Sobotka bojuje zuby nehty a je schopný podepsat cokoli vlastní krví

20. Prosinec, 2013 – 9:27
Dva hovniválové u válu, jen není poznat, který je Sobotka a který Bělobrádek... Foto: Břetislav Olšer

Dva hovniválové u válu, jen není poznat, který je Sobotka a který Bělobrádek... Foto: Břetislav Olšer

Zdálo se mi o jedné vykutálené rošťárně; vyděrači z KDU-ČSL dělají, že mají jasno; Zeman jim slíbil ministerstvo zemědělství a Bohuslav Sobotka je nepřesvědčivě přesvědčen; nevidí ve Sněmovně žádnou jinou životaschopnou koalici než spojenectví své strany, ANO a KDU-ČSL. Tvrdí naivně.

Spor o obsazení ministerstva zemědělství podle Sobotky jednání nezastaví, takže se „hnojárny“ vzdá ve prospěch Bělobrádka? A s tím velkého agrárního vlivu? Vypadá to s ním bídně; ocitnul se opět v bodě nula, možná je na tom ještě hůř než na začátku; vidí to jasně, jak to bylo; postavilo se proti němu skoro celé grémium socialistů, když dosáhl ve volbách jen 20,45 procent voličských hlasů, místo slibovaného čísla, co bude začínat trojkou. Teď nemá jiné východisko, než bojovat o svoji životní kariéru až do trapného konce.

Dočasně ho zachránil práskač Chovanec, kandidát na ministra vnitra, co neví nic o čestném slovu… “Velmi brzy jsem pochopil, že se vyplatí neválčit,” potvrzuje sám konformní Chovanec, že bezostyšně vyjde ve své anální politice s každým, kdo mu zajistí prospěch nebo alespoň Pyrrhovo vítězství. Sobotka teď musí podepsat Bělobrádkovi cokoli, a třeba vlastní krví se upsat, nic jiného mu nezbývá, smrtelný pot mu stéká po zádech, ani na kopání koně ve smrtelné křeči nemá. Jen na falešný tymolínový úsměv, spravený rovnátky.

Co by se totiž stalo, kdyby lidovci nešli do vlády? Zbylo by mu dočasně ANO, komunisté a Okamura, v noci se mu zdá o opoziční smlouvě s TOP 09, ale s tím by nepochodil u nikoho; slíbil přece, že pokud nevytvoří vládu, musí svolat mimořádný sjezd sociálních demokratů, kde by definitivně skončila jeho touha po premiérském křesle. A také by přišel o šéfování ČSSD. A toho se bojí jako čert kříže. Proto chce vládu za každou cenu, třeba i s veterinářem Bělobrádkem na postu ministerstva zemědělství, který zarputile tvrdí, že mu jde pouze o venkov, kde má nejvíc ze všech svých voličů.

A brání se nařčení, že mu jde o možnost, aby jako ministr zemědělství mohl dosazovat ředitele Lesů ČR a Státního pozemkového úřadu, který by mohl ovlivnit církevní restituce. Jak? Kdyby přišla církev pouze s čestným prohlášením o nabytí pozemků, neudělal by to, co se mu podsouvá, že by čestné prohlášení uznal, ale naopak by učinil to, co ministr zemědělství každé jiné politické strany, tedy že by církev poslal k soudu, aby ten rozhodl o pravdivosti nabytí majetku.

Bělobrádek slizce lže, že prostě chce státotvornou vládu, ale stoprocentně do ní bez inkriminovaného ministerstva nepůjde. Někde hluboko v sobě si však věří; když totiž prezidentu Zemanovi vysvětloval, že chtějí mít zemědělství jako prioritu, Zeman řekl, že to chápe a že v případě, že by měli zemědělství, by bylo přirozené, aby Bělobrádek se svým vzděláním toto ministerstvo obsadil. To znamená, by byl místopředseda vlády a ministr zemědělství. Velmi obratná dedukce; přání otcem myšlenky…

Možná jen Sobotka tuší, jakého má soka v Zemanovi. Prezident v roli záškvary, který si mne ruce, jak to pěkně Sobotkovi zavařil. Ale černým vzadu je ANO. Jak to vezme Babiš, co se už těšil na dotace z EU pro Agrofert, přičemž mlžil tím, že tahání o ministerstvo zemědělství ho nezajímá, aby nebyl ve střetu zájmů? Byla tedy středeční nabídka ČSSD a ANO pro lidovce jen formální habaďura, když jim nabídli dvě možnosti pro tři posty ve vládě – resorty práce a sociálních věcí a buď životního prostředí, nebo dopravy a také funkci ministra bez portfeje.

Bělobrádek zatím vnitřně výská; dostal podle něj zelenou pro zemědělství od samého prezidenta a bere to jako, že je ruka v rukávě. Najednou věří v rozhodovací pravomoc prezidenta? A rozuzlení? Babiš se naštve a nakonec zbude z trojkoalice jen dvojka socialistů a lidovců, takže opět špatná varianta pro Sobotku. Nebude nic, navíc je ČSSD v ohrožení své existence. Ne nadarmo je kapitola zemědělství v Koaliční smlouvě jako jediná detailně propracovaná, včetně české potravinové soběstačnosti, což je paradoxní vzhledem k dokonalému evropskému trhu s potravinami. Někteří za tím vidí Babišových 230 potravinových, dřevařských a jiných firem.

Vše směřuje k politickému Waterloo socialistů. Kdy si Sobotka uvědomí, že prezident Zeman je přece na straně Haška, Škromacha a Tejce, a že pomsta se už peče a na každou svini že se voda vaří…? A že se Hašek s Tejcem chystají na svůj triumfální návrat? Z Lán až do vlády? Nakonec bude ze lží o puči nakonec tutový převrat, nebo spíš Sobotkův držkopád. A prezidentovi vše vychází jako nalinkované; vláda se nevytvoří, na jaře budou předčasné volby, které suverénně vyhraje ANO, nebude se muset doprošovat koalice, jelikož bude mít většinu. Jeho preference totiž stále stoupají. A Zemanova Rusnokova vláda si ještě pár měsíců povládne, byť jen v demisi…

Inu, fakt se mi to jen zdálo? A jak tedy a kde skončí ten největší politický gauner a práskač Chovanec, co si hrál na marnotratného syna a jednoho z Poláčkových pěti kluků, co spolu mluvili v Lánech u Zemana…? Jak skončil biblický Jidáš, to je všeobecně známo…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osud

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *