„Už nehraj a pojď si radši hrát…“

17. Leden, 2014 – 15:09

Na symfonických koncertech Janáčkovy filharmonie 23. a 24. ledna 2014 od 19 hodin v Domě kultury města Ostravy se posluchačům představí mladý a velmi příjemný klarinetista, člen Janáčkovy filharmonie Ostrava, Daniel Svoboda.

V jeho podání uslyšíme Kubínův Koncert pro klarinet a orchestr, který není příliš často uváděným dílem, přestože podle Dana je jedním z nejkrásnějších klarinetových koncertů vůbec. Kromě toho, že je Dan výtečný muzikant, je taky tatínkem tří krásných dětí. Před koncertem jej vyzpovídala Zuzana Vinklárková (manažerka marketingu JFO).

Na začátek máme takovou opravdu obligátní otázku: Pocházíte z muzikantské rodiny? Kdo Vás k hudbě přivedl? A kdy jste vlastně poprvé chytil do ruky klarinet… a začal na něj hrát?

K hudbě mě přivedla babička, která se sama naučila hrát na akordeon. Od osmi let jsem hrál na zobcovou flétnu, ale po roce mě to přestalo bavit. Tehdy se mě pan učitel zeptal, jestli nechci hrát na klarinet. Zajímalo mě hlavně, jak „to“ vypadá, protože jsem „to“ v životě neviděl. V mých očích tehdy klarinet vypadal poměrně složitě, což mě zaujalo, no a bylo rozhodnuto…

Vaše žena je také klarinetistka. Prozradíte nám něco o Vašem „klarinetovém manželství“? Hráváte spolu, ať už doma sami sobě pro radost nebo na koncertech?

Než se nám narodily děti, tak jsme spolu hrávali často. Nastudovali jsme oba Kramářovy dvojkoncerty s orchestrem, hráli jsme i recitál sestavený pro dva klarinety. Ted jsme to ale z časových důvodů museli omezit.

Co říkají děti, když doma potřebujete cvičit?

Když cvičívám Kubína, tak nesmím zapomenout zavřít dveře, protože půlroční dcera začne „řvát jako tur“ :-). A od starších dětí slýchám: „už nehraj a pojď si radši hrát…“

Jaká byla Vaše cesta k této skladbě? Jak dlouho jste ji cvičil?

Koncert jsem v repertoáru neměl, popravdě jsem ho ani moc neznal. Když na jaře minulého roku přišla tato nabídka, byl jsem rád a musím říct, že při jeho studování jsem si ho moc oblíbil. Cvičil jsem ho asi tak půl roku a na koncert s kolegy se opravdu těším.

V Ostravě jste vystudoval Janáčkovu konzervatoř i Fakultu umění Ostravské univerzity a působíte tady i teď. Přestože bydlíte ve Frýdku-Místku, dá se říct, že Ostrava je Vašim domácím pódiem a jak se říká: „Vystoupit doma je často nejtěžší.“ Je to tak?

Já to tak nevnímám, snažím se hrát všude naplno. Naopak mi přijde, že na domácím poli bývá odezva nejintenzivnější. Lidé za mnou už nyní chodí, že se na koncert moc těší a přijdou mě podpořit.

Tohle je často tajemství každého muzikanta, ale stejně se zkusíme zeptat: Čím se před koncertem uklidňujete?

Přál byste si, aby z Vašich dětí vyrostli profesionální muzikanti?

Moc bych si přál, aby si naše děti našly vztah k hudbě. Jaké povolání si ale jednou vyberou, bude záležet hlavně na nich…

Kromě již zmiňovaného Kubínova Koncertu pro klarinet a orchestr zaznějí na koncertech ještě skladby Carla Nielsena (Helios, koncertní předehra) a Johanesse Brahmse (Symfonie č. 3 F dur). Ostravský orchestr bude řídit francouzský dirigent Renaud Déjardin.

Vstupenky v ceně 200 až 240 Kč (podle cenového pásma) je možné zakoupit v pokladně Domu kultury města Ostravy nebo v pobočkách Ostravského informačního servisu. Osoby starší 70 let, držitelé průkazů ZTP, děti do 15 let a studenti mají nárok na 50% slevu. Studenti Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě a Fakulty umění a Pedagogické fakulty Ostravské univerzity zapaltí pouze 20% ceny.

***

Symfonický cyklus B/BR

23. a 24. 1. 2014 , 19 hodin

Dům kultury města Ostravy

program:

Carl Nielsen: Helios, koncertní předehra op. 17 (11´)

Rudolf Kubín: Koncert pro klarinet a orchestr (18´)

Johannes Brahms: Symfonie č. 3 F dur op. 90 (35´)

účinkují:

Daniel Svoboda – klarinet

Janáčkova filharmonie Ostrava

Renaud Déjardin – dirigent

Daniel Svoboda začal v roce 1999 studovat Janáčkovu konzervatoř v Ostravě v klarinetové třídě Petra Bohuše. Dále pokračoval na Fakultě umění Ostravské univerzity v Ostravě ve třídě Igora Františáka. Během studií se úspěšně zúčastnil několika soutěží: Concertino Praga (národní kolo 2001, čestné uznání), soutěž Karla Ditterse z Dittersdorfu ve Vidnavě (2001 – 1.místo, 2004 – 1.místo a laureát v komorním souboru), 2002 – stipendium YAMAHA, 2003 – 1.místo a titul Absolutní vítěz Soutěžní přehlídky konzervatoří ČR v oboru hra na klarinet, 2007 – účast na Mezinárodní soutěži v Ženevě, 2008 – účast na Mezinárodní soutěži Pražské jaro. Jako sólista vystoupil s Janáčkovou filharmonií, Symfonickým orchestrem Fakulty umění Ostravské univerzity a Studentským orchestrem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. V současné době je prvním klarinetistou Janáčkovy filharmonie Ostrava a členem souborů Clarus kvartet a Triostrava.

Renaud Déjardin se narodil ve Štrasburku ve Francii. Od útlého mládi se věnuje hudbě. V době dospívání se věnoval především hře na violoncello, ať už v symfonickém orchestru, komorních seskupeních nebo sólově. Ve svém rodném městě pořádá violoncellové koncerty, při nichž s velkým potěšením experimentuje. Kromě hry na violoncello jej zaujala symfonická hudba jako taková – studoval hudební analýzu, harmonii i instrumentaci. Několik let rovněž studoval hru na klavír. V roce 2003 se rozhodl pro obor dirigování, který začal tehdy studovat na Pařížské konzervatoři. Od té doby je dirigování jeho vášní a věnuje mu svou energii dokonce na úkor hry na violoncello. Dirigoval například hudební uskupení věnující se interpretaci současné hudby: Ensembles Court-Circuit, Sillages, Mésostics, Quaerendo Invenietis, Israel Contemporary players, Meitar. Řídil také četné mládežnické soubory: Orchestre français des jeunes, Orchestre des jeunes d’Espagne, orchestres des Conservatoires de Paris, de Toulouse, de Bruxelles atd.

V současnosti se snaží rozdělit svůj čas mezi oba obory – dirigování a violoncello. A působí také jako pedagog na konzervatoři v Paříži, kde vyučuje spolu s komorní a orchestrální hudbou i hru na violoncello.

***

Zprávu zasílá:

Jana Knižátková

Janáčkova filharmonie Ostrava

28. října 124

702 00 Ostrava

tel.: 00420 597489493, 596619996, 725528590

fax: 00420 596619997

mail: knizatkova@jfo.cz

www.jfo.cz

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Dub 12, 2018: Mobile

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *