Alfa samec Sobotka si troufá na post premiéra i ministra v jednom?

6. Leden, 2014 – 8:47
Jedině nožem nebo sekerou... Foto: Břetislav Olšer

Jedině nožem nebo sekerou... Foto: Břetislav Olšer

Patologická posedlost Bohuslava Sobotky funkcí předsedy vlády začíná být směšná. Ukazuje se též jeho pokrytectví. Přestože zatím není jmenován premiérem, má již troufalý plán, jak při sestavování vlády čelit prezidentu Miloši Zemanovi; pokud mu odmítne některého kandidáta na ministra, resort by totiž vedl dočasně on sám. Kandidát na premiéra to řekl v OVM. Dnes se na Hradě rozhodne.

Smysl této komické repliky má hlavní důvod; pokud by totiž nesestavil vládu, musel by se uskutečnit mimořádný sjezd ČSSD, jak sám slíbil. A to by byl jeho konec šéfa socialistů a s ním i postupný bankrot ČSSD. Stalo by se to, co mělo následovat po směšných 20,4 procentech ve volbách, když sliboval minimálně počet začínající trojkou. Ve hře „vabank“ je tedy kariéra zoufalce, který má trapně vysněný post. Premiérský gambler… A ještě nemá v ruce premiérský dekret, přesto se už třese na Strakovku a dává dokupy partičku úředníků pro Úřad vlády.

Tragikomický na tom všem je fakt, že si on sám, jako údajný „alfa rovnátkový samec“, troufá zvládnout dvě nejdůležitější vládní funkce – premiéra a ministra, ovšem jedním dechem vydírá Haška s spol., aby si zvolili; buď funkci poslance nebo hejtmana. Musíte se rozhodnout a rozhoupat, trvá na tom, že by se hejtmani, primátoři či jejich náměstkové zvolení do Sněmovny měli jedné ze svých funkcí vzdát. Dva měsíce po volbách se funkce hejtmana hodlá vzdát (?) pouze Milan Chovanec, který by se měl v nové vládě stát ministrem vnitra.

Ostatní čtyři hejtmani z ČSSD rozhodný krok zatím neučinili. Navíc Michal Hašek měl údajně jednu z nejhorších docházek a účastí na hlasování jak poslaneckého klubu, tak i celé Poslanecké sněmovny. Hašek se proti Sobotkově kritice ohradil. Dělat takové zbrklé soudy a odsudky hejtmanů-poslanců, jako předvedl předseda ČSSD, lze přisuzovat jeho únavě z maratónu náročných povolebních vyjednávání. Přitom na rozhodnutí má Hašek ještě čtyři měsíce. Ale proč Sobotkovi nevadí, když někdo vykonává funkci poslance a ještě vlastní svoji firmu, takže ve Sněmovně je jen do počtu, ale de facto většinou řídí svůj podnik, jak to činila namátkou asi polovina mandátníků za ODS či ČSSD…? Viz. teplický primátor a zároveň senátor Kubera?

Je snad Bohuslavu Sobotkovi málo, že má byt za více než sedm milionů korun, hypotéku si však vzal pouze na milion a půl a na zbytek si prý našetřil z poslaneckých náhrad. Současný základní poslanecký plat je asi 59.000 korun měsíčně. Pokud poslanec zastává nějakou další funkci, plat se mu navyšuje. V případě předsedy výboru jde asi o 26.000 korun. Je jasné, že z 200hlavého poslaneckého stádečka má početná řada svoji lukrativní funkcičku místopředsedy, podpředsedy a šéfíků jiných podvýborů. Za post předsedy Poslaneckého klub náleží měsíční částka přes 79 tisíc Kč…

Dále má nárok mj. na 35.000 korun měsíčně pro asistenta, 7000 na telefon nebo 9100 na stravné (diety) při tuzemských cestách. Náhrady jsou paušální, takže je poslanci nemusí vyúčtovat. Všichni mají kromě možnosti zdarma využívat MHD také měsíční příspěvek na cestovné ve výši 36 000 korun, který jim vyplatí Sněmovna opět z peněz daňových poplatníků. To se pak z náhrad snadno spoří na byteček za sedm melounů…

Jak dnes jednat na Pražském hradě s prezidentem, co třeba nebude muset nikoho odmítat, jelikož ho zatím nepověřený premiér hypoteticky nenavrhne. Pokud by pan Sobotka couvl a třeba pana Zaorálka či Dienstbiera prezidentovi nenavrhl, těžko to může být vnímáno jinak než jako Sobotkova výrazná prohra. Prezidenta tak znovu polije živou vodou. Což by byl pro pana Sobotku problém, protože tímto způsobem bude s prezidentem konfrontován trvale.

Jak řekl ústavní právník Jan Kysela pro Lidovky.cz: „Myslím, že je lepší střetu se nevyhýbat. U nás je tradice, že s prezidenty se nepřeme, protože mají autoritu i u veřejnosti. Ale tím si vytváříte to vlastní monstrum. Pokud se mu pořád koříte a uhýbáte mu, zatímco on je řízen mocenským apetitem, tak se nemůžete divit výsledkům…“

Je ale nasnadě, že pan Kysela zřejmě neodhadl submisivnost a premiérské gamblerství Bohuslava Sobotky. Komu zkrátka není rady, tomu není pomoci, aneb Nedělej jinému to, co tobě nemilo, Bohouši. Už víme, z čeho si našetřil milionky na své hogo fogo bydlení. Že by chtěl zvládnout i dva platy brutto; 150 tisíc jako premiér a sto tisíc jako ministr, pokud mu prezident neprozřetelně kývne na jeho „vládní zastupování“…?

Inu, jak bude zvládat tu nejdůležitější funkci předsedy vlády a třeba ministra obrany či vnitra, což jsou místa, která jsou svojí zodpovědností nesrovnatelná s „rekreačními“ funkcemi hejtmana a poslance…? Co by asi dělal Sobotka, kdyby se jeho miláček, parazit a práskač Chovanec nestal Bretschneiderem a zůstal poslancem i hejtmanem najednou…?

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osud

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *