ČSR vykonalo od roku 1918 celkem 1217 rozsudků smrti…

10. Listopad, 2008 – 21:12

Uplynulo už 20 roků od vyhlášení posledního rozsudku trestu smrti v Československu. Jeho obětí měl být Zdeněk Vocásek, dvojnásobný vrah, v současné době s doživotím na oddělení mimořádných trestů ve věznici Mírov…

V roce 1993 jsem Zdeňka Vocáska na Mírově několikrát navštívil. Byl do místní věznice, před rokem 1989 určené k likvidaci, převezen z pražského Pankráce. Než jsem se dostal až do třetího patra vězení, musel jsem projít po schodištích s několika pevnými mřížemi. Doprovázel mě velitel vězeňské stráže se psem.

,,Na ten den nikdy nezapomenu. Bylo to 8. září 1988 a Nejvyšší soud pak 23. srpna o rok později vše údajně přezkoumal a dostal jsem provaz. Žádost o milost mi Husák 6. prosince zamítl. Dali mě do cely smrti a poprava byla určena na 27. prosince…“ řekl mi Zdeněk Vocásek.

,,Jaké to bylo v cele smrti?“

,,Malá prázdná a studená místnost, jen s primitivním WC. Spal jsem na zemi na dece, kterou mi dávali jen na noc. Bylo to strašné, ale celu smrti si asi nejde představovat nějak milosrdněji…“

,,A kdy jste se dozvěděl, že nebudete popraven…?“

,,Může za to prezident Václav Havel, který pozastavil výkon trestu smrti, pak to sněmovna 2. května 1990, někdy před půlnocí schválila… To ale nebylo ještě nic jistého. Změnu v mém případě musel nařídit Městský soud v Praze. Pak za mnou přišli do cely, myslel jsem, že udeřila moje poslední hodinka, ale řekli, že mi byl 2. srpna 1990 změněn trest smrti na 25 roků. Byl jsem asi poprvé v životě opravdu šťastný, i když mi pak zase řekli, že žádných pětadvacet, ale doživotí…“

Všechno to bylo podle jeho naivního vysvětlení jen zatracená náhoda, nešťastný souběh okolností. Oba důchodci byli sice zavražděni, ale někým jiným. Jen to na něho hodili, jelikož se shodou okolností v té době zrovna nacházel na místech činů.

Podle ředitele věznice je taková reakce vězňů přirozená; při zahájení výkonu trestu dostanou svůj kompletní trestní spis, takže si ho mohou důkladně přečíst a nastudovat, aby si dál vše sami vykombinovali podle popsaných okolností, jak vraždy probíhaly a jak také mohly proběhnout, aniž by padla vina na ně…

Zdeněk Vocásek byl zadržen 5. dubna 1987 v nočních hodinách na Poděbradské ulici v Praze 9 při kontrole hlídkou Veřejné bezpečnosti. Vocásek se marně pokusil zbavit dvou kufříků a igelitové tašky. V jedné z nich byl ohnutý a zakrvácený nůž.

O zavazadlech prohlašoval, že nejsou jeho – jen se do nich údajně díval. Protože i jeho oděv byl potřísněn krví, byl převezen na Obvodní oddělení VB. Před vstupem do policejní úřadovny se snažil odhodit peněženku.

Podle jejího obsahu bylo zjištěno, že patří Ferdinandu K. (1918), bydlícímu v nedaleké ubytovně Středočeských dřevařských závodů. Když přijeli kriminalisté na ubytovnu, našli Ferdinanda K. mrtvého. Pitva prokázala, že zemřel po útoku kuchyňským nožem.

Na jeho těle bylo celkem dvanáct bodných ran vedených na hrudník, krk, ruku, zátylek a temeno hlavy. Vrah pak odcizil věci za necelých 600 korun, ke kterým přidal nedopitou láhev vína, místnost uzamknul a klíče hodil do kanálu. Za několik minut byl zadržen. Klíče později byly v kanále skutečně nalezeny.

Quido F. (1939) byl známý pražský vekslák. Jeho osobu provázely legendy o vysokých finančních částkách, uložených ve švýcarských bankách. Sám o sobě tvrdil, že pracoval pro ruskou rozvědku a v srpnu 1968 prý zastřelil několik lidí.

Když přišel následkem nemocí o zrak, musel vekslování zanechat, protože nedokázal rozeznat pravé bankovky od padělků. Propadl alkoholu a začal trpět paranoidní představou, že je sledován a příbuzní zavražděných z roku 1968 usilují o jeho život.

V den své smrti se setkal v jedné pražské restauraci se Zdeňkem Vocáskem, který později na policii uvedl, že večer 1. ledna 1987 se mu nechtělo jít přes celou Prahu domů a tak se rozhodl, že i se svým německým ovčákem, kterého používal v zaměstnání při ostraze objektů Dopravního podniku, přespí u Quida F. v Belgické ulici.

Ten souhlasil, ale při společném pití začal být k Vocáskovi podezíravý a obviňoval ho ze sledování své osoby. Když ho mínil z bytu vyhodit, Vocásek vzal z poličky kladivo a zaútočil na slepcovu hlavu.

Po zlomení násady, použil k útoku sklenice a život muže ukončil bodáním šroubovákem do jeho hrudníku, břicha a pravého oka, což později při svém přiznání vraždy zdůvodnil tím, že šroubovák byl asi tupý, že se mu ho do těla nepodařili zabodnout, proto si vybral oko.

Vycvičený pes zůstal během toho všeho na pokyn svého pána v klidu sedět. Pak Vocásek zakrvácené střepy vysbíral a položil je do umývadla. Obával se, že by se jeho pes mohl o střepy poranit… V bytě přespal na nafukovací matraci hned vedle zavražděného.

Na konci celého vyšetřování se Zdeněk Vocásek písemně doznal k další vraždě, která byla později kvalifikována jako pokus vraždy. V roce 1984 bydlel v bytě nad ním v Kateřinské ulici v Praze 2 Stanislav H. (1941), který byl alkoholikem.

Ve čtvrtek 19. dubna 1984 v pozdních nočních hodinách se Vocásek vracel z restaurace domů a zašel do bytu Stanislava H., který opilý spal na zemi pod špinavými dekami. Tam vzal Vocásek opět kladivo a čtyřikrát Stanislava H. udeřil do hlavy a odešel do svého bytu. Byl překvapen, že Stanislav H. volal o pomoc.

Sám do vyšetřovacího spisu řekl: ,,Je to vůbec možné, někoho praštit a pak ho zachraňovat?“ Ke smrti nedošlo jen díky včasné lékařské pomoci. Soudní znalci z oboru psychologie a psychiatrie po zkoumání duševního stavu Zdeňka Vocáska došli k závěru, že v době činu netrpěl duševní chorobou v pravém slova smyslu.

Jde u něj o o polymorfní psychopatii s hysterionskými rysy tedy o poruchu osobnosti, spočívající v disharmonii její struktur. Absolutní neúcta k lidskému životu u něj pramenila z výchovné zanedbanosti, nízké intelektuální úrovně (IQ 77) i nepřítomnosti jakýchkoli hlubších zájmů. Jedinou zálibou, kterou hlouběji pěstoval, byla kynologie.

Vychodil zvláštní školu a byl již předtím čtyřikrát soudně trestán. Jako mladistvý úmyslně poškodil autobus, přepadl ženu, které odcizil kabelku a později napadl další ženu jen proto, že šlápla jeho psovi na packu.

Když jsme skončili naše povídání, které jsem si převážně nahrával, dovolil se Zdeněk Vocásek dozorce, jestli by mi mohl ukázat svoji celu, abych ho v ní mohl vyfotografovat. Bydlel sám v dvojpokoji se společnou předsíňkou.

Na okně byla pevná mříž, pod oknem železná postel, naproti ní polička s malou televizí. Sedli jsme si na pelest a já si listoval v sešitu, do něhož si Zdeněk Vocásek psal svoji virtuální obhajobu.

Dne 12. března 1975 byla popravena Olga Hepnarová v Praze jako poslední žena na území Československa.

V důsledku nájezdu nákladního automobilu na ostrůvek hromadné městské dopravy v Praze zahynulo celkem 8 lidí (tři na místě, tři téhož dne a další dva v důsledku svých zranění později). Další oběti byly těžce či lehce zraněny.

Za dobu trvání trestu smrti v Československu bylo od roku 1918 do 1989, mimo období německé okupace, popraveno 1217 osob, z toho jich bylo nejméně 240 bylo nevinných. Zemřeli během totality jako političtí vězni, většinou za údajnou vlastizradu.

Posledním popraveným na území České republiky byl 2. února 1989 Vladimír Lulek, odsouzený v roce 1988 za pětinásobnou vraždu

Dne 8. června 1989 se posledním popraveným na území Československa stal Štefan Svitek, odsouzený v roce 1987 za trojnásobnou brutální vraždu. Trest smrti byl vykonán v Bratislavě…

Zdeněk Vocásek je ve vězení už 20 roků. Dnes má 47 let…

Reklama:
  1. 3 reakce na “ČSR vykonalo od roku 1918 celkem 1217 rozsudků smrti…”

  2. nevím ale mněly by ho pustit ! když nedavno romak praštil člověka a zabil ho tak dostal 2 roky ! i když už byl 2x za napadení odsouzeny ! a jako bonus ho soudce omlouval že chudáček nevěděl že muže někomu ublížit !!! mám dojem že to bylo v budejovicích !

    od aaasa v Bře 24, 2018

  1. 2 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay fan
  3. Srp 19, 2016: Břetislav Olšer – blog, Olser.cz » Blog Archive » Nejvyšší ortel by neměl být pomstou, ale trestem; jaký by však měl smysl trest smrti pro teroristy, co prahnou jen po mučednictví, které jim zaručí věčné obcování s č

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *