČSR…

Konec nostalgie, realita je mnohem prozaičtější. Jen aby se nám v Česku obchodováním z USA nerozmohly kromě radarů a výživen McDonald´s, KFC s Kentucky kuřecími křidýlky i další komodity, které za oceánem už v yšly z módy…

Aby zase hospodyňky neskákaly přes (matiční) ploty…

PS: Když se dva milují u plotu, je to jejich plot(d) lásky?

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *