Tvrdne snad lidovcům už z měkkých drog mozek…?

12. Listopad, 2008 – 11:44

Zelení a lidovci jsou opět v rozpadající se koalici v sobě, tentokrát ne kvůli Čunkiádě, ale pouze pro marihuanu. Ministr školství a první místopředseda zelených Ondřej Liška totiž navrhl, aby uživatelé konopí nebyli kriminalizováni.

Lidovci naopak prosazují, aby kuřáci a pěstitelé marihuany byly trestáni stejně jako v případě zneužití tvrdých drog.

Podle místopředsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaely Šojdrové by ministr školství neměl podávat návrhy, které umožňují užívání drog, a neměl by se podílet na jejich propagaci.

Ten dodal, že považuje všechny drogy za nebezpečné, ale nemělo by se zamlčovat, že sociální nebezpečnost u měkkých drog je výrazně menší než u tvrdých.

„Je realitou, že třicet procent žáků základních a středních škol se setká s marihuanou a je potřeba se k nim nestavět kriminalizujícím způsobem, který je více povzbudí na šikmé ploše,“ uvedl ministr Liška.

Účinné látky jsou v inkriminované rostlině obsaženy sice všude, ale nejvyšší koncentraci mají v okvětí, z něhož se vyrábí ta nejúčinnější marihuana (indicka Ganja nebo Charas), která se dá porovnat s účinností hašiše.

Ze semen, stonků a listů se po rozdrcení a usušení vyrábí Bhang, tedy nejslabší marihuana. Psychotropních látek je v konopí asi šedesát, z nichž nejdůležitější jsou: Delta-9-tetrahydrocannabinol(THC), Cannabidiol(CBD), Cannabinol(CBN) a Cannabichromen(CBC). Psychoaktivní a stimulující je v podstatě jen THC.

Normálni dávka, kterou poskytuje joint o váze 1 gramu je 7,5 až 20 mg THC, i když účinky se daji pozorovat už od 5 mg. Norma EU má na mysli průměrný obsah v rostlině a ne, jak je v českých krajích zvykem, analyzovat pouze okvětní část rostliny.

Existuje také nález Nejvyššího soudu, který říká, že samotné pěstování konopí s obsahem vyšším než 0,3 % není trestným činem. Proč se ale nekriminalizuje kouření „obyčejných“ cigaret?

Tabákový kouř obsahuje až pět tisíc chemikálií, mezi nimi např. močovinu, čpavek, benzen, dibenzantracen, benz-apyren, radioaktivní polonium 210, kadmium, nikl …

Je mezi nimi kolem stovky kancerogenů, tedy látek schopných vyvolat nebo urychlit vznik zhoubného nádorového bujení, látek způsobujících rakovinu (63 prokázaných kancerogenů, dalších cca 40 látek nějakým způsobem ke vzniku rakoviny přispívá).

Dnešní cigarety obsahují kolem 700 aditiv, tedy látek přidaných z různých důvodů – kvůli „lepšímu“ vstřebávání nikotinu, ladnému vinutí kouře nebo udržení popela na oharku…

Co za choroby hrozí po vykouření několika jointů denně? V podstatě nic, naopak z kouření cigaret hrozí rakovina plic s 25×vyšší pravděpodobností, pak ještě rtu, jazyka, hrtanu, hltanu, močového měchýře (papilokarcinom), krve (leukémie), žaludku a střev či slinivky a prsů…

Asi u pětadvaceti procent osob vzniká rakovina jako nemoc z kouření. Další nemoci přijdou jako na zavolanou – nedokrvenost srdce (ischemická choroba srdeční), častější výskyt infarktu myokardu, ateroskleróza obecně, emfyzém plic (vymizení mezisklípkových sept).

Relativní pravděpodobnost získání plicní rakoviny u mužů kuřáků je při 11-20 cigaretách za den 19%, při 21-34 cigaretách za den pak už celých 31,2% a při 35 cigaretách za den a více je to celých 43%…

A to ještě nebyla řeč o chorobě dneška – snížená fertilita (plodnost) a schopnost erekce u kouřících mužů ve vyšším věku. A že 9 z 10 kuřáků umírá na následky kouření.

Počet úmrtí souvisejících s kouřením se ve světě do roku 2020 zdvojnásobí. Na nemoci způsobené touto neřestí zemře patrně deset milionů lidí, oznámili vědci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v americké Atlantě. Skutečné číslo ale může být však mnohem vyšší.

Vysoký počet kuřaček mezi dívkami totiž prudce stoupá, a jelikož jde o potenciální matky, mohou svým smrtícím karcinogenem nakazit i své budoucí děti. Průzkum mezi 750.000 teenagery ze 131 zemí světa ukázal, že devět procent z nich kouří a 11 procent si dopřává další produkty tabákového průmyslu, jako je žvýkací tabák, doutníky a vodní dýmky s tabákem.

A když k této hrozivé statistice přidáme i požívání alkoholu, což je u kuřáků zcela běžný jev, má oněch 160 litrů tvrdého alkoholu, průměr na jednoho obyvatele ČR za rok, včetně kojenců, je kouření marihuány procházkou růžovým sadem…

A zarputilost lidovců jen účelovým populismem, možná by stálo za to zjistit, kolikpak našich křesťanských demokratů holduje kouření…

Kdoví, jaké drogy požil ministr kultury Václav Jehlička, než ho napadl nápad o manželství na doživotí, ze kterého téměř není možné se doživotně vyvázat.

Sňatek by byl považován za nerozveditelný a manželství by mohlo skončit, pouze pokud by se prokázala vina jednoho z manželů na rozpadu vztahu a ten druhý by navíc na rozvodu trval. Viník by vůbec neměl nárok dožadovat se rozvodu.

Inu, lidová strana ze slovního základu lidový, občas ne zrovna soudný…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *