Je možné, aby studenti Gymnázia nevěděli, kdo byl Bohumil Hrabal…?

5. Prosinec, 2013 – 8:49
Mládí, mládí, nádobo nejkřehčí... Foto: Břetislav Olšer

Mládí, mládí, nádobo nejkřehčí... Foto: Břetislav Olšer

Kdo nezná spisovatele Bohumila Hrabala, ten je nešťastník, vzbuzující nejen ve mně hlubokou lítost. K tomuto názoru jsem dospěl po zprávě, že devadesát procent studentů nymburského Gymnázia odmítlo, aby se jejich škola jmenovala po nejslavnějším absolventu jejich školy Bohumilu Hrabalovi. Důvod? Nikdo z nich ho prý nezná…

Vedení gymnázia v Nymburku je v šoku. Drtivá většina studentů název odmítá. Proti návrhu vedení školy je i předseda studentského parlamentu Tomáš Formánek. který studuje na této škole šest let a dosud o Bohumilu Hrabalovi nic neslyšel. Přitom vedení školy chce docílit změny názvu k příležitosti 100. výročí Hrabalova narození a 111. výročí existence školy; obě výročí připadají na příští rok, kdy se Bohumil Hrabal narodil 28. března 1914 v Brně svobodné matce Marii Kyliánové jako Bohumil František Kylián… Zemřel 3. února 1997 ve věku 82 v Praze.

Život je plný paradoxů; psal jsem o svobodném primitivu raperovi Martinu Pohlovi, co si říká Řezník. Kdyby se hlasovalo, zdali se má nymburský gympl jmenovat podle rapera Řezníka, možná by byli všichni pro. Internet zná přece každý a jeho klipy jakbysmet. Jsou zkrátka „in“ a neznat horrorcore, to by byla přece ta najvětší ostuda. Texty o otci zmrdovi, vo votrokyni, co žere psí granule… Přece hitovky; “Poezie hnusu; Penetrační chtíč, Hyperverzní zážitky z kremační pece, Drtič Sanic 3000 či Hudba, u který se chcípá…” Třeba nazvou svůj gympl právě po Řezníkovi a ten se konečně dočká svých pěti minut slávy, aby si spravil náladu, když mu odňali jeho slavíkovské uznání v internetovaném klání – a neprávem, má přece skvělý text té pravé klasiky o milované dívce, znásilňované ve sklepě: „Drž hubu, ty svině… lehni, seš moje votrokyně… zhebni! … budu tě řezat jako minule… až dožereš psí granule“…

Ředitel školy Jiří Kuhnale žáka Formánka omlouvá s tím, že se prý špatně vyjádřil. Hrabala neznají, jelikož ho zatím v literatuře za šest roků ještě neprobírali. Myslet si, že omezenci jsou jen studenti, je v tomto případě hrubý omyl. Někde se stala chyba. Kdoví, zná-li Hrabala pan ředitel sám. Ale jistě ano, proč tedy ještě drží na škole učitele češtiny a literatury, pokud se zde někdo takový vůbec vyskytuje. Gymnázium uspořádalo k tomuto tématu veřejnou diskuzi, která k ničemu nevedla a žádný výsledek nepřinesla, Svůj odpor vůči Hrabalovi naopak dali najevo i v petici, kterou za jediný den podepsalo kolem 450 studentů.

Nevědět, kdo  byl český prozaik a jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů druhé poloviny 20. století, to snad není ostuda, ale pro vzdělanost katastrofa. Prý ho nechtějí, že dělal ostudu tamní škole, že žil v neuspořádané rodině…? Spíš bude problém v jejich navědomosti. Politování hodný fakt. Nejpřekládanější autor 20. století a studenti o tom nemají ani páru. Jak také by ho znali, když nevědí, co znamená oslava 28. října 1918, či kdy se narodil Jan Hus nebo kdy byla bitva na Bílé hoře…

Čím to všechno je? Téměř polovina mladých Čechů ve věku 15 až 19 let už někdy vyzkoušela marihuanu nebo hašiš, 22 procent z nich tyto drogy užívá pravidelně. V porovnání s ostatními evropskými zeměmi jsme na špici pomyslného žebříčku. Tak tedy už víme, proč chtějí mít maturity skoro zadarmo. Alkohol a drogy ničí mozkové buňky ve velkém. Výzkum mezi 10 tisíci studenty Masarykovy Univerzity v Brně zjistil, že tři čtvrtiny někdy kouřily cigarety, 99 procent pilo alkohol a 60 procent si vyzkoušelo marihuanu, třetina hašiš a tzv. taneční drogy i hru na automatech.

Na ostravské Stodolní ulici by mohli vyprávět. Té Stodolní, co přijde asi do Guinessovy knihy rekordů – tentokrát v počtu notoriků na jednu hříšnou míli. Kéž by to byly jen moje katastrofické scénáře. Ovšem fakt, že zhruba třetina studentů loni neprošla maturitní generálkou, jelikož si neporadila ani s měkkými a tvrdými “i” a “y”, je další Damoklův meč nad hlavama těch, co raději paří na Stodolní a nestudují….. A jsme doma. Už víme, proč se našim studentům nechce do maturit. Tuší své slabiny, prozahálené roky se podepisují na jejich nevědomostech. A mají jednu výmluvu za druhou. Zeptáte se jich, proč pořád jen dokola opakují, že mají málo informací, i když se o státních maturitách jedná ve vládě i ve Sněmovně už od roku 2001. Mají mobilní telefony, všeobsahující počítače, internet, televizi, videa… Co by ke své informovanosti ještě potřebovali víc, když my jsme museli vystačit jen s matematickými tabulkami a slovníkem…?

Maturity jsou však prý jen “buzerací studentů a zatěžováním učitelů”. Vadí jim i skutečnost, že maturitní zkouška má probíhat v papírové formě, což lze připodobnit k Rakousko-Uhersku 19. století. Tehdy prý svážely testy asi bryčky nebo železnice. Takže, zrušme zkoušku dospělosti a nechejme na studentech, jak si sami navrhnou co nejvhodnější druh testů. Nejlíp žádný. Jen jim prostě po plzeňském vzoru předejme rychlokvašené tituly a dál je nebuzerujme. Představte si, co všechno ty ukrutánské státní maturity po studentech požadují. Nehorázné věci. Chtějí, což je do nebe volající drzost, aby zvládli jen ty vědomosti, co se měli za celé roky školní docházky naučit. K čemu je nějaký Hrabal…?Bohumil Hrabal by Kubik 1994 01.jpg

Ačkoliv se narodil v Brně, dětství prožil v Polné a Nymburce, kde žil od svých pěti do 34 let a také vystudoval místní reálku (maturita 1935). Poté pokračoval ve studiích na Právnické fakultě UK v Praze, nicméně kariéry právníka se vzdal. Začal psát; svou první knihu, povídkový soubor „Perlička na dně“; vydal ji až v roce 1963 ve svých 49 letech! Pak přišli „Pábitelé“, „Taneční hodiny pro starší a pokročilé“, o rok později vycházejí „Ostře sledované vlaky“. Kdo by neznal jeho „Postřižiny“ a strýce Pepina. Poté „Příliš hlučná samota“, dílo, jež bylo světovou kritikou řazeno mezi dvacet nejvýraznějších literárních počinů 20. století.

K čemu mají znát to, že Bohumil Hrabal obdržel společně s Jiřím Menzelem Oscara za film „Ostře sledované vlaky“ a že je rovněž doktorem honoris causa na univerzitě v Padově. A že mezi Hrabalovy nejznámější prózy patří „Skřivánci na niti“ – poté tresorový film, dále „Obsluhoval jsem anglického krále“, nebo „Slavnosti sněženek“… Česká klasika, báječně zfilmovaná, kterou obdivoval i Bill Clinton, když za ním přišel v Praze do hospody na pivo. Bohumil Hrabal patřil po mnoho let k neslavnějším „štamgastům“ plzeňské pivnice U Zlatého tygra, kde jsem měl jednou také čest ho pozdravit, ale čeští gymnazisté o tom všem nikdy ani neslyšeli. Jak je to možné? Není chyba náhodou i v pedagogickém sboru? Ostatně, po televizním seriál Gympl se ani není čemu divit. Jistě, na Hrabalovi nestojí náš současný šťastný a bezkonfliktní svět, ale trocha perliček na dně by se v něm možná při troše dobré vůle našla…

Inu, ohýbaj ma mamku, dokud jsem já Janko, abych až dospěji, věděl, kdo to byl skvělý spisovatel Bohumil Hrabal… http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/53233/boj-o-hrabala-zaci-nymburskeho-gymnazia-o-nem-neslyseli-a-nepreji-si-pojmenovat-po-nem-jejich-skolu.html

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osud

Reklama:
 1. 8 reakce na “Je možné, aby studenti Gymnázia nevěděli, kdo byl Bohumil Hrabal…?”

 2. Je možné, aby člověk, který byl dokonce až v Tibetu, mohl uvěřit zkreslené zprávě novinářů, vůbec si neověřil informace, které uvedli a na základě těchto zkreslených informací napsal článek na blog, který krásně ukazuje absurdity a paradoxy?

  Než jste napsal svůj článek, zeptal jste se studentů na jejich postoj, nebo jste si jen přečetl nějaký citově zabarvený novinářský komentář k výtahu zprávy z výtahu četky vytaženém ze zkreslené zprávy z denik.cz?

  od Cizinec v Pro 6, 2013

 3. Promiňte, ale chce říct, že pan Formánek nikdy netvrdil, že Hrabala nezná a že neexistuje petice studentů proti pojmenování gymnázia po Hrabalovi…?

  od olser v Pro 6, 2013

 4. http://nymbursky.denik.cz/zpravy_region/reakce_hrabal.html

  Ta samotná existence petice nepotvrzuje neznalost Hrabala ani jeho díla. Pouze názor, že to není vhodné. Zejména proto, že by si to pan Hrabal nepřál. Vždyť nebyl ani nadšen z čestného občanství, které mu Nymburk udělil.

  Na každé diskusi zazní některé názory a dotazy velice chytré a jiné velice hloupé. Do novin se dostali v tomhle případě ty hloupé a některé i vytržené z kontextu.

  Nesuďte prosím všechny studenty, na základě nějakých novinových článků, nebo citace některých z nich.

  od rolf v Pro 14, 2013

 5. Promiňte, ale píšete velmi demoagogicky. Který skromný spisovatel, byť patřil ve 20. století k těm nejlepším na světě, by souhlasil, aby něco neslo jeho jméno? Žádný, protože nepsali pro slávu, ale proto, že milovali psaní. Ale věděli, že lidská nesmrtelnost je přímo úměrná lidské paměti. Takže, operovat s názorem studentů, kteří Hrabala a v podstatě nic neznají, je směšné. Podstatné je, že pan Hrabal byl jedinečný autor a každá jiná škola by se pyšnila tím, že může nést jeho jméno… Tečka, nějaké novinářské překrucování je zcela nepodstatné, pokud sám uznáváte, že si studenti peticí vymáhají zákaz pojmenování gymnázia jménem Hrabala… To prostě neokecáte, ani právem na svobodu projevu a jinými frázemi…

  od olser v Pro 15, 2013

 6. Hlavní je, že Vy všechny ty studenty znáte a víte dokonce co znají a neznají, jak a o čem uvažují, pokud vůbec se toho někdy dopouští. Vy je můžete přece spasit a učit o demagogii. Vy prostě chcete vlastní gymnázium Břetislava Olšera.

  Já jen doufám, že bude více gymnázií jako je to nymburské. Neboť znám řadu jeho absolventů a o nikom z nich nemůžu říct, že by byl hlupec. A mohu se k Vašemu údivu s nimi bavit, třeba právě o Hrabalovi.

  od rolf v Pro 15, 2013

 7. Promiňte, je pravda to o zamítavé petici? Proč bych pak měl osobně znát studenty, stačí mi jen výsledek jejich snažení…

  od olser v Pro 15, 2013

 1. 2 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fan
 3. Říj 1, 2016: Sildenafil Pfizer 50 Mg Filmtabletta

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *