Vyslouží si Tři čuníci fatwu…?

23. Srpen, 2008 – 10:41

Jiná země, jiný mrav, nebo jestli chcete: Jiné náboženství, jiný jídelníček. Docela chápu, že někdo nekonzumuje ze zásady vepřové maso. Je moc tučné, obzvláště bůček, co má hodně cholesterolu. Ale že by bylo prase až tolik nečisté, to bych netvrdil. V asijském horoskopu přece patří k nejváženějším znamením, přinášejícím štěstí. Navíc se srdce prasete svou velikostí a funkčností blíží srdci lidskému, takže je za určitých krizových okolností vhodné pro transplantace. A to už nemluvím o genech vepříků, z nichž většina se shoduje s geny člověka. Tak proč tolik záští vůči dobrosrdečným pašíkům?

Přijde-li řeč na košer pravidla, uznám ledasco, ale jsem v šoku, když chtějí turečtí muslimové zakázat pohádku o Medvíkovi Pu jen proto, že se přátelí s roztomilým čuníkem. To už cenzoři a fundamentalisti z Ankary přehnali. Větší faux pas snad udělali jen polští katolící, když začali prošetřovat údajnou homosexualitu pohádkových bytostí z animovaných večerníčků a z povinné četby vyškrtli díla Dostojevského a Kavky.

Nejvíc pobouřil bigotní křesťany ve Varšavě televizní seriál Teletubies a jeden z jeho hrdinů, tuším, že se jmenuje Tinki Binki, tedy ten Tinki Binki, což znamená, že je mužského pohlaví. Jelikož však nosí růžovou kabelku, je prostě homosexuál a ocitl se proto na černé listině…

Ředitelka úřadu na ochranu práv dětí v Polsku Ewa Sowińská si udělala další notnou ostudu nápadem zvýšit věkovou hranici pro povolený pohlavní styk na osmnáct let. Ve svém vystoupení na katolické univerzitě v Lublinu navrhla, aby trestní právo zakazovalo sexuální kontakt s osobami do osmnácti let a nikoliv do patnácti, jak je tomu nyní nejen v Polsku, ale i v řadě dalších zemí Evropské unie, včetně Česka.

Má na kontě několik kontroverzních nápadů. Ohlásila již zmíněný nesmysl, že by odborníci měli prověřit, zda seriál Teletubbies nepropaguje homosexuály. Chtěla též vytvořit sezam profesí, které by neměly vykonávat gayové. Mezi nimi by byl například učitel nebo sportovní instruktor. Pod politickým tlakem naštěstí podala demisi…

Kniha And Tango Makes Three vzbudila obrovské protesty v zemi svého původu – USA. Vypráví totiž příběh dvou homosexuálních tučňáků a jejich péči o vejce a snahu vychovat vlastního potomka.

Ale přestože se jedná o příběh inspirovaný skutečným  případem z newyorské zoo, v USA zákaz knihy na školách žádaly za poslední tři roky desítky křesťanských i jiných konzervativně smýšlejících organizací. A podobný zákaz žádali také v Polsku. Tamní ministerstvo školství však zákaz vydat odmítlo.

Přitom ministerstvu vyhrožovaly dokonce neonacistické skupiny, které proti prodeji knih v Polsku hlasitě protestují stále.

Kniha určená dětem od pěti let vypráví příběh dvou tučňáků uzdičkových Roye a Sila z newyorské zoo. Ti dostanou od jiného heterosexuálního páru vajíčko a zahřívají jej, až se z něj vylíhne mládě Tango, které navíc dokážou vychovat do dospělosti. Jejich láskyplný vztah odráží realitu živočišné říše, mezi tučňáky je totiž homosexualita velmi běžná.

Jenže konzervativní a křesťanští odpůrci míní, že příběh podporuje homosexuální vztahy a chování již od útlého věku a že může ohrozit tradiční rodinu.

A když už byla řeč o animovaných postavičkách z pohádek, myslím si, že všechen tento fanatismus je ničím proti zneužívání postaviček z bajek k politické agitaci, jak to činí Palestinci se svým Mickey Mousem s vysokým hláskem. Jmenuje se Farfur a je hvězdou týdenního pořadu pro děti zvaného Pionýři zítřka, který vysílá oficiální televize Hamásu (al-Aksa TV).

Farfur a jeho spoluuvaděčka Saraa učí děti o důležitosti denních modliteb a pití mléka a přitom využívají každé příležitosti, aby jim připomněli něco o nadřazenosti islámu, o nenávistí k Izraeli a USA a o podpoře „odporu“ – což je palestinský eufemismus pro terorismus.

Říkají dětem, že se musí pětkrát denně modlit v mešitě, dokud nebude nastolena „světová vláda pod vedením islámu“. Hovoří o Izraeli jako o „utiskovatelské vetřelecké sionistické okupaci“, které musejí děti „odporovat“. Saraa oznamuje, že po smrti se budou muset děti zodpovídat Alláhovi z toho, co udělaly nebo neudělaly pro mešitu al-Aksa v Jeruzalémě a pro palestinské vězně.

Farfúr je legrační a zábavný, když si přeříkává seznam světových vůdců a štěbetá: „Zvítězíme, Bushi! Zvítězíme, Condoleezzo! Zvítězíme, Šarone!“ Pak, aniž by vypadl z rytmu, zavtipkuje, „Áá, Šaron je přece už mrtvý…“

Nic však netrvá věčně; kritika mickeymousovského klona sílila a tak ho televize Al-Aksa nechala zmizet. A udělala to stylově, poislámsku. V posledním díle upískaný palestinský hlodavec zemřel jako „šahíd“ – mučedník.

Holčička – moderátorka svým vrstevníkům, zjevně silně psychicky rozrušeným z brutální smrti své oblíbené postavičky, vštěpuje myšlenky, že to Židé nechali Farfúra zemřít jako mučedníka… a že Židé jsou zločinci a nepřátelé, které musí vyhnat ze své země…

Televizní stanice Al Aksá nyní představila novou postavičku, která vyzývá k vraždění Židů a zničení Izraele. Postavička králíka Asúda dětem říká, že její jméno znamená „lev“, protože králík je špatná a zbabělá postava, ale Asúd „zabije a sní Židy.“ Asúd později hovoří o Tel Avivu jako o „našem městě“ a souhlasí s dětskou moderátorkou, že Arabové z Gazy se „vrátí“ do města za pomoci terorismu.

Televizní pořad Průkopníci zítřka se stal nechvalně proslulým postavičkou myšáka Farfúra, jehož producenti později nechali zavraždit Izraelci a nahradili včelou Nahúl. Tento, Židy nenávidějící hmyz pro změnu zemřel v epizodě, v níž mu Izraelci nedovolili odjet z Gazy do Izraele k lékařskému ošetření. Islám je zkrátka mírumilovné náboženství.

Vysílání Hamásu šlo ještě dál a zaútočilo na malé děti plyšovým zajícem, který jakoby z oka vypadl americkému Bugs Bunnymu. Tento zajíc ale vybízí k mučednictví a k likvidaci dánského karikaturisty. Malá moderátorka Sára se zajícem probírala, jak zbavit mešitu Al-aksá „nečistých Židů“. Zajíc se také radikálně postavil proti dánskému kreslíři. „Jestli se to ještě jednou stane, zemře. Kousnu ho a sežeru,“ kasal se zajíc a vyzval k bojkotu dánského a izraelského zboží.

Dalším důkazem o zneužívání dětských pořadů je i případ, který byl zaznamenán v Súdánu. V Chartúmu byla zatčena britská učitelka. Podle kolegů čtyřiapadesátileté Gillian Gibonsové z Liverpoolu šlo o nevinný omyl. Paní Gibbonsová, která do školy přišla v srpnu, učila děti o zvířatech. Požádala sedmiletou holčičku, aby přinesla do škola plyšového medvídka a požádala třídu, ať pro něj najdou jméno. „Přišly s osmi jmény včetně Abduláha, Hasana a Mohameda,“ uvedla. „Mohameda navrhlo nejvíce dětí – třiadvacet…“

Dlouho nebylo jasné, zda a z čeho bude učitelka obviněna, ale připravovala se žaloba podle článku 125 islámského práva o „urážkách víry a náboženství“. Hrozilo jí až trest šesti měsíců vězení, čtyřiceti ran bičem nebo vysoká pokuta…

Problém mají též bajkaři ve Velké Británii. Nové zpracování známého příběhu tří malých prasátek se nedočká výročních cen, které rozděluje britská vláda. Podle porotců ze státní vzdělávací agentury Becta by se to totiž mohlo dotknout cítění muslimských věřících. Islám považuje vepře za nečistá zvířata. Digitální zpracování příběhu prasátek, z nichž nejpilnější si postaví tak silný dům, že odolá zlému vlkovi, vytváří podle porotců nezdravé stereotypy.

Anne Curtisovou, kreativní ředitelku nového vydání knihy, to značně vyvedlo z míry. Představu, že dětská kniha může povzbuzovat rasismus, označila podle stanice BBC za „facku do tváře“. Nový CD-ROM je podle autorů věnován dětem na základních školách. Nedávno již získal ocenění na knižních festivalech. Podle porotců to ale nijak nesnižuje nebezpečí, že by se příběh mohl dotknout cítění početné imigrantské komunity ve Velké Británii. „Tento produkt bychom nemohli doporučit muslimské komunitě,“ uvedli.

Propaganda Hnutí islámského odporu (Hamás), učící palestinské arabské děti od malička nenávisti, dosáhla nového vrcholu. Tuto neděli odvysílala hamasovská TV Ak Aksá v Gaze hrůzostrašný dětský pořad, ukazující hloubku nenávisti islamistů k Západu, stejně jako muslimské odhodlání ovládnout svět. Show ukazuje dítě, které proniklo do Bílého domu a vyhrožuje, že zabije prezidenta USA. Když ten zavolá svoji ochranku, dítě mu řekne: „Nejsou tu žádné stráže a tví lidé prohráli.“

Chlapec na to prezidentu Bushovi sděluje, že jej přišel zabít, aby pomstil smrt svých rodičů a sourozenců, přičemž příspěvek hraje na panarabskou notu a rodiče hynou po celém Blízkém východě: „Zabil jsi otce v irácké válce… Stejně jako moji matku – ty a zločinní sionisté jste ji zabili v Libanonu. Ty a zločinní sionisté jste zavili mladší a starší bratry v holocaustu v Gaze. Jsem sirotek, ty zločinče! … Udělal jsi ze mě sirotka. Sebral jsi mi všechno Bushi! Musím se ti pomstít, tímto mečem islámu, prorokovým mečem Al-Battar!“

Bush začne plakat, prosí o milost a nabízí dítěti hračky, jídlo a návštěvu Bílého domu. Chlapec poté řekne: „Jsi nečistý Bushi, a proto nemáš v Bílém domě co dělat…. protože se změní na velkou mešitu pro národ islámu.“ Kluk také vysvětluje, že má v úmyslu Bushe zabít stejně „jako Mu’az zabil Abu Lahaba“, čímž má na mysli smrt odpůrce Mohameda, popsanou v Koránu. Dítě poté opakovaně bodá do Bushovy loutky a show končí tím, že chlapec s uspokojení prohlašuje: „Ach, zabil jsem ho.“

Jen se teď bojím o Jarka Nohavicu. Co když na něho uvrhne nějaký imám likvidační fatwu kvůli jeho rozverné písničce o třech čunících? Salman Rushdie by mohl o fatwě za své Satanské verše něco navyprávět a dnes vlastně i Jarek Nohavica. Čeho se naštěstí nedočkal od muslimských bratrů, to mu nastrojil jeho žárlivý kolega písničkář Jaroslav Hutka, i když jeho poprava pamfletem Udavač z Těšína je, myslím si, mnohem zákeřnější…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Čec 12, 2018: kew green hotel

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *