Janáčkova filharmonie pojala rok české hudby odvážně

14. Leden, 2014 – 20:44

Janáčkova filharmonie Ostrava vstoupila 9. ledna do roku 2014 Novoročním koncertem, na kterém zazněly skladby výhradně českých autorů. Díla Josefa Suka, Klementa Slavického, Leoše Janáčka či Antonína Dvořáka byla zvolena především s ohledem na Rok české hudby. Ten je tradičně spojen s letopočty končícími číslicí čtyři.

Myšlenka tohoto projektu vznikla už v roce 1924. Letopočty zakončené čtyřkou jsou od té doby tradičně vnímány nejen v Česku, ale i v zahraničí jako roky české hudby. Záštitu nad letošním projektem převzali dirigent sir Simon Rattle a jeho manželka Magdalena Kožená.

Rok české hudby v České republice zakončí galakoncert světových sólistů s českými profesionálními orchestry v pražské O2 aréně 17. prosince. V rámci programu Rok české hudby 2014 se uskuteční zatím zhruba dalších 800 akcí, z toho 300 v zahraničí.

„Reflexe Roku české hudby 2014 Janáčkovou filharmonií je v kontextu České republiky výjimečná. Jsme jediný orchestr, který pojal oslavy v tak širokém a svým způsobem originálním záběru. Kromě Novoročního koncertu, nad nímž převzal záštitu primátor města Ostravy Petr Kajnar, a který vlastně dramaturgii dalších koncertů předznamenal, se dá říci, že téměř na každém dalším letošním koncertě zazní nějaká skladba českého autora,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

Orchestr však v tomto roce nepředstaví jen díla tradičních a ve světě uznávaných autorů, v programech se objeví také jména méně známá. A nezvykle velkého zastoupení se dočkali i ostravští a regionální skladatelé.

„Jednotlivé kompozice byly vybírány velmi pečlivě nejen s ohledem na dramaturgickou sladěnost ale pochopitelně i z hlediska jejich kvality. Např. Klarinetový koncert Rudolfa Kubína, v němž sólo přednese 23. a 24. ledna první klarinetista Janáčkovy filharmonie Daniel Svoboda, je srovnatelný s Prokofjevovými koncerty. Samozřejmě čistě hypoteticky, protože Prokofjev žádný koncert pro klarinet nenapsal,“ vysvětluje Žemla.

Kromě již zmíněných autorů se mohou posluchači těšit na Gregorův koncert pro violoncello (i v tomto případě sáhla JFO pro sólistu do vlastních řad a uvede jej koncertní mistr JFO Jiří Hanousek), Báchorkovu Stereosymfoniettu, Klegovu Výpověď osamělého pěšáka (s vynikajícím ostravským hercem Norbertem Lichým v roli vypravěče) nebo Kupkovu Picassiádu.

„Odborný tisk označil koncepci sezóny Janáčkovy filharmonie za velmi odvážnou. Já

doufám, že posluchači tuto odvahu ocení a možná i díky tomu ztratí zbytečné předsudky, které vůči některým skladbám či autorům přetrvávají. Aspoň bych si to moc přál,“ doplňuje ředitel Janáčkovy filharmonie. A slibuje, že v podobném duchu se ponese i dramaturgie části 61. sezóny ve zbytku roku 2014.

Zprávu zasílá:

Jana Knižátková

Janáčkova filharmonie Ostrava, p.o.

28. října 124

702 00 Ostrava

tel.: 00420 596619996, 597489493, 725528590

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osud

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 14, 2016: hampton bay fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *