Jdou čeští křesťané ve stopách izraelské ortodoxní strany ŠAS?

13. Prosinec, 2013 – 18:37
U Božího hrobu v Jeruzalémě...  Foto: Břetislav Olšer

U Božího hrobu v Jeruzalémě... Foto: Břetislav Olšer

Zatímco v Praze zástupci KDU-ČSL ladili detaily připravené koaliční smlouvy, jejich předseda Pavel Bělobrádek vyslal ze Spojených států, kde je na protekcionistické stáži, troufalý trpasličí vzkaz: „Do vlády vůbec jít nemusíme…“ A Andrej Babiš zareagoval pragmaticky; jsou agresivní, ve vládě být nemusí. Vždycky je lepší, když se dohadují jen dva a ne tři. Co vůbec zač je KDU-ČSL, jež má 14 poslanců, proti 50 socialistům a 47 mandátům ANO…?

Preference lidovců se v polistopadové historii dlouhodobě pohybovali v rozmezí hraničních 6–9 procent, ve volbách do PSP ČR 2010 však strana nepřekročila hranici 5 procent hlasů, a proto v Poslanecké sněmovně nebyla zastoupena až do předčasných voleb v roce 2013. A jaká je její druhorepubliková minulost…?

V letech 1948–1989 vedení ČSL existovalo a bylo voleno podle přání KSČ a podle ní také řídilo svoji politiku, která rozhodně neodpovídala přání členské základny strany a Božích vnuknutí. V následujících letech stranu ovládlo a vedlo prokomunistické křídlo vedené Aloisem Petrem a exkomunikovaným knězem Josefem Plojharem. V roce 1968 sice bylo vedení ČSL odvoláno a krátce se jevila možnost, že se podaří stranu od vlády komunistů oprostit, ale srpen 1968 zastavil změny přinesené pražským jarem a navrátil ČSL do vlivu komunistů. Přesto mnoho členů ve straně zůstalo, byť to bylo v této době bráno jako společenské mínus. Vyjádření odporu bylo komunistickým státem postihováno; s výjimkou vysoce prokomunisticky aktivních členů, kteří ovšem představovali údajně menšinu.

Jan Fischer, ministr financí v demisi, je prý „normalizační kariérista”. Co je v tom případě Kalousek? Ten, co v roce 1984 získal titul inženýra, když už byl členem Československé strany lidové, aby se společně s komunisty stali součástí Národní fronty ČSSR, jež byla řízena ÚV KSČ. Svoje selhání, když v roce 2006 nabídl koalici se socialisty a komunisty, zdůvodnil: „Udělal jsem něco, co omluvit nelze. Neměl jsem na vybranou. Mohl jsem tiše chcípnout v křoví. Byla to provokace, byla to hra. Kdybych neudělal nic, tak další vývoj byl neskonale dramatičtější…” Není to rovněž “normalizační kariérismus”, když mu hrozilo, že chcípne bez práce v křoví…?

Bohuslav Sobotka chce dnes zatím hypoteticky pro ČSSD osm ministrů, pro ANO sedm a pro KDU-ČSL dvě. Ministerstev je přitom o dvě méně, ve hře jsou tedy i posty ministrů bez portfeje. Vzniknout by mohl ministerský post pro šéfa Úřadu vlády nebo pro národnostní menšiny. Vychází se z poměrného zastoupení dle výsledků voleb; ČSSD 20,45, ANO 18,65, KSČM 14,91. TOP 09 11,99 , ODS 7,72, Úsvit 6,88, KDU 6,78… Předseda Pavel Bělobrádek označil návrat do Sněmovny za velký úspěch. Přímo řekl, že to byl zázrak. Tak ještě jeden zázrak a může být prohlášen za svatého, resp. po beatifikací se třeba dočká i kanonizace. Asi proto, že se dnes lidovci řadí mezi ty politické subjekty, které si hrají na pověstný „jazýček na vahách“. A začínají si diktovat; aby se stali součástí vznikající koalice, budou jim muset ČSSD a hnutí ANO ponechat tři ministerská křesla, aniž by na ně měli nárok a mohli by být rádi, že jsou rádi za každý dobrý zázrak…

Nabídka pouhých dvou ministerských postů je pro lidovce ale nedostatečná; nechtějí rezort zdravotnictví a kultury, ale nejraději by viděli svého předsedu Pavla Bělobrádka na ministerstvu zemědělství, místopředsedu Romana Línka na ministerstvu pro místní rozvoj a Daniela Hermana na ministerstvu kultury. A hlavní podmínka zní; nesahat na smlouvy o církevních restitucích. Nabídnutá křesla jsou Bělobrádkovi málo „silová“. Jak rozumět slovu „silová“…? Protože tyto rezorty nemají k dispozici větší balík peněz, v nichž je podle Bělohrádka zřejmě ta největší síla, jak si řádně naplnit svá koryta a pak mlaskat. KDU-ČSL chce být třetím proudem, politickou alternativou liberální pravice i socialistické levice v jednom; přeloženo – „vyděračským jazýčkem na vahách“. Šéf lidovců nechce být „užitečným idiotem“, otázka však stojí, jestli jim už není…?

Nabízí se netradiční srovnání – KDU-ČSL a strana ortodoxních Židů ŠAS. Jedno mají společné, obě jsou vytvořeny na bázi náboženské iluze a mají totalitní směřování. Omezení osobních svobod ve jménu Boha, resp. beztřídní společnosti. Velmi lapidárně řečeno; pět Mojžíšových knih zvaných Tóra obsahuje 613 příkazů, obdobně je to také s komunistickými stranickými stanovami. Židovští patriarchové nechť mi prominou to hříšné srovnání Starého zákona s Leninovými Spisy, ale poté už platí jen zákon negace negace, tedy, pokud to budu bagatelizovat, tak to dobré je špatné, pokud ale to špatné bude dobré i pro mě, pak je to definitivně dobré…Že Lenin a jeho hladomory a gulagy zabily miliony lidí? A kolik jich zabily války ve jménu Boha…?

Je to možná zvláštní, ale volební patové situace se neodehrávají pouze v Česku, ale rovněž v Izraeli. A tak, jako je u nás na misce vah rozhodujícím jazýčkem KDU-ČSL, v židovském státu je to ŠAS – strana Šomrej Tora Sefardim – Sefardských strážců Tóry, reprezentující ultraortodoxní Sefardy. Umírněnější aškenázské charedimy zastupuje v Knessetu koalice stran s názvem Sjednocený judaismus Tóry (Jahadut Ha-Tora). Pro vysvětlení; Aškenázové jsou potomci západo a východoevropských Židů (hlavně z Polska, Pobaltí, Ruska a anglosaských zemí), Sefardové žili hlavně ve Středomoří a v některých arabských zemích (hlavně ve Španělsku, Maroku, Tunisu, ale také Iráku, Íránu, Jemenu či Etiopii).

I radikální ortodoxní náboženští Židé mají své zastoupení v Knessetu. Jsou reprezentováni Národní náboženskou stranou (Mafdal). Patří mezi nejpravicovější a nejradikálnější na izraelské politické scéně, což se projevuje výrazným nacionalistickým smýšlením v její politice a tvrdým postojem vůči Palestincům, jimž říkají “lokální Arabové”, a mírovým jednáním s nimi. Mezi voliče Mafdalu patří především zbožní osadníci z okupovaných palestinských území. Ultraortodoxní separatisté mají své neměnné krédo: Když izraelský národ vydržel bez státu dva tisíce let, vydrží bez něj i další dva tisíce. A až přijde ten pravý Mesiáš, přijde i bez souhlasu většiny poslanců parlamentu…

U nás bychom mohli nalézt srovnání, ne v placení či neplacení daní, ale v obsahu nacionalismu, s dnes již neparlamentní stranou Republikánů Miroslava Sládka či Vandasovou Dělnickou stranou a Národní stranou Petry Edelmanové. Jestli srovnáme zmíněné klíčové politické struktury v Izraeli, podvědomě nám v mysli vyvstanou obdobná politická seskupení v Česku. KDU-ČSL (ŠAS) počínaje, přes ČSSD (Kadima), ODS (Likud) a konče SZ (Černí pardálové) či KSČM (Strana práce) nebo hnutím ANO (strana Židovský domov). Událostí izraelských voleb byl fenomenální vzestup čtyřicetiletého byznysmena a milionáře Naftaliho Bennetta, který vede stranu Židovský domov. Vydělal velké jmění podnikáním v IT branži informačních technologií a před sedmi lety velmi výhodně prodal svoji softwarovou firmu.

Likud ve volbách 2009 nakonec, i přes značný předvolební náskok, skončil na druhém místě za levicovou Kadimou s rozdílem jednoho mandátu. Prezident Peres po poradních setkání s předsedy parlamentních stran Netanjahua pověřil sestavením vlády. Poprvé v dějinách Izraele tak sestavením vlády nebyl pověřen předseda vítězné politické strany. Benjamin Netanjahu při svém setkání s prezidentem Šimonem Peresem už mohl oznámit zajištěnou podporu 50 poslanců – 27 z Likudu a 23 ze čtyř náboženských stran (11 ze Šas, 4 z Národní jednoty, 3 z Židovského domova a 5 z Jednotného judaismu Tóry).

Inu,  Češi, nezoufejme, nejen my máme potíže s vládou, zmateční opozicí či s “jazýčky na vahách” v podobě KDU-ČSL. Ovšem my, bohudík, nejsme na smrtonosné střelnici zvané Blízký východ, a náš předcházející prezident Moše Kacav nemusel odstoupit a jít do vězení kvůli sexuálnímu obtěžování své sekretářky…http://euro.e15.cz/archiv/sobotka-vs-zeman-prvni-kolo-1044889

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osud

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *