A ještě rozhovor se sólistkou Petrou Olajcovou k mimořádnému koncertu JFO dne 8. března 2014

2. Březen, 2014 – 10:05

Jako první si dovolím opravdu obligátní otázku, a to proto, že odpověď právě na ni bývá snad téměř bez výjimky zajímavá. Jak jste se dostala ke hře na flétnu? Vybrala jste si ji sama (a nebo si flétna prostě vybrala Vás J)?

Hře na flétnu (tedy nejprve zobcovou) jsem se začala věnovat v pěti letech a to čistě ze zdravotního důvodu. Jako mnoho dětí na ostravsku jsem se už v dětství potýkala s problémy dýchací soustavy a hra na flétnu mi v tomto směru značně prospěla. K flétně příčné jsem se ale dostala poměrně pozdě, vlastně až necelé tři roky před příjmacími zkouškami na konzervatoř.

Pro mnohé malé muzikanty je flétna jakýmsi prvním „povinným nástrojem“, kterým v ZUŠkách nebo různých hudebních kroužcích začínají skoro všichni, ale jen někteří u ní zůstanou. Co se Vám na flétně tolik líbí? A na kolik typů fléten vlastně hrajete? A kterou z nich máte nejraději?

Flétna je úžasně variabilní nástroj a její rodina se skládá z mnoha typů a variant. Můžete se věnovat klasické muzice, jazzu, folkloru, dechové hudbě, komorní hudbě ve všelijakém obsazení, můžete hrát folk nebo irskou muziku a všude dosáhne flétna uplatnění. Osobně nejradši hraji na tzv. whistle, což je typ flétny, která je nejvíce využita právě v irské lidové hudbě.

Vím, že se kromě klasické hudby věnujte také interpretaci jiných žánrů? Kterých? Hrajete v nějaké kapele, kapelách?

Po celou dobu studia jsem se věnovala jazzu, a to ve vokálně-instrumentálním seskupení s názvem Voctail a v jazzovém kvartetu Vlastíka Ondrušky, posledních pět let jsem pak strávila v kapele Acoustic Irish. Nyní se věnuji s nadšením pedagogické činnosti na ZUŠ v Českém Těšíně.

K Flétnovému koncertu Františka Bendy: Jak se Vám tato skladba hraje? Jakou má náladu, co je na ní zajímavé? Jak dlouho jste ji cvičila? Už jsi někdy hrála s filharmonií jako sólistka? Jak se Vám s JFO hraje?

Flétnový koncert e moll Františka Bendy zcela vybízí ke kreativitě a osobitosti provedení. Je zde prostor si pohrát s ozdobami, kontrastem jednotlivých vět nebo kadencí. Zajímavé je, že koncert Benda pravděpodobně psal přímo pro pruského krále Fridricha II., který se kromě povinností panovníka ještě stihl vášnivě zajímat o hru na flétnu. Dokonce do té míry, že jej František Benda doprovázel na více než 10.000 koncertech.

Celkově k programu mimořádného koncertu 8. března: Dramaturgie celého večera postavená na staré hudbě je pro 60. sezónu JFO spíše výjimečnou. Napadá Vás něco, proč byste chtěla posluchače JFO pozvat právě na tento koncert?

S JFO jsem již měla tu čest spolupracovat na provedení Dopplerovy Uherské fantasie a musím říct, že je mi velkým potěšením si opět zahrát s kolegy na „domácím hřišti“ a moc se těším.

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *