Proč nikdo nechtěl Jiřího Čunka ochránit před ním samým…?

19. Prosinec, 2013 – 13:05
Ať žije Jirka Čunek... Foto: Břetislav Olšer

Ať žije Jirka Čunek... Foto: Břetislav Olšer

Jiří Čunek je vcelku milý člověk, určitě odvážný, ale poněkud to se svojí kariérou uspěchal. Ze starosty valašského města Vsetína se bleskově stal senátorem, ministrem, místopředsedou vlády i předsedou KDU-ČSL. To vše během plus mínus dvou roků. Pak ztratil vše; proč se nenašel nikdo jako on, kdo by ho ochránil před ním samým?

Andrej Babiš není totiž podle včerejších slov Jiřího Čunka nepřítelem KDU-ČSL, naopak; lidovci ho chtějí chránit před ním samým, aby nepodlehl pokušení prosazovat svůj vliv víc, než je zdrávo… Nemám nic proti politice, která je jen přirozeným hnutím mysli každé společnosti. Nesnáším však politiky, co z ní dělají Augiášův chlév.

Jiří Čunek je však výjimkou. Moje babička by na jeho adresu řekl: „Ty Boží prostoto!“ A měla by pravdu. Jako absolvent vsetínského gymnázia jsem mu vždycky fandil, jelikož si mě zavázal dvěma svými masjtrštichy: dokázal si poradit s vředem města, jemuž se říkalo „pavlačák“. Naštěstí lze o tomto hororu už mluvit v množném čase. Zlikvidovat ho nechal právě Čunek.

Další plus u mě má proto, že znemožnil Karla Schwarzenberga. Líbí se mi, když nějaké valašisko dá co proto adoptovanému aristokratovi. A Jiří Čunek ho přiměl k tomu, aby si za vlastní peníze najal nejdražší detektivní agenturu světa – americkou detektivní agenturu Kroll, co vyšetřovala třeba Saddáma Husajna nebo českého finančníka Viktora Koženého. Jak Karel pravil: …“Ostatně firmu platím já, takže mi ručí za to, že to dopadne a dobereme se nějakého výsledku…“ Má na to, přestože vede spor o majetek hlubocké části rodu, o nějž se soudí se svojí nevlastní sestrou Alžbětou Pezoldovou.

Hodila by se zde báseň Karla Havlíčka Borovského:

Píseň Čechů r. 1850

Zle, matičko, zle!
Švarcenberci zde:
jeden, ten je generál,
a druhý je kardinál;
zle, matičko, zle!
Zle, matičko, zle!
Švarcenberci zde:
jeden drží karabáč,
druhý říká »Otčenáš«;
zle, matičko, zle!
Zle, matičko, zle!
Švarcenberci zde:
jeden, ten je arcibiskup,
a druhý je taky …….,
zle matičko, zle!

Dobrali nedobrali, výsledek nevýsledek, po roce už ministru Schwarzenbergovi stačilo, kdyby Čunek všechno pouze vysvětlil jemu osobně a specialistovi na účetnictví. Podle ministerstva spravedlnosti znalecký ústav opravdu pochybil. V lednu 2009 Čunek přesto definitivně rezignoval na všechny své vládní posty, Topolánkova vláda šla totiž i s Čunkem pod kytičky a na její místo přišel v dubnu 2009 Fischerův úřednický kabinet. Vše vyšumělo do ztracena…

Poznal jsem onen smradlavý několikaposchoďový barák osobně, jezdil jsem kolem něho dvacet možná i třicet roků, na Vsetíně jsem maturoval. Musel jsem kolem toho svinčíku, bohužel, také vždycky, když jsem jel do vsetínské nemocnice nebo na její transfúzní stanici. Byla totiž hned naproti tohoto strašidelného romského činžovního obydlí. Teprve od chvíle, kdy byl zvolen starostou Vsetína Jiří Čunek, se začalo nejen s výstavbou, ale i s odstraňováním vředu města. Podstatná část ze tří stovek obyvatel domu, tedy ze 42 rodin, nenávratně zadlužených statisíci na nájmech, dostalo soudní příkaz k vystěhování. V říjnu 2006…

Většina nájemníků pavlačového činžáku (36 rodin) dostala bydlení na okraji Vsetína ve čtvrti Poschlá. Vybudování nových bytů (dvou domů smontovaných z obytných buněk) přišlo zhruba na 40 milionů korun, z toho asi 30 milionů korun získalo město jako dotaci ze Státního fondu rozvoje bydlení.

Sedmi rodinám, (asi 100 lidí), jimž podle rozhodnutí soudu nemuselo město Vsetín zajistit náhradní ubytování (zčásti i proto, že měli nájemní smlouvy na dobu určitou), byly nabídnuty starší rodinné domy mimo Zlínský kraj. Na jejich zakoupení jim město poskytlo bezúročné půjčky na dobu až 20 let se splátkami kolem 2000 Kč měsíčně. Přestože se jednalo o nepřizpůsobivé a nájem neplatící rodiny, jež mohla radnice podle zákony bez náhrady vystěhovat na ulici.

Dnes je Jiří Čunek senátorem za KDU-ČSL a má upřímnou starost o Andreje Babiše, aby jeho raketový vstup dp velké politiky nedopadl stejně jako ten jeho. Přesto to byl právě on, kdo rezort zemědělství navrhl. Domnívá se, že socialisté a Babiš mají zájem hlavně o několik miliard, které směřují do zemědělství z Evropské unie. A část jich bude prý směřovat i do firem, které má v portfoliu Andrej Babiš. Pokud zemědělství nedostanou lidovci, nemá cenu do koalice chodit.

Jen trošku zapomněl, že nejen dotace EU, ale stejně velké peníze jdou na ministerstvu zemědělství z Lesů ČR, Pozemkového fondu a z dalších církevně-restitučních institucí, což je kámen úrazu pro lidovce. které by měl někdo též ochránit před pokušením…

Inu, nechoď Jiří s pány na led; mnohý příklad máme, že pán sklouzne a sedlák si za něj nohu zláme…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osud

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *