Fischerovi KSČ srazila vaz, Burianovi ne; proč…?

6. Srpen, 2013 – 15:44
iLepší vrabci v hrsti, než holubi na střeše Národního divadla... Foto: Bř

iLepší vrabci v hrsti, než holubi na střeše Národního divadla... Foto: Bř

Když ministr kultury Jiří Balvín odvolal ředitele ND Jana Buriana a hned ho zase vrátil zpět, bylo to trapné, ale stávají se horší věci. Ovšem mnozí herci a šéfové oddělení ND teď vydírají a k navrácení Jana Buriana požadují též bonus – odstoupení Jiřího Balvína z funkce ministra kultury Rusnokovy vlády.

Znáte pohádku o Smolíčkovi Pacholíčkovi a jeskyňkách, co tak dlouho škemraly, až je Smolíček pustil dál, když napřed chtěli si jen ohřát jeden prstíček, pak ho unesly a měl kliku, že poblíž byl jeho kámoš – jelen se zlatými parohy, aby ho z toho maléru vysekal.

Co provedl Jiří Balvín, to už všichni víme, ale ty konce, že pánové, umělečtí šéfové baletu a činohry Národního divadla, Petře Zusko a Michale Dočekale. Oba požádali premiéra Jiřího Rusnoka, aby okamžitě odvolal ministra kultury Jiřího Balvína. Resort by měla vést erudovaná a odpovědná osobnost. Nebo ho rovnou zrušit. V čem je zakopaný jezevčík? Jasně, že děti nemohou za své rodiče, ale stojí za to připomenout, v jakém prostředí a zázemí vyrůstaly, že třeba otec Petra Zusky, byl od roku 1947 v KSČ a posléze jako RSDr. Zdeněk Zuska, normalizační primátor Prahy…

Když už je řeč o Janu Burianovi a jeho vzpupnosti, je třeba si říct také „b“ a „z“, když bylo řečeno „a“. Byl instalován do čela ND na základě komise několika odborníků, které navrhla ministryně kultury Alena Hanáková. K řešení nezvládnuté situace v říjnu 2012 povolala skupinu ve složení: doc. Mgr. Jan Hančil (tehdy děkan DAMU, od 15. 2. 2013 rektor AMU), MgA. Jiří Šesták, Ph.D. (senátor STAN – Jihočeši 2012, součást TOP 09, ředitel Jihočeského divadla České Budějovice), MgA. Stanislav Moša (ředitel Městského divadla Brno), Mgr. Bohumil Nekolný (analytik Institutu umění – Divadelního ústavu, bývalý úředník Ministerstva kultury), prof. Václav Riedlbauch (pedagog HAMU a VŠE, bývalý šéf Opery ND do roku 1989 a ministr kultury ve Fischerově vládě, nominovaný Paroubkovou ČSSD) a doc. PhDr. Milan Uhde (dramatik, bývalý ministr kultury v české vládě za OF, poté předseda Poslanecké sněmovny za ODS, pak US).

Tomu ovšem předcházely jiné šachy; pověřený ředitel SOP Radim Dolanský předložil koncepci dalšího fungování samostatné Státní opery a dostal na hodinu padáka – nesouhlasil totiž se slučováním, které prosazoval tehdejší ředitel ND Ondřej Černý. Kvůli tomuto postoji Černého rezignoval šéf opery Jiří Heřman, následován šéfdirigentem ND Tomášem Netopilem, dnes dirigentem mezinárodního renomé, kteří se spojením oper pod jedno vedení zásadně nesouhlasili. Bylo to však normální, aby byli ředitelé první národní scény odvoláváni způsobem, který postupně postupně předváděli ministři kultury Martin Štěpánek, Jiří Besser, Alena Hanáková a nyní Jiří Balvín, co se k této anarchii vlastně dostal, jako slepý k houslím.

Teď trochu odbočím; ve hře je členství v KSČ. Když kandidoval na prezidenta ČR Jan Fischer, měl vysoké preference a dlouho byl s náskokem v čele kandidátů. Nakonec skončil třetí, když se ve své poctivosti přiznal, proč byl členem KSČ: „Já jsem nikdy v té partaji jediné duši neporoučel. Já jsem dělal svojí branži, které jsem podle mého soudu zatraceně rozuměl……. Členství ve straně jsem nikdy nevyužíval k tomu, abych se dostal výš, než mi mé schopnosti dovolovaly… Měl jsem rodinu a děti…,“ hájil své členství v KSČ prezidentský kandidát a Žid, praktikující judaismus. A tak mu asi obojí zlomilo vaz, byť byl jeho otec československý matematik RNDr. Otto Fischer (1909 – 1975), jenž,  byl vězněn v koncentračních táborech Terezín, Auschwitz-Birkenau a Gross-Rosen. Jeho syn Jan o sobě říká, že je Židem po otci, tedy že je nehalachický Žid. Stejně jak vrchní rabín Sidon.

Ani Jan Burian však nemá v tomto ohledu čistý list; sám řekl: „Do KSČ jsem vstoupil, abych mohl studovat. Byla to chyba, kterou se snažím napravit tím, že se věnuji profesi, kterou jsem vystudoval…“ To, že se narodil v březnu 1959 v Moskvě, ještě nic neznamená, ale že za normalizace takzvaně „rozvracel komunistickou stranu zevnitř“, je jedna z jeho trapných obhajovacích verzí. Jako zloděj, co za komunismu kradl, a u soudu se dožadoval shovívavosti, jelikož svými zlodějnami pomáhal likvidovat socialismus a režim jedné strany.

Povídá se, že pak ale během listopadu 1989 Burian pro jistotu onemocněl a vyčkával, jak to dopadne, aby pak hned snaživě mezi prvními inscenoval hru Václava Havla. Poté jako vedoucí katedry činoherního herectví DAMU v Praze pohostinsky režíroval v roce 2002 v Moskevském uměleckém akademickém divadle (MCHAT) hru vysokého svazáckého funkcionáře Pavla Kohouta „Nuly“. Dostával tam honorář, ale zároveň mu běžel plat v domovském divadle J. K. Tyla v Plzni, od nějž si nechal vyplácet i diety. Údajně bylo takto vše v pořádku.

Jan Burian však do Národního divadla v Praze nastoupil, aby zlikvidoval operu. Elastický Návrh transformace ND, holdingu, mu uvolnil ruce v tělese zbaveném vlastních souborů, k odříznutí opery ND od mozartovského programu ve Stavovském divadle, třeba i k totální likvidaci poloviny souboru opery. Ať to Burian ústně jakkoli bagatelizuje, proti oficiálnímu dokumentu ministerstva kultury mají jeho ústní ujištění nulovou hodnotu. Operní umělci Národního divadla ve stávkové pohotovosti čekají na Burianovu koncepci opery.

Sám byl i v některých výběrových komisích jako předseda Asociace profesionálních divadel, prý zvolen demokraticky do této funkce všemi divadelními řediteli z celé České republiky. Pak ale zase jeho jmenovala skupina odborníků. Přibližme si morální profily dvou členů této komise – prof. Václava Riedlbaucha a Milana Uhdeho. Podle dokumentu i pamětníků byl Riedlbauch jedním z těch, kdo hercům a muzikantům hrozil vězením i finančními postihy a zakázal jim pořádat večery s diváky.

Herci tak v revolučních dnech nedobrovolně zůstali před Zlatou kapličkou. Vedení divadla jejich venkovní představení pozorovalo ze svých kanceláří. Dokládá, jak paradoxní je dnešní vnímání minulosti Ondřej Nosek, tehdejší mluvčí divadelního stávkového výboru. Podle tehdejších účastníků protestu v Národním divadle Riedlbauch pobíhal po chodbách a křičel na umělce, že si už pro ně jedou a že všichni odjedou v klepetech. Prý se v těch prvních dnech revoluce Riedlbauch a tehdejší ředitel Pauer chovali z celého divadla snad úplně nejhůř…

A doc. PhDr. Milan Uhde (dramatik) se proslavil svojí básní oslavující Klementa Gottwalda: „Do bitev půjde před řadami“. Rok 1953; kdoví jestli též nepodepsal petici, kterou tisíce občanů Československa požadovali smrt M. Horákové a H. Píky. To už byl členem ČSM a vnitřně souhlasil s komunistickým režimem. Pracoval jako redaktor významného brněnského měsíčníku pro literaturu, umění a kritiku Host do domu. http://www.lavka.info/text.php4?topnavi=1&naviID=163&textID=1111&PHPSESSID=25bcaaa36cf587de1f7b7c7459a27ef3

Inu, suma sumárum, máme zde konečně objektivní ucelený pohled na vše, co se dnes děje kolem krize Národního divadla, z něhož chce odejít Miroslav Donutil, jenž nadával, že se nikdy nemohlo za komunistů cestovat, přitom sám s divadlem procestoval za minulého režimu skoro celý svět, a ještě vyučený elektrikář Richard Krajčo, co mu v roce 1989 bylo teprve dvanáct roků…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=113

Reklama:
 1. 7 reakce na “Fischerovi KSČ srazila vaz, Burianovi ne; proč…?”

 2. Dobrý den,
  já jsem byla přímo přítomna, když jako ředitel divadla v Plzni:“pohostinsky režíroval v roce 2002 v Moskevském uměleckém akademickém divadle (MCHAT) hru PK. Dostával tam honorář, ale zároveň mu běžel plat v domovském divadle J. K. Tyla v Plzni, od nějž si nechal vyplácet i diety.“ Byla jsem jeho ekonomickým náměstkem. Když jsem nechtěla dát souhlas s výplatou peněz, byla jsem odvolána z funkce náměstka ředitele Buriana a následně souzena před plzeňským trestním soudem, údajně se z mé kanceláře ztratil počítač. Byla jsem odsouzena. Díky propletenosti Buriana s plzeňskou mafií. Teď žiju v emigraci. Nyní usiluji o to, aby celá pravda vyšla najevo.

  od Arlena König v Srp 25, 2013

 3. Děkuji, když mi napíšete víc a vše podložíte důkazy, není problém Vás pomstít…

  od olser v Srp 25, 2013

 4. Nejde o pomstu, jde o pravdu. A ta by měla být známa. Ne?
  A.K.

  od Arlena König v Srp 26, 2013

 5. Vyjádřil jsem se špatně, pravda je nadevše, i když.. co je to pravda…?

  od olser v Srp 26, 2013

 6. Prosím, napište mně mail, na který Vám můžu napsat podrobnosti.
  Děkuji.
  Arlena

  od Arlena König v Srp 26, 2013

 7. olser.bretislav@seznam.cz

  od olser v Čec 30, 2015

 1. 1 Trackback(s)

 2. Bře 6, 2018: Wan Chai Accommodation

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *