K silné explozi došlo v přízemí vlakového nádraží přímo před detektory kovu u vstupu do haly. Podle dosavadních zjištění vyšetřovatelů měla na sobě trhavinu sebevražedná útočnice, která podle všeho zazmatkovala, když u detektoru spatřila policistu a aktivovala rozbušku. V ruském Volgogradu zemřelo zase při výbuchu autobusu nejméně pět lidí a dalších 27 bylo zraněno. Policie na místě našla zbytky výbušného zařízení a vyšetřovatelé následně oznámili, že mají první podezřelou ze spáchání sebevražedného bombového útoku.

Podezřelá byla vdovou po předákovi extremistů, třicetiletá Naida Achijalovová z Dagestánu. Přeživší pasažéři autobusu potvrdili, že exploze nastala bezprostředně poté, co tato žena do vozidla nastoupila. Achijalovová byla podle agentury ITAR-TASS manželkou jistého Dmitrije Sokolova, což byl pohlavár extremistické skupiny z dagestánské Machačkaly. Pár společně studoval na jedné z moskevských VŠ, kde Achijalovová přestoupila k radikálnímu islámu a k účasti v extremistické bandě zverbovala i svého muže.

Dva atentáty byly před několika lety spáchány rovněž v moskevském metru. V jednom z vagonů ve stanicí Lubjanka se odpálila sebevražedná atentátnice a zabila 24 nevinných lidí. Útok další muslimky ve stanici Park kultury na téže trase si zatím vyžádal 14 obětí, které se ničím neprovinily. Někteří se zabitých třeba ani nevěděli, kde je Čečensko, jiní byli možná též muslimové. Podle vyšetřovatelů stojí za tímto terorismem radikální organizace čečenských žen, tzv. černé vdovy. Prokázalo se, že šlo o sebevražedné islamistické atentátnice, jejichž ostatky, spolu s pásy se zbytky šesti kilogramů TNT a hlavou jedné z nich posléze vyšetřovatelé objevili.http://olser.cz/wp-content/uploads/mime-attachment112.jpg

Černé vdovy v bílém…

Čečenští teroristé zaútočili v Moskvě už několikrát, nejznámější je útok na divadlo Na Dubrovce z října 2002, kde gang zadržoval na tisíc lidí. Při osvobozovací akci speciálních sil zemřelo 129 osob. Beslan – Rusko, Severní Osetie, 3. září 2004. V budově školy zadržovali čečenští teroristé 1800 dětí a jejich rodičů, kteří sem přišli, aby zahájili nový školní rok. Všichni islámští teroristé byli zlikvidováni, pouze jeden byl zajat. Po ukončení bojů zbylo v budově 323 mrtvých, z toho 156 dětí.

Členky radikální skupiny žen usilují o vytvoření islámského kalifátu na Kavkaze, které v čečenské válce přišly opět o své manžele, bratry či další blízké a myslí jen na pomstu. Před pár desetiletími to už vypadalo, že burky patří minulosti. Jeden díl látky, který ženu úplně zahalí, zažil návrat v době, když Afghánistán padl do rukou Talibanců. Tamní ženy se od té doby musely zahalovat všude – i v ulicích liberálnějších měst. Burky však stále častěji nosí i muslimky žijící na Západě.

Jásir Arafat pro ně vymyslel arabský výraz “šahída”, odvozený od mužské verze šahíd, mučedník. První z nich byla Wafa Idrísová, o níž se děti učí ve školách.  Od té doby se nechalo dobrovolně roztrhat jiných šest palestinských žen. Hnutí al-Fatáh oznámilo, že má v rezervě dalších sto kandidátek na sebevražednou misi…” Každý sedmý atentát v současnosti páchají ženy; v úhrnu již jde o desítky případů. Znamená to snad, že islám ve své moci oslabuje, když na místa mužů-mučedníků nastupují křehké ženy? Je to projev emancipace moderních muslimek, či zoufalé snahy ukázat, že se vyrovnají mužům? Že by chtěly dokázat, že islám je mohutnější zpátečnickou sílou než komunismus, donedávna ještě riziko number one pro globální civilizaci?

Sebevražedný útok, při němž byli v pásmu Gazy koncem roku 2006 zraněni dva izraelští vojáci, spáchala 57letá Fátima Umar Nadžar. Svým činem sice projevila nesouhlas s izraelským ostřelování Bejt Hanúnu, při němž zahynulo 19 civilistů, ovšem nikdo z její rodiny mezi nimi nebyl. Napřed ale zatelefonovala svým devíti dětem, že je chce všechny vidět. Měla čtyřicet vnoučat. K těm, kteří za ní nepřišli, se vydala sama. Když v poledne odešla z domu, nikdo z příbuzných netušil, kam míří a co má v úmyslu. Při útoku dva Izraelce zranila, sama zahynula…”

Podle The Washington Post, čekaly v úterý 10. dubna 2007 před policejní stanicí v Bagdádu desítky rekrutů. Vmísila se však mezi ně žena zahalená do černého oděvu a odpálila se. Zůstalo patnáct mrtvých těl. Koncem února jiná atentátnice zabila stejným způsobem přes čtyři desítky studentů na jedné z bagdádských vysokých škol. První z šahíd byla Wafa Idrísová, o níž se děti učí ve školách.

Wafa byla jako pracovnice humanitární organizace každodenním svědkem utrpení, ale měla i osobní problém – její muž se s ní rozvedl, když s ním ani po letech neměla dítě, zatímco nová žena mu ho porodila. Ve svých osmadvaceti letech byla Wafa jako žena v tradiční společnosti vyřízena. Zjevná frustrace, která ženy řeší běžnou sebevraždou. Muslimky ji při této pří toto příležitosti “vylepší” o účelové zabití svých nepřátel. Od té doby se nechalo dobrovolně roztrhat jiných šest palestinských žen. Hnutí al-Fatáh oznámilo, že má v rezervě dalších sto kandidátek na sebevražednou misi…”

Desetitisíce iráckých žen a dívek se staly během současné války nazvané Operace Irácká svoboda jprostitutkami. Potenciální kandidátky sebevražednictví. V osidlech iráckých pašeráků s “bílým masem” také často skončily mladé vdovy. V Iráku jsou rovněž tržiště, kde zchudlé matky prodávají své dcery. Mnohým je teprve jedenáct až dvanáct, za ty totiž lze získat až 30 tisíc dolarů. Většina se však dá prodat nanejvýš za 2 000 USD. Dvacetileté dívky se už považují za staré. Primitivismus. I z takových stresujících podmínek se rodí sebevražedné atentátnice; pokud budou muslimky v Afrghánistánu a Iráku či Pákistánu považovány za bezcenné věci, budou zabíjet.

Wafa al-Bisová, zohavená po výbuchu kuchyňské plynové bomby, zase měla pocit, že se nevdá – východisko spatřila v mučednictví. Některé ženy se k akci rozhodly, aby se vyhnuly trestu za nechvalně známé vraždy na ochranu ctnosti, nebo poté, co vážně onemocněly; někdy byly k akci donuceny bitím nebo drogami.

Inu, patrně je v islámském ráji nedostatek černookých panen, takže je pomáhají asi zastupovat „černé vdovy“, aby měli mučedníci svých slibovanýczh 72 hurisek…