Čekání na amerického Godota v Sýrii, aneb Řekové – něco za něco…?

27. Srpen, 2013 – 15:39
Na syrských Golasnkých výšinách... Foto: Břetislav Olšer

Na syrských Golasnkých výšinách... Foto: Břetislav Olšer

Chodili kolem Sýrie jako kolem horké kaše. Až nakonec kaše zřejmě přetekla. Prý nadejde potrestání Sýrie za užití chemických zbraní krátkým, zhruba dvoudenním útokem. A máme tady paralelu s útokem na Irák přesně před deseti roky. Prezident Barack Obama, kterým prý otřásla děsivá smrt stovek civilistů, je jako Bush mladší před útokem na Irák.

Absurdní divadelní hra Samuela Becketta “Čekání na Godota” je na spadnutí, závěr té syrské tragédie bude však ještě více Beckettovsky absurdní. Zvláště, když USA už požádaly Řecko o uvolnění vojenských základen pro své použití. My vás taháme přes EU z bankrotu, vy nám základny, my nějakou tu miliardu na vaše dluhy.

Kdo by si nevzpomněl, jak američtí generálové v čele se super šéfem Colinem Powellem před deseti roky vášnivě ukazovali družicové záběry na “stoprocentní” továrny na výrobu chemických zbraní, dokonce na pohybující se speciální nákladní vozy, v jejichž nákladních prostorách měly být “zaručeně” mobilní výrobny ničivých prostředků… Pak válka s Irákem začala, skončila a po zbraních hromadného ničení ani vidu, ani slechu, jako by se slehla rozbombardovaná zem. Těch pár desítek kilogramů vyčichlých chemikálií bylo jen slabou náplastí na americko-britské fiasko a z ostudy kabát.

Rozhodně to nemělo nic společného s ZHN, tedy s ničím ani v náznaku hromadným. Ale účel už dávno posvětil prostředky, pozdě bycha honit, svedeme to na falešné špiony, kteří chtěli jen “nevědomé a naivní” Spojené státy oklamat. V Sýrii už se ví, že tam smrtí plyn byl použit, jen se neví, jestli ho použily vládní jednotky, nebo opozice, tvořená žoldáky z více než třiceti muslimských zemí; převažující oddaní členové Al-Kájdy…

Se Spojenými státy bylo v Iráku členy „koalice ochotných“ přibližně 40 zemí, které poskytly své vojáky. Původní síla koalice byla asi 300 900 mužů, přičemž Američané a Britové tvořili 98 procent těchto vojsk. Už přes sedm roků, měsíc co měsíc, vydávají USA na válečný Irák kolem 16 mld dolarů, celkově bude tato “legrace” činit, krize nekrize a znárodňování, asi 3 bilióny dolarů. Zbytek světa zaplatí přibližně stejnou částku. Další bilión dolarů budou činit úroky z půjček, které USA musí zaplatit do roku 2017.

Snímek Břetislav Olšer

Měsíční příspěvek jedné americké domácnosti na vedení této války proti Hasajnovu virtuálnímu “arzenálu zbraní hromadného ničení” už nyní činí cca 138 dolarů. Přesto jsou na tom proti iráckým domácnostem úžasně a přepychově. Skoro polovina z 27 milionů Iráčanů totiž žije v absolutní bídě. Dvě třetiny z nich nemají přístup ke zdravotně nezávadné vodě a nezaměstnanost dosahuje 50%. Více než dvě třetiny iráckých dětí nechodí do školy. Více než 50 tisíc iráckých žen se kvůli smrti manžela a bezbřehé hmotné nouzi živí prostitucí….

„Vůdci našeho národa chlapce posílají na misi, kterou vytyčil Bůh,” prohlásila guvernérka Aljašky a potenciální viceprezidentka USA za republikány Sarah Palinová. Možná se Bůh podívá též na plnění svého plánu, v rámci něhož je už několik milionů mrtvých Iráčanů a přes pět tisíc zabitých amerických vojáků… Možná si někdo myslí, že je už zapomenuto, jaký scénář předcházel licitování, vyhrožování a nakonec válce s Irákem. Že po návštěvě exministra obrany Donalda Rumsfelda v Bagdádu v roce 1983, kde jednal jako zvláštní pověřenec prezidenta Reagana a nechal se v televizi zvěčnit, jak si potřásá pravicí se Saddámem Husajnem, byla odklepnuta spolupráce USA s Husajnovým Irákem…

Bankovní výbor Senátu USA ve své zprávě z roku 1994 uvedl: „USA poskytly irácké vládě licencované materiály pro “dvojí použití”, mírové i vojenské, které pomohly ve vývoji iráckých chemických a biologických zbraní a raketových systémů za více než 600 milionů dolarů. USA pak poskytly Bagdádu družicové snímky íránských vojenských postavení na frontě a povolily vývoz materiálů, jež jsou zapotřebí k chemické a bakteriologické válce.

Výsledek války, který se dá očekávat i v Sýrii? Zpravodaj BBC John Simpson řekl, že v Iráku je možné denně potkat dvě až tři postižené dětí. Může jít až o tisíc případů, především o vrozené vady srdce. Výjimkou nejsou ani děti s vážnými postiženími paralýzou a poškozením mozku, či jejich vrstevníci, jež měli po šesti prstech na rukou i na nohou. “Zaregistrovali jsme na 200 případů postižení u dětí. Většina z nich se s deformací narodila po bombardování Falúdže. Narodily se rovněž s nádory či dívka se dvěma hlavami, jež se nedožila čtyř let,” sdělila Organizace na ochranu lidských práv Alachjár. “Mnoho plodů bylo tak zdeformovaných, že se ani nemohly narodit…”

Vítěz války o Libyi si mohl přerozdělit těžební koncese a upravit vývozní daň na ropu. Spojené státy měly možnost se v těchto místech „zabukovat“, aby byl po ruce i Perský záliv. Kolem něho je přece Írán s více než 10 procenty světových zásob ropy a téměř 16 procenty světových zásob plynu. … Tomu se říká americké lobby – Kuvajt, Katar a Sjednocené arabské emiráty, všichni se zhruba sedmi procenty světových ropných zásob. To vše mají USA pod plnou kontrolou. Sídlí tady totiž námořní část Centrálního velitelství ozbrojených sil USA. Pod toto velitelství spadá i oblast Středního východu, Střední Asie a východní Afriky. Řídí Pátou flotilu, která s 15 tisíci muži na palubách kraluje v Perském a Ománském zálivu, Arabském a Rudém moři. Kromě námořníků je ovšem v arabském světě rozmístěno 27 tisíc vojáků Spojených států (bez kontingentu v Iráku) na několika desítkách základen. Vojáci USA jsou tak ve 150. zemích světa, dnes též i v Libyi, zítra možná i v Sýrii….

Povstalecké síly v současné Sýrii jsou podle BND roztříštěné a často bojují i mezi sebou. Některé ze skupin tzv. „ozbrojené opozice“ jsou napojené na džihádistickou Al-Kajdu. Povstalci jsou na některých místech odříznuti od zásobování, takže nemohou dostávat zbraně a municí, ani získávat posily a evakuovat raněné. Der Spiegel má za to, že občanská válka v Sýrii v dohledné době neskončí a nečeká ani mírová jednání; v podstatě se ztotožňuje s Assadovou argumentací, že povstalci na území Sýrie jsou roztříštění, nemají jednotné velení a neuznávají zahraniční politickou reprezentaci. Počet mrtvých ve více než 2 roky trvající syrské občanské válce, která začala v reakci na brutální represe režimu proti účastníkům mírumilovných demonstrací, se podle odhadů pohybuje mezi 90 a 120 tisíci. Bürgerkrieg in Syrien: BND prognostiziert Vormarsch der Assad-Armee

„Máme praxi v boji proti Američanům a nyní také máme zkušenost se syrskou revolucí. Naše velká naděje je ustavit muslimský syrsko-irácký stát, který bude společným domem pro všechny muslimy a potom vyhlásíme válku Íránu a Izraeli a osvobodíme Palestinu.“ Tak se vyjádřil pro The New York Times jeden z bojovníků teroristické organizace al Kájda, žijící v Iráku. Zajímavá fakta nejen o Sýrii uvádí web AC 24. Sýrie je zaplavena teroristy všeho druhu a al-Kájdu, která spáchala v této zemi několik velkých teroristických útoků, podporuje americká vláda.

Tohle oznámil v červnu odstupující šéf Vojenské akademie, turecký admirál Tyurker Ertyurk. Dodal taky, že teroristické útoky v Damašku pomocí sebevražedných atentátníků ukazují, že Západ a jeho arabští spojenci v Sýrii se rozhodli zopakovat „Salvadorský“ scénář a vsadit tak na teroristické skupiny a ne na opozici. Připomínám, že destabilizaci Salvadoru pomoci sebevražedných atentátníků vedl John Negroponte, který se později stal americkým velvyslancem v Iráku, a budoucí americký velvyslanec v Sýrii Robert Ford. http://www.pi-news.net/2013/05/video-syrien-der-terrorkrieg-des-islams/

Bude další veletrh zbraní? Nejvíce prodaných zbraní za rok 2009 má firma Boeing (USA), která si tak loni vydělala skoro 29 000 milionů USD a BAE Systéme (Velká Británie) téměř 24 000 milionů dolarů. Kam se hrabou farmaceuti. Ne náhodou chce jít do války o Sýrii také britský premiér David Cameron. Přece nebudou čerstvé zbraně rezivět ve vojenských skladech…?

Inu, i zbrojní firmy musí přece z něčeho žít… Aby měl syrský lid demokracii a svobodu…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=113

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *