Naše země musí vzkvétat, máme přece nejlepší ekonomy světa…?

5. Leden, 2014 – 12:27
S Milošem Zemanem...

S Milošem Zemanem...

Musím přiznat, že přes své sympatie k Václavu Klausovi s ním po jeho exprezidentském novoročním projevu na Primě nesouhlasím. Atmosféra v Česku je prý horší než v reálné situaci a naše země opět nevzkvétá. Omyl, tragické nedorozumění – naše země přece musí vzkvétat, když máme ty nejlepší ekonomy na světě. Napřed to byl ministr financí Kalousek, poté i guvernér ČNB Singer.

Časopis Emerging Market udělil Miroslavu Kalouskovi v roce 2008 první místo pro ministra financí rozvíjejících se zemí bývalého Východního bloku. Získal tak cenu, udělovanou s podporou Schwarzenberga a jeho členství v Trilaterální komisi a její skupiny zednářů Bilderberg, tedy bankéřů a finančních analytiků, zvedajících ruku pro nejochotnější privatizátory penzí, zdravotnictví a veřejných služeb v zemích východní Evropy a střední Asie. Oblast Emerging Europe, do které Česko spadá, zahrnuje 31 států Evropy, včetně Turecka a zemí bývalého Sovětského svazu i jeho asijské části.

Mimo Kalouska dostali ocenění pro nejlepší ministry financí Juan Carlos Echeverry z Kolumbie za Latinskou Ameriku, Cesar Purisima z Filipín za Asii, Yousef Hussain Kamal z Kataru za severní Afriku a Blízký východ a Abdoulaye Diop ze Senegalu pro Subsaharskou Afriku. Ano, ale my jsme na tom líp než Senegal, kde nemají státní dluh přes dva biliony korun.

Pak svět ozářil další Miroslav, tentokrát Singer, za listopadové rozhodnutí České národní banky o cíleném oslabování české měny, což mu přineslo ocenění Guvernér centrální banky v Evropě pro rok 2014. Cenu mu udělil měsíčník The Banker z vydavatelství Financial Times Group. Kromě intervencí ocenila odborná porota i redakce renomovaného časopisu The Banker též Singerovo vedoucí slovo mezi středoevropskými zeměmi při debatách o dosahování finanční stability v Evropské unii. Loni získal titul evropského guvernéra roku od tohoto magazínu šéf centrální banky Turecka Erdem Başçi.

Česká národní banka chce až do roku 2015 držet kurz české měny na 27 korunách ze euro. V listopadu to znamenalo skokové oslabení koruny o 1 Kč. Teprve v následujících měsících se intervence naplno promítne v cenách. Singer ujišťoval, že zdražení se neprojeví v cenách potravin, protože loni byla dobrá úroda. Zemědělci z Agrární komory to však viděli jinak. Podle nich zdraží zejména vepřové maso, sýry a brambory, u těchto komodit je totiž větší podíl dovozů.

Po meziročním zpomalení růstu spotřebitelských cen, které se projevilo v říjnu především u cen mouky, masa i mléka, může podle ní dojít u některých potravin naopak k růstu cen. Bude se jednat zejména o dovozové potraviny nebo potraviny, k jejichž výrobě je zapotřebí surovin, v jejichž produkci není Česká republika soběstačná nebo k jejichž výrobě nejsou použity suroviny z tuzemska. Vydělat mohou pivovary a výrobci mléčných produktů. Zkrátka, pryč s dezinflačního prostředí… Lobbisté proexportní politiky jsou ve střehu; koruna zemře, ať žije král euro…

Nový prezident Miloš Zeman byl, je a bude agilní, když podepsal i doplněk Lisabonské smlouvy, jenž se týká Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), co ho měl prozíravý Klaus za zrůdnou a absurdní věc a odmítl ho podepsat přesto, že byl schválen parlamentem a k podpisu jej vyzval Senát. ESM se totiž týká jen zemí platících eurem a podle Zemanova odhadu se Česko k jednotné evropské měně připojí nejdříve za pět let.

Zeman sám sebe označil za eurofederalistu a přívržence společné armády i evropské měny. Česko je kvůli inkriminovanému chybějícímu prezidentskému podpisu poslední zemí EU, která ratifikaci eurovalu zatím nedokončila. Po podpisu prezidenta tak bude ESM pomáhat zemím platícím eurem překlenout problémy s financováním, které by mohly ohrozit stabilitu eurozóny. Sice neplatíme eurem, ale proč bychom nemohli platit za někoho cizí dluhy?

Euro za 27 a víc korun je jasný signál pro Eurozónu, že brzy se zapojí i Česko. ČNB zametá cestu pro euro; musí přece musí naslouchat hlasu hlavy státu, která již nadčasově podepsala tzv. euroval. A konečně nenasloucháme ruským bankám, ale tiskárně dolarů Centrální banky FED USA.

Nyní máme v Česku hned tři nové tradice státnických projevů; prezident Zeman zavrhl Gottwalda a řečnil na Štěpána na druhý svátek vánoční na ČT, Klaus zase na Primě na Nový rok a na Tři krále si vzal slovo král, resp. kníže Karel Schwarzenberg, co svoji řeč ze salonku Obecního domu v Praze přenášel přímo na internet přes YouTube. Ten to vidí stejně: Společnost by proto neměla setrvávat v „otrávené netečnosti”.

Tak si dnes s láskou zavzpomínejme na 1. ledna 1990, kdy v novoročním projevu Václav Havel mj. řekl: “Milí spoluobčané, čtyřicet let jste v tento den slyšeli z úst mých předchůdců v různých obměnách totéž: jak naše země vzkvétá, kolik dalších milionů tun oceli jsme vyrobili, jak jsme všichni šťastni, jak věříme své vládě a jaké krásné perspektivy se před námi otevírají. Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá. Velký tvůrčí a duchovní potenciál našich národů není smysluplně využit…”

Inu, kdo by nového amerického Big Brodera nebral všemi deseti, zvláště když chceme vzkvétat, což bez našeho kámoše zpoza velké louže nejde, navíc má nejskvělejšího věřitele – Čínu, co vlastní státní dluhopisy USA za tři biliony…

http://zpravy.idnes.cz/poslanec-skokan-zverejnil-vulgarni-telefonat-ministra-kalouska-pxv-/domaci.aspx?c=A120713_100313_domaci_kop

http://zpravy.idnes.cz/na-francovku-se-vymlouvat-nebudu-byl-jsem-opily-priznal-kalousek-p9j-/domaci.aspx?c=A130607_121447_domaci_jav

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osud

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *