Jako když se pro koryta rozhádalo OF, aneb Gilotina zvaná KSČM…?

13. Listopad, 2008 – 10:40

Všechno tady už jednou bylo, říká klasická pranostika a má zatraceně pravdu. Týká se to rovněž politických neukojených ambicí. Všechny revolucionáře vždy napřed spojí nacionální nadšení, vyjdou do ulic a dělají převraty, než si uvědomí, že by z toho přece také mohli něco mít.

Za Gottwalda to byla hned po znárodnění likvidace čtrnácti komunistických konkurenčních předáků, mezi nimi jedenácti Židů v čele s Rudolfem Slánským. Kléma na to doplatil, když si do Moskvy odjel pro svůj ortel a brzy poté zemřel.

Obdobná situace byla také po 17. listopadu 1989. Plná Letná, cinkání klíčema a bujaré oslavy vítězství nad vládou jedné strany. Dokonce zloději se na počest sametové revoluce zavázali, že nebudou krást…

Euforie pokračovala ještě do vytvoření Občanského fora (OF), pak se ale politické rychlokvašky vzpamatovaly a začaly přemýšlet, jak z toho co nejvíc vytěžit pro sebe.

A zcela jasné vítězství a šance jednou provždy zrušit KSČ šly vniveč, když se slavné OF rozsypalo na bezpočet politikých stran, v jejichž čelech byli ti, kteří si mysleli, že OF znamená Očekávám Funkci.

A ejhle, oranžoví socialisté se dnes ještě ani pořádně nedostali k moci a už se melou v mlýnici chorobných ambicí. Vztahy mezi Jiřím Paroubkem a jeho stranickým kolegou, předsedou Sněmovny Miloslavem Vlčkem, jsou po delší době opět napjaté.

Vlčkovi vadí, a pochopitelně, že se před ním předseda ČSSD ani slovem nezmínil o možné výměně v křesle. „To není férové jednání,“ řekl.

Pokud platí argument, že předseda nejsilnější opoziční strany by měl stanout v čele Sněmovny proto, aby se mohl z této pozice aktivněji podílet na českém předsednictví EU, pak by poslanci o převolení měli rozhodovat na schůzi komory, která začíná 25. listopadu.

Ale to chce, aby někdo takový návrh podal, ten zatím však nepadl a pokud se tak nestane ani při jednání organizačního výboru, není případné zvolení Paroubka do konce roku příliš reálné.

Problém pak může nastat při samotné volbě, která je podle zákona tajná. Víme, jak dopadla ČSSD při ostudě s prezidentskou kandidaturou Miloše Zemana.

V tom je skryto úskalí, že ne všichni poslanci jsou nuceni dodržet případné dohody. Legenda o přeběhlících je všeobecně známá. A volit nového předsedu Sněmovny je možné pouze tehdy, když se toto místo uvolní. Vlček však z něho odejít o své vůli nemíní…

Takže je docela možné, že sociální demokracie o místo předsedy Sněmovny nakonec přijde vlastní rozhádaností…

V případě, že by totiž nový předseda nebyl opakovaně zvolen, přechází vedení komory na místopředsedu; první v pořadí je Miroslava Němcová (ODS).

Že by se hrozivé krajské skore 13:0 se začalo nebezpečně stahovat a revoluce začala požírat své děti…?

Už chybí jen gilotina, kterou ale možná vystřídá spolupráce ČSSD s KSČM…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *