Rakouští pokrytci opět řádí…

11. Listopad, 2008 – 11:44

Tisíce Rakušanů utíkají zmateně do krytů, hasiči se snaží pomoci ozářeným a rozdávají všem jodové tablety. Hrůza třepe rakouským kurníkem, jen s tím rozdílem, že jde pouze o sci-fi dokument, který režíroval Andreas Prochaska, jenž se dosud živil především natáčením hororů.

To jen rakouská veřejnoprávní televize ORF odvysílala jeho 90minutový film „První den“, který pojednával o fiktivní havárii v jihomoravské jaderné elektrárně Dukovany. Jakoby z oka vypadl americkému thrilleru „Den poté“…

Připomnělo to obrázek z dob české totality a cvičení Civilní obrany, ovšem nyní je Česko ve filmu představeno jako země, která není schopná své sousedy správně a včas informovat.

Snímek je součástí série pořadů ke 30. výročí referenda o jaderné energetice. Rakušané tehdy odmítli výstavbu jaderných zdrojů na svém území a rozestavěná elektrárna byla zakonzervována, i když už byla blízko svého dokončení.

Opět rakouské pokrytectví. Rakousko má i zákon, který neumožňuje vystavět jadernou elektrárnu. Tato země sice bere energii z jádra z okolních zemí, ale u sebe atomové elektrárny nechce. Vy si riskujte, nám stačí zástrčka ve zdi. Zní klasická demagogie.

Der Standard podotýká, že je film absurdně protičesky zaměřen.

„Ve vzdálenosti 200 km od Rakouska se nachází více než 30 reaktorů, zejména švýcarských a německých. Proč tedy musí být místo nehody vybrané reálné?“

Po konzultaci s ministerstvem zahraničí bude zváženo vydání oficiálního stanoviska k tomuto pořadu, sdělil zastupitelský úřad ve Vídni.

„Je to nepochybně rána pěstí, která poškodí vztah obou zemí,“ řekl český velvyslanec v Rakousku Jan Koukal.

Podle ředitelky českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové je film „mimořádně nešťastný“.

Rozčílil se i prezident Václav Klaus, který své rozhořčení telefonicky sdělil svému rakouskému kolegovi – prezidentu Heinzi Fischerovi. Měl ho upozornit i na to, že pod svícnem bývá největší tma.

Nad jadernou bezpečností světa má stálý dozor Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v rakouském Seibersdorfu nedaleko Vídně. A ejhle, z její laboratoře uniklo v minulých dnech určité množství radioaktivního plutonia.

A opět stejný alibismus; veřejnost prý nebyla ohrožena a radioaktivita „nepřekročila bezpečnostní prostor střediska“, oznámilo rakouské ministerstvo životního prostředí.

Přesně to ministerstvo, jež organizuje blokády na rakousko-českých hranicích kvůli údajným rizikům JE Temelín…

Vzorek plutonia uskladněný v laboratoři MAAE explodoval, což vedlo k rozptýlení radioaktivního materiálu uvnitř budovy. Radioaktivitu ve vzduchu údajně bezpečně zachytily filtry laboratoře a nikdo prý nebyl ohrožen…

Venkovní rakouské měřicí stanice prý nezjistily žádné zvýšení radioaktivity mimo obvod střediska s vědeckým reaktorem, postaveným v 70. letech…

V laboratořích střediska se zkoumají malé vzorky; nedávno to byly ty z objektu Al-Kibar v syrské poušti, který Izrael loni rozbombardoval. Bylo vážné podezření, že šlo o jaderný reaktor budovaný Sýrií za pomoci Severní Koreje…

Inu, ve všem je bordel, jenom v mléku je radioaktivita…

Atomová energie však má však ve světě jasnou zelenou, jako suverénně nejčistší energie. Na planetě je momentálně přes 450 reaktorů, další staví Finsko a Francie.

K nim by se nejnověji mělo připojit Švýcarsko, které chce vybudovat dva nové bloky ve stávajících jaderných elektrárnách Beznau a Mühleberg.

Náklady na dodávku každého bloku se budou pohybovat mezi pěti a šesti miliardami švýcarských franků, tedy od 3,0 do 3,6 miliard eur. Plánované stavby však ještě musí posvětit jako vždy ve Švýcarsku celostátní referendum…

O návratu k jádru uvažuje Itálie, která své reaktory uzavřela v roce 1990 v reakci na černobylskou havárii. Znovu obnovit jaderný program se chystá Polsko, vyrábějící zatím rozhodující část proudu z vyčerpávajících se zásob uhlí.

Další jaderný blok nevylučuje Slovinsko, Bulhaři v Belene a Rumuni v Cernavodě už plány výstavby nových schválili.

V Rusku jsou ve výstavbě čtyři bloky, o dalších se jedná. Jihoafrická republika postaví do roku 2025 desítku jaderných elektráren o celkovém výkonu 14 až 22 tisíc megawattů.

Činí se též Spojené státy. Tamní regulátor Nuclear Regulatory Commission loni dostal souhlas postavit nové jaderné reaktory na sedmi různých místech v USA. Příští rok se očekává schválkení asi dalších 11 míst. Pokud se podaří všechny plány realizovat, počet reaktorů v USA se zvýší o plnou třetinu.

Žádost si letos podalo i aljašské městečko Galena na řece Yukon, které chce postavit atomový minireaktor o výkonu deset megawattů. Projekt ale ještě musí schválit rada náčelníků inuitských kmenů.

Americká vláda schválila technologii na výrobu právě takových minireaktorů v továrně v Novém Mexiku.

Cílem je vyrábět elektřinu za 10 centů (kolem 2 Kč) na watt, kdekoli na světě. Elektrárna bude stát přibližně 25 milionů dolarů (500 milionů Kč).

Pro komunitu s deseti tisíci domácnostmi to představuje dostupnou částku 2 500 dolarů (50 tisíc Kč) na domácnost.

Společnost plánuje postavit tři továrny pro výrobu 4000 elektráren mezi roky 2013 až 2023. První elektrárna by měla být uvedena do provozu v Rumunsku. Nyní jednají s developery na Kajmanských ostrovech, v Panamě a na Bahamách…

Reaktory, které mají v průměru jen několik metrů, se na místo dodání dostanou na korbě nákladního vozu, a poté jsou uloženy a zabetonovány do země. Musí být doplněny jaderným palivem každých 7 až 10 let.

Obdobný minireaktor plánuje také Rusko. Jde o plovoucí jadernou elektrárnu s reaktory chlazenými sodíkem o výkonu 2 x 35 megawattů. První ,,jaderná baterie“, jak se reaktoru přezdívá, má být umístěna na pobřeží Čukotky.

Jen z přísně protiatomového Rakouska, co nám ve svém duševním bohatství nesahá ani po kotníky, je slyšet, jak zloděj křičí: Chyťte zloděje…! Mělo by však znít něco o zametání před vlastním prahem.

Že by hrozil stejný politický konflikt jako mezi Slovenskem a Maďarskem kvůli několika umravněným maďarským fotbalovým rowdies v Dunajské Stredě…?

Nebo, pokud bych chtěl být stejně škodolibý, spíš by to měla být ozvěna: Jak je ti ze svých nedávných vražd, Rakousko… Ousko…?

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *