Mnoho vízového povyku pro nic, aneb Pěšky jako za vozem…?

16. Listopad, 2008 – 13:43

A už máme, co jsme chtěli. Nemusíme platit 131 dolar a stát fronty na pohovor. A to je tak asi vše, oč jsme ošizeni. Vypíšeme opět formulář, už ale jen elektronický, zato sofistikovanější, takže místo původních zhruba padesáti jich odpovíte možná ještě víc.

Některé odpovíte hned v elektonickém dotazníku, jiné před přistáním v letadle a zbytkek na celnici na letišti v USA…

Podmínkou pro vstup do USA bez víz je tzv. biometrický pas a vyplnění registračního on-line formuláře ESTA. Následně si tedy zajistíme cestovní pas s biometrickým kódem, což nám vynese 600 Kč, nějakou tu hodinku a třicet dnů čekání na obecním úřadu.

Dál už bude vše ještě jednodušší. Nasedneme v Praze do letadla a budeme trnout, zdali se nevyplní varovná slova z ambasády USA, že se nesmíme divit, pokud by nás poslali z Kennedyho či nějakého jiného amerického letiště šupem domů.

Důvod nevpuštění českého občana do USA není povinností amerických úřadu zklaménu cestovateli sdělovat. Ani mu nevrátí deset až dvacet tisíc za letenku, která je každému takto postiženému platná, asi jako mrtvému zimník.

Samozřejmě, po návratu můžete elektronický dotazník vyplnit a poslat na velvyslanectví znovu. Pokud máte ještě chuť riskovat další nervy a desetitisíce korun pro mnoho povyku pro nic.

A může žasnout nad bombastickou reklamou, že v pondělí 17. listopadu 2008, tedy v den výročí devatenácti let od pádu železné opony, odletí do USA první občané ČR, kteří již k cestě za oceán nebudou potřebovat víza.

Mezi prvními cestujícími, již bezvízový styk využijí, budou i ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a vicepremiér pro evropské otázky Alexandr Vondra (ODS).

U těchto dvou prominentů se nemusí nikdo obávat, že by je poslali zpět, aniž by vkročili na výsostné území USA.

Splnili přece vše, jako každý jiný běžný občan Česka, šťastné to bez vízového styku s USA existující země.

Připomnělo mi to prohlášení jednoho totalitního potentáta, který si myslel, že ví, jak to chodí mezi obyčejnými lidmi v totalitě, když prohlásil, že na automobil si u nás občan klidně našetří ze svých tří výplat…

Takže, opravdu už máme, co jsme chtěli? Místo nervů za pár tisícovek ve frontě před velvyslanectvím USA se nám žaludeční vředy přiblíží letem přes oceán, kdy budeme horečně vystresovaní přemítat, co na nás američtí celníci objeví, aby nás mohli vrátit zpátky do Prahy.

A kde zase našetříme peníze na další pokud pro dva. Třeba se nám podaří ušetřit na zdravotnických poplatcích podle rady pana rady Julínka…

Zkrátka mnoho povyku pro nic, aneb pěšky jako za vozem. Trochu „císařovy nové šaty“, trochu Potěmkinská vesnice…

A budeme hořce litovat své touhy po našem pobytu v Novém světě, v zemi neomezených možností a Zákonu o vlastenectví Patriot Act…

S láskou si vzpomeneme na pohovory na letištích před odletem do Izraele, kde nás sice vždy důkladně proklepnou a prohlédnou, ale ne kvůli zákazu vstupu, ale pro naši bezpečnost…

PS: Systém ESTA (podobně jako dříve vyplnění průvodky I94-W) bezpodmínečně nezajistí volný vstup do Spojených států, pouze opravňuje cestujícím vstoupit na palubu letadla za účelem cesty v rámci bezvízového styku. Povolení ke vstupu vydávají pouze pracovníc Úřadu celní a hraniční ochrany USA v místě vstupu do Spojených států.

Při odmítnutí žádosti o registraci cesty může žadatel znovu vyplnit žádost v systému ESTA po uplynutí deseti dní. Pokud se ale nezmění jeho situace, žadatel nesplní požadavky pro systém ESTA a bude muset zažádat o nepřistěhovalecké vízum na velvyslanectví USA nebo konzulátu USA. Pokud při vyplňování nové žádosti uvede žadatel nepravdivé údaje s úmyslem zdánlivě splnit podmínky ESTA, může se stát pro vstup na území USA trvale nezpůsobilým.

Reklama:
 1. 4 reakce na “Mnoho vízového povyku pro nic, aneb Pěšky jako za vozem…?”

 2. Co takhle mene psat a vice premyslet?
  viz. http://vucako.bloguje.cz/735941-proti-esta-za-socialni-spravedlnost-a-svetovy-mir.php

  od LBS v Lis 16, 2008

 3. Je to prima, jenže na vašem linku jsou sice minulé formuláře, ale elektronický formulář ESTA schází, takže srovnání, jak vybízíte, není možné…

  od obr v Lis 16, 2008

 4. „Co na tom, že formulář je včetně nápovědy česky? Vyplňováním v angličtině ČSSD patrně míní, že název země v rozbalovacím menu je „CZECH REPUBLIC (CZE)“. – staci kliknout na cesky a formular je na svete, vida :-)

  od LBB v Lis 17, 2008

 5. Děkuji. Ještě bych prosil o ten zásadní formulář, který se vyplňuje až na celnici v USA, který teprve rozhodne, jestli bude český pasažér v „bezvízovém styku s USA“ na jejich výsostné území vůbec vpuštěn…vida…

  od obr v Lis 17, 2008

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *