Majitel Beethovenova prstenu vystoupí s Janáčkovou filharmonií

7. Březen, 2014 – 17:35

Protagonistou koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava 20. března 2014 bude vynikající hornista Přemysl Vojta. V jeho podání posluchači ve společenském sále Domu kultury města Ostravy vyslechnou Koncert pro lesní roh č. 2 Es dur z pera Richarda Strausse. Kromě této sklady se mohou těšit na Haydnovu Symfonii č. 6 s podtitulem Ráno a Beethovenovu Symfonii v pořadí rovněž šestou tzv. Pastorální. Orchestr bude řidit Leo McFall.

Přemysl Vojta je laureátem různých mezinárodních soutěží – v Bratislavě, Brně či Vidnavě. V září roku 2010 dosáhl svého největšího úspěchu na Mezinárodní soutěži ARD v Mnichově, kde obdržel hned tři ocenění. O rok později byl oceněn za recitál na Beethovenfestu v Bonnu Beethovenovým prstenem a zařadil se tak po bok hvězd jako je Gustavo Dudamel, Julia Fischer, Lisa Batiashvili nebo Lauma Skride. Jako sólohornista působil na akademii Staatskapelle Dresden, v Pražské komorní filharmonii, Staatskapelle Berlín a od roku 2009 v Konzerthausorchestru Berlín. V současnosti působí i jako pedagog na Universität der Künste Berlin.

Přemysl Vojta se zabývá hrou na dechové nástroje od svých šesti let, kdy na ZUŠ Jaroslava Kvapila začal hrát na zobcovou flétnu. K lesnímu rohu se dostal o čtyři roky později díky učitelce Olze Voldánové. Od roku 1998 studoval pod vedením Bedřicha Tylšara na Pražské konzervatoři a po jejím úspěšném zakončení v roce 2004 nastoupil na berlínskou Universität der Künste do třídy Christiana-Friedricha Dallmanna. Školu zakončil Koncertním diplomem v roce 2011. Koncert začíná v 19 hodin.

Vstupenky v ceně 190 a 210 Kč lze zakoupit v pokladně Domu kultury města Ostravy a pobočkách Ostravského informačního servisu.

***

Leo McFall se studiu hry na klavír a violu začal věnovat již v raném věku. Poté co se v roce 2000 stal finalistou soutěže BBC Young Musician, odešel studovat dirigování na Sibelius Academy v Helsinkách. Během studia ve Finsku dirigoval řadu tamních orchestrů. Jeho absolventský koncert v roce 2007 získal nejvyšší možné ocenění. Vzdělání si dále doplňoval na Zürich Hochschule für Musik a na mistrovských kurzech B. Haitinky, J. Schlaefliho, N. Järviho, J. Panuly a L. Segerstama. V roce 2008 získal stipendium Seiji Ozawy do Tanglewoodu a o rok později vyhrál také účast na německém Dirigentenforu.

Leo McFall má blízký pracovní vztah s B. Haitinkou, kterému mu několikrát asistoval na koncertech Royal Concertgebouw, Chicago Symphony, European Union Youth Orchestra a Vídeňské filharmonie. Jako hostující dirigent spolupracoval s orchestry jako Maggio Musicale Fiorentino, Chicago Civic, Nordwestdeutsche Philharmonie, Orchestre Philharmonique du Luxembourg, Göttingen Symphoniker, Nürnberg Symphoniker, Bergisch Symphoniker, Oulu Sinfonia a Turku Philharmonic Orchestra. Diriguje také operní díla např. Carmen, Cosi fan tutte, Dona Giovanniho a Rusalku nebo Stravinského opery Lišák a Mavra na festivalu v anglickém

Glyndebourne. Věnuje se i soudobé hudbě. Dirigoval např. premiéru „Žluté pohovky“ Juliana Philipse na festivalu v Glyndebourne, stejně jako první uvedení četných děl peruánského skladatele Jimmyho Lópeze. Nedávno byl Leo McFall jmenován asistentem dirigenta Gustav Mahler Jugendorchester a prvním kapelníkem Meiningenské opery.

***

Klasický cyklus C

20. 3. 2014, 19 hodin

Společenský sál DKMO

Vstupné: 190 a 210 Kč

Program:

J. Haydn: Symfonie č. 6 D dur „Ráno“

R. Strauss: Koncert pro lesní roh č. 2 Es dur

L. van Beethoven: Symfonie č. 6 F dur „Pastorální“

Účinkují:

Přemysl Vojta – lesní roh

Janáčkova filharmonie Ostrava

Leo McFall – dirigent

***

Vyhrazeno pro zpěv a klavír

Belliniho belcantovou árií plnou nenaplněné touhy a snad i předtuchy tragického konce Kolikrát, ach, kolikrát z opery Kapuleti a Montekové v podání Johany Černohorské bude 13. března v 18 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy zahájen další z koncertů cyklu Jeunesses musicales. Následovat bude v podání téže sopranistky Gounodova slavná Šperková árie z Fausta a Markétky.

Poté bude pódium patřit druhé ze sólistek večera – klavíristce Veronice Kubíčkové. V jejím podání posluchači vyslechnou Mendelssohnův Klavírní koncert č. 1. První ze dvou skladatelových klavírních koncertů (napsal jej dvaadvacetiletý) je vlastně i prvním romantickým koncertem pro klavír vůbec.

Na závěr koncertu zazní Dvořákova Sedmá symfonie, která je první ze tří, jež jsou dnes samozřejmou součástí světového symfonického repertoáru. Dvořák ji napsal na přelomu let 1884–1885 na výzvu londýnské Filharmonické společnosti, která jej jmenovala svým čestným členem. Byl si vědom, že jeho věhlas definitivně překročil hranice střední Evropy, kde byl populární od vydání první řady Slovanských tanců, a že tedy musí tuto skutečnost potvrdit co nejvýznamnějším tvůrčím činem. Ostravský orchestr bude řídit mladý dirigent Robert Kružík.

Johana Černohorská (soprán) vystudovala Matiční gymnázium v Ostravě. Nyní je posluchačkou navazujícího magisterského studia operního zpěvu ve třídě H. Januszewské-Stanczyk na Fakultě umění Ostravské univerzity. Hudební zkušenosti rozvíjela jako členka The Czech Baroque Ensemble a také jako sólistka vokálního souboru Adash, díky čemuž získala stipendium na londýnské Jewish Music Institute. Úspěšně se také zúčastnila celé řady pěveckých soutěží.

Při Operním studiu FU OU již nastudovala roli Popelky z opery Veselohra na mostě B. Martinů a Lauretty z opery Gianni Schicchi G. Pucciniho. Pro roli Zerliny v Donu Giovannim si ji po konkurzu vybrala americká produkce. Sólově vystoupila v cyklu Jeunesses musicales a také na Vánočním koncertě za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava a sólově taktéž účinkovala s Moravskoslezskou Sinfoniettou či Janáčkovým komorním orchestrem. Spolupracuje s ostravským skladatelem Pavlem Helebrandem. Pedagogicky působí na ZUŠ v Ostravě-Mar. Horách.

Veronika Kubíčková se narodila v roce 1988 v Havířově. Hře na klavír se věnovala od pěti let

na ZUŠ B. Martinů v Havířově. Později absolvovala Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě v oboru hra na klavír pod vedením H. Kundrátové. V současné době je absolventkou magisterského studia Fakulty umění Ostravské univerzity ve třídě L. Michela.

Jako sólistka se představila s Moravskou filharmonií Olomouc a také v klavírním duu s M. Zátopkem vystoupila s Janáčkovou filharmonií. Zúčastnila se mnoha koncertů i soutěží, např. Mezinárodní klavírní soutěže Amadeus v Brně, Prague Junior Note, Pro Bohemia 2005 – laureát soutěže (Cena Nadačního fondu Janáčkovy konzervatoře, Zvláštní cena poroty), Smetanovské

soutěže v Plzni, Soutěžní přehlídky konzervatoří ČR v Pardubicích, Mezinárodní soutěže F. Schuberta pro klavírní dua v Jeseníku. Aktivně se zdokonaluje na mezinárodních klavírních

kurzech J. Hlinky, I. Klánského, F. Malého, J. Jiraského a A. Arnicane z Lotyšska. Vyučuje hru na klavír na ZUŠ B. Martinů v Havířově.

Robert Kružík se narodil v Brně v roce 1990. V šesti letech začal navštěvovat soukromé hodiny violoncella u B. Havlíka. Základy dirigování získal u E. Holiše. Na brněnskou konzervatoř byl přijat na obor violoncello do třídy M. Zichy a dirigování u S. Kummera. Svá studia v Brně zakončil jako jeden z nejlepších. Zúčastnil se úspěšně mnoha mezinárodních violoncellových soutěží např. Soutěžní přehlídky konzervatoří ČR v Teplicích, Dotzauerovy violoncellové soutěže v Drážďanech, Soutěže Nadace Bohuslava Martinů a Mezinárodní interpretační soutěže Pražské jaro.

Absolvoval mistrovské violoncellové kurzy u V. Horáka, J. Podhoranského, M. Petráše, J. Bárty, M. Fukačové a R. Wallfische. Pět let byl členem Moravského komorního orchestru. V roce 2008 debutoval jako sólista s Filharmonií Brno a Filharmonií B. Martinů Zlín. Od roku 2006 je členem Matysova kvarteta, jehož repertoár je zaměřen především na soudobou hudbu.

Na AMU v Praze pokračuje ve studiu dirigování u T. Koutníka, L. Svárovského a L. Mátla. Obor violoncello studuje u M. Petráše. Vzdělání si dále rozšiřuje na Zürcher Hochschule der Künste ve třídách R. Wallfische a J. Schlaefliho. Od ledna 2011 zastává funkci šéfdirigenta Kolínské filharmonie. V rámci Letních dirigentských kurzů v Teplicích provedl operu Cosi fan tutte v karlovarském divadle společně se Severočeskou filharmonií Teplice. V září 2012 zahájil společně s Komorním orchestrem Pavla Haase festival Mladá Praha.

***

Jeunesses musicales E

13. 3. 2014

18 hodin

Společenský sál DKMO

Vstupné: 140 a 160 Kč

Program:

V. Bellini: Árie z opery Kapuleti a Montekové

Ch. Gounod: Árie z opery Faust a Markétka

F. Mendelssohn-Bartholdy: Koncert pro klavír a orchestr č. 1 g moll

A. Dvořák: Symfonie č. 7 d moll

Účinkují:

Johana Černohorská – soprán

Veronika Kubíčková – klavír

Janáčkova filharmonie Ostrava

Zprávu zasílá:

Jana Knižátková

Janáčkova filharmonie Ostrava

28. října 124

702 00 Ostrava

tel.: 00420 597489493, 596619996, 725528590

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Úno 11, 2016: temple run game

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *