Pomsta žárlivého Karla Spáče I. je sladká; co s hořkým koncem ND?

5. Srpen, 2013 – 17:02
Miínisterstvo kultury za TOP 09? Opičárna... Foto: Břetislav Olšer

Miínisterstvo kultury za TOP 09? Opičárna... Foto: Břetislav Olšer

Ministr kultury Jiří Balvín po vzoru krále, otce princezny Krasomily, alias Stanislava Neumanna z české pohádky Pyšná princezna, odvolal, co už jednou odvolal, a vrátil Jana Buriana do čela ND. Ani to však údajně nestačilo k uklidnění atmosféry. Politikové TOP 09 přijali, nechali si od „odborníků“ vypracovat projekt, co a jak se Zlatou kapličkou.

Ovšem uplynulých 24 hodin prý nechalo na osazenstvu ND těžké trauma, a proto požadují; ministr Jiří Balvín musí být okamžitě odvolán a ministerstvo kultury zrušeno, aby bylo možné z Národního divadla vytvořit obchodní společnost v podobě akciovky s holdingovým uspořádáním a fungováním. Pak sestavili komisi „odborníků“, jejichž úkolem bylo vybrat k realizaci tohoto projektu vhodného a ochotného člověka.

A tím byl Jan Burian, kterého ona „komise“ oslovila, a když jim kývl, že se realizace toho „rozšmelcování“ Zlaté kapličky ujme, doporučili ho ke jmenování generálním ředitelem tohoto holdingu paní ministryni Aleně Hanákové. Sami na sebe při tom rozdělování koryt také nezapomněli. Samozřejmě, že není možné zpochybňovat dosavadní činnost a kvality Jana Buriana, včetně dostupných referencí o tom, jak vedl divadlo J. K. Tyla v Plzni. Ale on komisi nekývl na to, že povede Národní divadlo podobně, jako toho „svého“ Tyla v Plzni, on kývl na to, že zrealizuje politické zadání ministrů Bessera a Hanákové, přestože jejich ministrování za TOP 09 bylo jedním velkým chaosem.

Jak napsala teatroložka Helena Havlíková, v prosinci roku 2010 byl ministrem Jiřím Besserem ze dne na den bez relevantních důvodů odvolán ředitel tehdy ještě samostatné Státní opery – dirigent Oliver Dohnányi. Když o pár měsíců později pověřený ředitel SOP Radim Dolanský předložil koncepci dalšího fungování samostatné Státní opery, dostal na hodinu padáka – nesouhlasil totiž se slučováním, které prosazoval právě ředitel Ondřej Černý. Kvůli tomuto postoji Černého rezignoval šéf opery Jiří Heřman, následován šéfdirigentem ND Tomášem Netopilem, dnes dirigentem mezinárodního renomé, kteří se spojením oper pod jedno vedení zásadně nesouhlasili.

Následně skončil sám ministr kultury Jiří Besser, který 27. července 2011 rozhodl o sloučení ND a SOP k 31. prosinci 2011 a oficiálně odstoupil kvůli nejasnostem ohledně nemovitosti na Floridě. Ve funkci jej vystřídala Alena Hanáková. Ta se sice po čase zbavila náměstka Radka Zdráhala, až sama rezignovala spolu s demisí celé vládní dvou a půl koalice. Ještě předtím ale povolala komisi… K řešení nezvládnuté situace v říjnu 2012 povolala skupinu ve složení: doc. Mgr. Jan Hančil (tehdy děkan DAMU, od 15. 2. 2013 rektor AMU), MgA. Jiří Šesták, Ph.D. (senátor STAN – Jihočeši 2012, součást TOP 09, ředitel Jihočeského divadla České Budějovice), MgA. Stanislav Moša (ředitel Městského divadla Brno), Mgr. Bohumil Nekolný (analytik Institutu umění – Divadelního ústavu, bývalý úředník Ministerstva kultury), prof. Václav Riedlbauch (pedagog HAMU a VŠE, bývalý šéf Opery ND do roku 1989 a ministr kultury ve Fischerově vládě, nominovaný Paroubkovou ČSSD) a doc. PhDr. Milan Uhde (dramatik, bývalý ministr kultury v české vládě za OF, poté předseda Poslanecké sněmovny za ODS, pak US).

Výsledkem čtyřměsíční práce této komise bylo rovnou s doporučením jmenovat ředitelem Jana Buriana jako jediného kandidáta. Stalo se, Ministerstvo kultury na konci ledna návrh transformace zveřejnilo, Jan Burian kývl a ministryně kultury Alena Hanáková ho 30. ledna 2013 jmenovala ředitelem ND, a to s účinností od 1. srpna 2013… Svým podlézavým přisluhováním ministerstvu měl ovšem svůj lví podíl na diletantismu akce „kulový blesk“, jak násilné sloučení před časem nazval exministr Jiří Besser, sám Ondřej Černý. Nevěděl si totiž rady s provozním zvládnutím celku čtyř budov ND. Radim Dolanský, pověřený tehdy vedením Státní opery, přišel v té době na rozdíl od Černého s návrhem, jak dát směr a vizi samostatné Státní opeře, která by byla konkurencí zpohodlnělému Národnímu divadlu. A začal také intenzivně jednat o podpoře Státní opery ze strany hlavního města Prahy.

MK ovšem tyto aktivity odmítlo tak razantně, že nepohodlný Dolanský byl z funkce za vášnivé přikyvování Černého odvolán. Bylo to však normální, aby byli ředitelé první národní scény odvoláváni způsobem, který postupně předváděli ministři kultury Martin Štěpánek, Jiří Besser, Alena Hanáková a nyní Jiří Balvín, co se k této anarchii dostal,. jako slepý k houslím.

Co provedl Jiří Balvín, to už všichni víme, ale ty konce, že pánové umělečtí šéfové baletu a činohry Národního divadla Petr Zuska a Michal Dočekal. Oba požádali premiéra Jiřího Rusnoka, aby okamžitě odvolal ministra kultury Jiřího Balvína. Resort by měla vést erudovaná a odpovědná osobnost. Nebo ho rovnou zrušit. V čem je zakopaný jezevčík?

Už před prezidentskými volbami se vytvořila jedna kulturní fronta, jak se nazvali samozvaní voliči Karla Schwarzenberga. V čele s režiséry Jiřím Menzelem, Karlem Formanem a Janem Svěrákem, Janem Burianem, Jiřím Besserem, Alenou Hanákovou, herečkou Veronikou Žilkovou, svůj hlas pro knížete si rezervovali též Richard Krajčo a Miroslav Donutil … Dalo se čekat, že přímá volba prezidenta ČR rozdělí Česko na dva zdivočelé tábory, ovšem, že se voliči Karla Schwarzenberga změní ve fanatiky, kteří se nevybíravě mstí těm, co volí jejich protikandidáta? Jako za minulého režimu se u nás opět vytvoří skupiny umělců, kteří mají zákaz vystupování…? Rozšiřovat mezi ně atmosféru nejistoty a strachu.

Po Divadlu Semafor a dvojici Suchý-Šlitr, Rudolfu Hrušiínském a jiným, kteří nesměli mj. vystupovat v centru Ostravy, ale pouze v Porubě, nebo vůbec, přibyl nyní Martin Dejdar, co dostal vyhazov z televizního seriálu Zdivočelá země. Inkvizitory a cenzory se stali spisovatel Stránský a režisér Bočan, Vygenerovala se i elita české kulturní a umělecké fronty Charta 13, kterou iniciovala režisérka dokumentárních i hraných filmů Monika Elšíková, jež od roku 2012 používá umělecké jméno Monika Le Fay a představila veřejnosti petici se stovkou podpisů, s následujícím názvem: ”Miloši Zemane, nejste a nebudete mým prezidentem.“

V závěrečném duelu prezidentských kandidátů v ČT se předvedla další žena, herečka tuším Jitka Čvancarová, která přímo pana Zemana obvinila ze sexismu a urážky všech žen. “Vy jste tedy nepřímo řekl, že jste znásilňovali,” řekla Zemanovi. Následovat se jí pokusila Věra Čáslavská, ve své době poradkyně prezidenta Václava Havla, který pomohl Schwarzenbergům k majetku v restitucích a Chadimové při pokusu o podvod milostí, což učinil též v případě omilostnění syna otcovraha Čáslavské, co jako provozovatel bojových umění udeřil svého otce, jenž dopadl na betonovou podlahu týlem své hlavy a v nemocnici poté tomuto zranění lebky podlehl.

Drze vyčetla Zemanovi nejen to, že se doprošoval komunistů, aby mu dali svůj hlas, ale i jeho členství v KSČ v době Pražského jara, z níž byl ale vyloučen brzy poté, kdy protestoval proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Jakoby ale sama zapomněla, že právě ona, jak ji ihned Zeman uzemnil, darovala svoji olympijskou medaili generálnímu tajemníkovi zločineckého ÚV KSČ, jemuž kytici růží i polibek dala rovněž Marta Kubišová, další volička knížete Karla Spáče I…? Bylo to přesně dvacet roků od tragédie, kdy v noci z 6. na 7. srpna 1993 Josefu Odložilovi způsobil smrtelné zranění jeho syn Martin.

Co se to s Českem stalo, že chtělo za hlavu státu 76letého Karla Schwarzenberga? Stačilo snad jen gesto Václava Klause, jímž odmítl finančně podporovat český filmařský průmysl a uražení režiséři a herci začali dělat naschvály…? U vztahu Menzel – Schwarzenberg bych se nedivil, ale co Forman? Kolik dostává peněz na své filmy od vlády USA? Prý je pan kníže, byť Masaryk v roce 1918 zrušil šlechtické tituly, vzdělaný, čestný, nezkorumpovaný…

Nakonec se uskutečnila v Havlově Lucerně zapíjení smutečního obřadu – prezidentem se stal Miloš Zeman. Mezi prvními dorazili do Lucerny režisér Jan Hřebejk, herec Jan Potměšil, senátor Jaromír Štětina či Karel Janeček. Později přicházely další známé tváře, hudebník Michael Kocáb či Ladislav Špaček, mluvčí exprezidenta Václava Havla. Zpěvák Dan Bárta…

Inu, všechno, co je dobré k okopávání kotníků prezidenta Miloše Zemana, resp. jeho designovaného premiéra Rusnoka, se počítá…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=113

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *