Jinak prý s žádnou politickou stranou nechce mít nic společného. A Kalousek ho všemožně podporoval. Prý ho šokuje, že někdo někomu k podpisu nabízel předvolební závazek kandidátů ODS, že při odchodu ze strany odevzdají i mandát. Podle něj ústava jasně hovoří o tom, že mandát mají poslanci od voličů, a nikoli od své partaje. Nechal se též slyšet, že požadovat po někom něco takového podepsat je mimo ústavu…

Nový předseda ODS Petr Fiala je jako slon v porcelánu. Zbavit se jednoho z nejpopulárnějších politiků ODS, jenž získal v říjnových volbách do sněmovny za tuto stranu čtvrtý nejvyšší počet preferenčních hlasů – v Plzeňském kraji jich posbíral 36 procent. Za úspěch si může přičíst i fakt, že v krajských volbách v roce 2012 byl Plzeňský kraj jediným, kde ODS, s Pospíšilem v čele kandidátky, vyhrála krajské volby. Koalici ale nakonec vytvořili sociální demokraté s komunisty.

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil po odchodu z ODS se netajil, že uvažuje o spolupráci s poslaneckým klubem TOP 09. Případně, že osloví TOP 09, zda bych mohl s jejich klubem spolupracovat, byla údajně pouze otevřená věc. Tvrdil bývalý člen vlád Mirka Topolánka a Petra Nečase, který byl až dosud s ODS pevně spojován 14 let. Zdůraznil však, že do žádné jiné strany, tedy ani do TOP 09, nemíří.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek prohlásil, že jeho strana nebude bezvýhradně akceptovat jakýkoli návrh občanských demokratů. Strana může mít problém s Kubovou vazbou na Pavla Dlouhého, kterému se přezdívá „kníže z Hluboké“. V minulosti o něm předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl, že se Dlouhému za dvacet let po roce 1989 podařilo shromáždit majetek srovnatelný s tím, jaký Schwarzenbergova rodina vytvářela stovky let. Přesto se falešně dušoval, že  předem žádné jméno komentovat nebude.

Podle agentury STEM, tvořící výzkum popularity čelných politiků, obsadil v září 2012 Nečas až 13. pozici. Podobně byl na tom i ministr vnitra Jan Kubice s 18 procenty na 17. místě a ministr financí Miroslav Kalousek (12 procent, 27. pozice v žebříčku). V žebříčku popularity politiků se držel už rok Jiří Dienstbier z ČSSD. Na druhém místě byl odvolaný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS a s velkým odstupem na třetí příčce skončil předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka, jehož oblíbenost dlouhodobě klesala.

Když se před časem do Parlamentu a Senátu dostala strana přeběhlíků TOP 09, Tradice, Odpovědnost, Prosperita a číslo devět symbolizuje rok vzniku strany, byli všichni zaskočeni, zvláště, že se do jejího čela postavil Karel Schwarzenberg, celým jménem Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena Fürst zu Schwarzenberg, jehož předcházející politickou stranou, za níž sympatizoval, byla Strana zelených.

TOP 09 se tak může pochlubit největší přeběhlickou armádou ze všech kandidujících partají. Jen namátkou; Miroslav Kalousek tíhl ke KDU-ČSL, litvínovského starostu Milana Šťovíčka (dříve VV) přijala TOP 09, když ho předloni vyloučily Věci veřejné, že hlasoval spolu s vládními poslanci. Ludmila Müllerová byla členkou KDU-ČSL, Bedřich Moldan přišel z ODS, Igor Petrov z SNK ED, Jaromír Štětina původně vystupoval za Stranu zelených… Až na čtyři desítky členů ODS v Plzeňském kraji přestoupily do TOP 09. Přeběhlíci a zrádci?  Petr Gandalovič (ODS) se nechal slyšet, že „se neříká „přeběhlící“, ale konstruktivní lidé, kteří si přejí konečně vládu… Co teď řekne jako „trafikový“ velvyslanec v USA na krok Pospíšila?

Slepenec TOP 09 měl dvaačtyřicet poslanců, jimž to někdy zrovna nadvakrát dobře „nešrotovalo“. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg třeba označil správně vyjednávání s trestně stíhanými exposlanci Tluchořem, Šnajdrem a Fuksou za vydírání. Za odstoupení z Poslanecké sněmovny jim podle šéfa TOP 09 musela vládní koalice slíbit trafiky ve státních firmách. Schwarzenberg poprvé otevřeně promluvil o zákulisí vyjednávání s rebely z řad ODS, kteří odmítali podpořit klíčový daňový balíček.“Bylo to prachsprosté vydírání, co si budeme povídat. Ale v politice člověk někdy podléhá vydírání,” doslova dodal.

Inu, tak jsme to u nás dopracovali; není se čemu divit; se stranou TOP 09 -Trampové, Odpadlíci, Přeběhlíci v deváté politické straně, stručně TO Poserem zítra v 09…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os