Čtyři rezignace stačí; kovboj Sobotka prý nerozstřílí celé své ČSSD

10. Listopad, 2013 – 0:27
Jo, a kdysi jsem měl šanci stát se premiérem... Foto: Břetislav Olšer

Jo, a kdysi jsem měl šanci stát se premiérem... Foto: Břetislav Olšer

Střelec s kolty proklatě nízko; Bohuslav Sobotka. Ještě před několika měsíci si rval vlasy ze své hlavy, když jím slibovaných více než třicet procent ve volbách totálně prošustroval svojí neschopností. Místo očekávané chlapské sebereflexe neodešel, naopak zlikvidoval všechny své potenciální soky a je na vlně. Bohužel, ne však na tom oranžovém tsunami z krajských voleb 2008, kdy měla ČSSD 280 mandátů a 35,86 % hlasů…

Vymyslel si „puč“ svých největších konkurentů, kterým do jejich řad nasadil špeha Chovance, když šli navštívit svého kamaráda Miloše Zemana do Lán. Ostatně, Škromach byl jedním z prvních, kdo navštívíli Zemana na Pražském hradu po jeho vítězství v prezidentských volbách, a to Sobotkovi nevadilo. Nyní však večírek v Lánech považuje za spiknutí; Hašek, Škromach, Tejc a Zimola museli od válu, zatímco práskač Chovanec, Sobotkův oblíbenec číslo jedna, odolal: Pročpak asi?

Místopředseda ČSSD Milan Chovanec, který jako první přiznal účast na schůzce v Lánech, již dříve uvedl, že nabídl rezignaci na post ve vedení, ale šéf strany Sobotka ji nepřijal. Kam zmizelo dvacet socialistů z předsednictva ČSSD, kteří byli jeden den pro odvolání Sobotky, co volby prokazatelně zbabral, aby další den mávnutím kouzelného proutku obrátili na obrtlíku a vytvořili „pevnou semknutost socialistů“, nutných k potlačení pokusu o vnitrostranický převrat. To vše v zuřivé atmosféře protizemanovské hysterie.

Sobotka prý nechce úplně rozbít vedení strany; co to je úplně? Bez Zimoly, Tejce, Haška a Škromacha? Chovanec nevadí? Kolik je tedy „pučistů“ a zrádců? Pět nebo jen čtyři? Proč není zrádcem i Chovanec? Ne náhodou proto, že byl vyslaným práskačem?Elmex Sobotka

Jak přijít opět o důvěryhodnost, na tom si socialisté dávají záležet již několik volebních období. Nepomohlo ani tzv. oranžové tsunami z roku 2008, kdy ČSSD zvítězila ve všech krajích a hejtmany bezchybně zastupoval právě Hašek. Ale přesto nevládla. Bude vládnout nyní? Kdo s nimi půjde do koalice; ANO, KDU-ČSL? A co Babiš, jemuž hází Sobotka klacky pod nohy požadováním čistého lustračního osvědčení?

Je to další z politiků, kterého chce Sobotka odstavit, aby měl volnou cestu za svojí patologickou touhou po premiérském křesle? Mocenské choutky nejsou zrovna nejlepším rádcem. Podřezává si větec dám pod sebou. Schizofrenie? Možná nebude od věci připomenout příběh Pyrrhova vítězství. Čtyři rezignace přece stačí. Nemůže přece rozstřílet celé vedení ČSSD…?

Pyrrha, král z Epeiru, byl vynikající válečník a velký nepřítel římské říše. Také on měl mezi sebou šťouraly, důstojníky, kteří mu po bitvě u Ascula v roce 279. př. n. l. blahopřáli k vítězství. „Ještě jedno takové vítězství a budeme zničeni“, odvětil jim Pyrrha, co se jako vejce vejci podobal Sobotkovi, nebo spíš naopak. Ten sice nepříteli ODS a SPOZ způsobil velké ztráty, ale jejich armádu nezničil a vlastní jednotky přitom naprosto zdecimoval. Jeho pozice se tak fakticky zhoršila, na rozdíl od Pyrrha si však potíže přivodil Sobotka sám svojí chorobnou posedlostí mocí.

Nyní je ve hvězdách více variant. Jednou z nich je trojkoalice socialistů s KDU-ČSL, ANO a jejím předsedou Sněmovny, jiná nabízí společné tolerování menšinového kabinetu ČSSD, tedy něco na způsob Zemanovsko-klausovské „opoziční smlouvy“. Třetí možností je, že ANO i KDU-ČSL skončí v opozici. Nová Sněmovna bude mít 47 křesel ANO a KDU-ČSL čtrnáct, ČSSD padesát, takže bezpečná většina.

Sobotka ví, jak na to. Nehodlá teď neúspěch ve volbách svalovat na sebe jako kdysi na „kauzu Rath“? Jako Jiří Paroubek, který zase z jakéhokoliv propadu vinil Kubiceho zprávu? Sobotka má jiné obětní beránky – čtyři pučisty, co mu ale ještě pořádně zamotají jeho ambiciózní hlavu.

Třeba si připomene, jak to dělali jeho předchůdci. Po demisi celé vlády sestavil Jiří Paroubek novou vládu a byl 25. dubna 2005 jmenován jejím předsedou. Po jeho nástupu se preference socialistů zlepšily a kolem roku 2008 měla ČSSD až 40 %. Přestože ČSSD vyhrála v roce 2010 parlamentní volby, nebyla schopna sestavit vládu. Paroubek se rozhodl odstoupit z funkce předsedy ČSSD a do čela strany se postavil místopředseda Bohuslav Sobotka. Strana se poté rozpadla na několik frakcí. A to byl jeho současný začátek konce…

Jen pro srovnání; co vykazovaly historické postsametové poslanecké volby? V roce 1998 to byly 32, 31 procenta a 74 mandáty, v roce 2006 –  32, 32% a znovu 74 poslaneckých míst, rok 2010 znamenal pokles na 22, 08% a 56 mandátů, rekordní „vítězná Pyrrhova prohra“ přišla letos – 20, 45%  a 50 mandátů.

A volební výsledky komunálních voleb, nazývaných oranžovým tsunami? Před pěti lety ČSSD v celé ČR (mimo Prahu) získala 35,85 procenta, druhá ODS 23,57 procenta. Třetí skončili komunisti s 15,03 procenta, za nimi KDU-ČSL s 6,65 procenta. Nikdo další nepřesáhl pětiprocentní hranici, Strana zelených získala 3,15 procenta. Volební účast tehdy byla rekordních 40,3 procenta.

Není možné znevažovat ani fakt, že aktéři lánské schůzky byli jedni z nejpopulárnějších sociálních demokratů, a až opadnou vášně, mohli by na to navázat, pokud nevytvoří nějakou novou socialistickou stranu, úspěšnější než NS – Lev 21. „Ty příkopy jsou vykopány a zřejmě se už omotávají ostnatými dráty,“ řekl politolog Zdeněk Zbořil o situaci v ČSSD. Sobotka vyhrál jednu bitvu, ale válku ne. Přičinil se o smutnou statistiku; za své češství se stydí každý sedmý občan. Čtyři z deseti jsou naopak hrdí na to, že jsou Češi. Asi mezi nimi není každý osmý Čech na hranici chudoby…

Vrcholem jeho politiky byl rok 2006, kdy navzdory 6,8% růstu HPD české ekonomiky vytvořil jako ministr financí bez ekonomického vzdělání (absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně) do té doby rekordní deficit 111,3 mld. Kč. Na konci jeho mandátu (v roce 2006) činil státní dluh 802,5 mld. Kč, což byl více než dvojnásobek státního dluhu nakumulovaném v období 1993–2002. Další černá tečka? Z peněz určených pro poslanecké náhrady ušetřil 5 milionů korun, které následně použil ke koupi luxusního bytu. Podobně jako ostatním poslancům mu jsou totiž poslanecké náhrady, které mají sloužit jako uhrazení nákladu za odborné studie, dopravu nebo bydlení, vypláceny dohromady s platem.

Se sociální demokracií bude ANO jednat po nedělním zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD, který téměř jistě potvrdí Bohuslava Sobotku jako kandidáta strany na premiéra a zruší usnesení předsednictva strany, na němž den po volbách ho dvacítka sociálních demokratů vyzvala k rezignaci. Ale co program socialistů? Povolí lidovci zrušení církevních restitucí a Babiš zvyšování daní a oni sami uznají druhý důchodový pilíř…? Ale dle Babiše se musí v politice ještě zastřelovat, takže počká na další volby, predčasné, zvítězí a… Rusnokovci budou zatím pořád v demisi, ale u kormidla, až do…?

Inu, Sobotkovo Pyrrhovo vítězství možná předznamenává, že ne všechno je jen oranžové, a že by pan Poláček nadšeně zatleskal, jak se v praxi zrealizoval jeho příběh, jak bylo pět kluků, co spolu mluvili, ale jen čtyři z nich si říkali, že kdyby to byli bývali věděli, nikdy by do Lán byli nechodili…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osud

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *