Zemřou v tom samém Afghánistánu, kde se včera domluvil John Kerry s prezidentskou loutkou Karzáím, že američtí vojáci zůstanou v Afghánistánu i po odchodu spojeneckých sil v roce 2014, aby zřejmě dosavadní počet zabitých Američanů byl vyšší než pět tisíc. Přitom Obama se zapřísahal, že poslední voják US Army odejde z Afghánistánu již letos. A než se Kerry s Karzáím dohodli, zahynul další americký voják na východě Afghánistánu v provincii Paktika, kdy neznámý útočník oblečený v uniformě tamní armády začal střílet na americké vojáky.

Rodiny padlých pěti hrdinů by jinak bez vydírání republikánů okamžitě dostaly 100 tisíc dolarů (asi 1,9 milionu korun) a stát by jim uhradil i všechny náklady na pohřeb. Teď si musí pomoci sami a jen věřit, že jim to USA jednou vrátí… Napřed republikáni dělali, že nepovolí státní rozpočet kvůli zdravotní reformě, ale teď to tak vypadá, že jde jen o kamufláž a matení světa. Povolení či zamítnutí Obamovy zdravotní reformy může být je záminka, jak přečkat čas, než Centrální banka FED vytiskne další stovky miliard dolarů, co ale budou jen zelené inflační, možná brzy skoro bezcenné papírky.

Zavřeno je proto zatím ve dvacet galerií a muzeí, některé zoologické zahrady. Ještě, že jsem vše viděl v dobách klidu a míru. Uzavřeno je rovněž návštěvnické centrum washingtonského Kapitolu a dočasně i nejnavštěvovanější Socha Svobody i ostrov Liberty Island či Rockefellerovo centrum na Manhattanu v New Yorku. Zavřeny zůstanou skoro tři desítky amerických vojenských hřbitovů mimo území Spojených států. Zavřeno je všech čtyři sta amerických národních parků. Lidé, kteří v parcích momentálně stanují, musí prostor opustit….

Zděšení jsou nejen američtí miliardáři, co se rychle zbavují svých akcií, ale i prostí Američané, co zdarma berou do svých rukou pořádek v ulicích, parcích a jinde. Kvůli sporům v Kongresu o zákon o státních výdajích je už bez platů na milion státních zaměstnanců Spojených států. To však nebrání dobrovolníkům, aby vzali sekačky, motorové pily a další náčiní a převzali péči o veřejné statky a sekají, uklízejí a dělají alespoň úklid.Zavřeno. Ilustrační foto.

foto: Thinkstock

Nečinnost ale znamená především růst úrokových sazeb, pokles důvěry v ekonomiku a zpomalení hospodářského růstu. Nervla se i jinak klidná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová; varovala, nechtěla mít potíže, jako její předchůdce Dominique Strauss-Kahn, co myslel víc na sex, než na finance, že pokud Američané dluhový strop včas nezvýší, výsledkem by mohly být vážné škody nejen v americké ekonomice, ale mohly by převrátit i světové hospodářsví naruby, což je její parketa. Před vážnými důsledky neschopnosti USA splácet své dluhy varovali též vedoucí představitelé tří předních světových bank.

Důsledky prý mohou být naprosto katastrofální, šlo by o velmi rychle se šířící smrtelná nemoc. Domnívají se, že neschopnost vlády USA splácet dluhy by snížila hodnotu amerických dluhopisů i dolaru a uvrhla by světovou ekonomiku do nové hospodářské recese, z níž se vlastně ani zatím nedostala. Možná je to též další lišácký záměr, jak vyšachovat svého největšího věřitele, jímž je Čína, která má amerických stáních dluhopisů za tři biliony USD. Také raketový ekonomický růst této světové jedničky by američtí republikáni hodně zbrzdil, což jistě bude hodnoceno jako jejich hrdinství a oddanost Americe.

Problémy jsou však citelné už nyní a týkají si běžných občanů Spojených států. Třeba lidí, co mají diagnostikován vzácný typ rakoviny a žádají Národní zdravotní institut Spojených států (NIH) o povolení k alternativní léčbě pomocí nově vyvinutého léku, který je v současné době ve fázi klinického testování. Uzavření státem financovaných podniků a úřadů však celý proces schvalování výrazně protáhne. Pacienti žádajících institut o povolení k alternativní léčbě je přes dvě stovky za týden a mnozí mají před sebou jenom dny života.

Státní zaměstnanci bez práce a peněz nemohou splácet hypotéky, nájem a ostatní účty. Mnozí pak mají problémy také s obyčejným nákupem potravin. Chybí „žebračenky“, tedy potravinové lístky, jak eufemisticky řekl již prezident Bush ml., jde o potravinové známky, jako nástroj amerického programu boje s hladem, který potřebným pomáhá nakoupit potraviny, program oficiálně přejmenován na “doplňkovou výživovou asistenci”, aby ztratil stigma poukázek pro chudé, jichž za velkou louží přs devět procetnt.

Na neplacenou dovolenou musí 97 procent lidí z NASA. Pro zaměstnance americké vesmírné agentury je to smutný konec letních oslav 55 výročí založení. Další let na Měsíc se asi odkládá. Bez práce bude také 93 procent pracovníků Agentury pro ochranu životního prostředí. Setrvačností fungující státní správa si vybírá daň také na vojácích. A to ještě před šesti měsíci mělo přitom americké ministerstvo financí na útratu 151 miliard dolarů. Nyní už je to jen 32 miliard. Vládě USA hrozí totální kolaps. Více finančních prostředků má přitom hned devět amerických firem, jak upozornil server Quarz.com. Třeba Obamovi půjčí…? Podle odhadů ekonomů investiční banky Goldman Sachs  stojí “government shutdown”, čili částečné uzavření federálních úřadů, každý týden 8 miliard dolarů.

Společnost Hotovost, kterou disponuje
General Electric 88,86 miliardy dolarů
Microsoft 77,02 miliardy dolarů
Google 54,43 miliardy dolarů
Cisco 50,61 miliardy dolarů
Apple 42,61 miliardy dolarů
Oracle 39,10 miliardy dolarů
Ford 36,71 miliardy dolarů
Berkshire Hathaway 35,70 miliardy dolarů
Pfizer 33,71 miliardy dolarů
USA 31,98 miliardy dolarů
General Motors 27,02 miliardy dolarů
Johnson & Johnson 25,13 miliardy dolarů
Chevron 22,30 miliardy dolarů
Amgen 22,02 miliardy dolarů
Coca-Cola 19,21 miliardy dolarů

Zdroj: Ihned.cz

Inu, bez peněz do hospody nelez; praví staré české přísloví a stará židovská anekdota vypráví o tom, jak se potkali dva Židé a ten jeden říká tomu druhému: Mohl bys mi půjčit sto šekelů? Bohužel, nemám u sebe ani šekel… A co doma? Doma? Děkuji za optání, všichni zdrávi…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osud