Chtěla se dožít vysokého věku, přesto zemřeĺa mladá…

8. Listopad, 2008 – 13:48

Je to už jedenáct roků od chvíle, kdy Diana Frances Spencerová v noci opustila se svým milencem Dodim Al-Fayedem pařížský hotel Ritz na Place Vendome a snažila se uniknout devíti francouzským novinářům, kteří ji pronásledovali.

Krátce po půlnoci v neděli 1. září 1997 jejich vjelo auto do tunelu poblíž Place de l´Alma. Řidič byl opilý a jel rychlostí asi 110 km/hod.

Mercedes se vřítil do zdi na pravé straně, odrazil se a čelně narazil do třináctého z pilířů, který podpíral střechu tunelu. Dodi al Fayed a Henri Paul byli mrtví hned na místě nehody. Lady Diana ležela uvězněná pod troskami auta.

Pozdější pitva ukázala, že její srdce bylo nárazem přemístěno z levé na pravou stranu hrudníku, s rozřízlou plícní tepnou. Zranění byla neslučitelná se životem. I přes okamžitou operaci museli lékaři konstatovat Dianinu smrt. Nehodu přežil jenom Dianin tělesný strážce…

Mohamed al-Fayed, otec přítele princezny Diany Dodiho, uvedl při výslechu, že princezna byla těhotná. Podle něj mu to sdělila krátce před smrtí a byl jediným člověkem, který to věděl. Zopakoval, že Diana byla zavražděna a spiknutí zosnoval princ Philip…

Po dlouhém řízení byli Diana a Charles rozvedeni dne 28. srpna 1996. I po rozvodu však Diana oficiálně zůstávala členkou královské rodiny jako matka budoucího následníka trůnu.

Robert Thompson, někdejší šéf patologů, kteří zkoumali Dianiny tělesné pozůstatky bezprostředně po děsivé havárii. však vyvrátil zvěsti, že by princezna z Walesu byla v okamžiku skonu těhotná.

„Když jsme otevřeli její žaludek,“ cituje Thompsonovo prohlášení deník Berliner Kurier, „udeřil nás do nosu tak silný pach alkoholu, že jsme museli o krok odstoupit od pitevního stolu.“

Když však policie zveřejnila výsledky testů její krve, nebylo v nich nic o výskytu alkoholu.. Buď prý byly krevní vzorky zaměněny, nebo závěrečná zpráva zfalšována.

Mohammed al-Fayed sdělil porotě: „Řekla mi, že ví, že princ Philip a princ Charles se jí pokoušeli zbavit.“ Je přesvědčen, že vztah princezny s egyptským muslimem, jenž by se v případě svatby stal otčímem budoucího anglického krále, vedly k vražednému spiknutí, do něhož byla zapletena tajná služba MI 6 a princ Philip.

Pařížský soud rovněž zprostil obvinění tři fotografy, kteří v noci 31. srpna 1997 fotografovali britskou princeznu Dianu a jejího egyptského přítele Dodiho Al Fayeda krátce před jejich smrtí a po ní. Fotografové byli obviněni ze zásahu do soukromí a teoreticky mohli dostat až rok vězení a pokutu 45 000 eur (asi 1,3 miliónu korun).

Před soudem stanuli Jacques Langevin, který byl tehdy fotografem agentury Sygma/Corbis, Christian Martinez z agentury Angeli a fotograf na volné noze Fabrice Chassery. Všichni tři byli už loni spolu se šesti kolegy zproštěni obvinění z neúmyslného zabití a neposkytnutí pomoci osobě v nebezpečí.

Jednalo se o několik fotografií, na nichž byl Dodi Al Fayed, a které fotografové pořídili při odjezdu dvojice z hotelu a po nehodě. Žaloba byla postavena na francouzském zákonu, podle něhož je vnitřní část vozu soukromé místo, takže fotografovat někoho uvnitř auta je zásah do soukromí.

Soud ale dospěl k závěru, že i když byli Diana a Dodi fotografováni uvnitř vozu, na snímcích není zachyceno žádné intimní gesto nebo projev. Svými snímky také fotografové podle soudu „nezveřejnili nějaký tajný vztah“, protože vztahy mezi Dianou a Dodim byly předmětem pozornosti veřejnosti.

V Paříži ani v Londýně jsem v posledních letech nezaznamenal nějaké přílišné oplakávání smrti Diany. Sejde z očí, sejde z mysli…

Princezna Diana přesto učinila pro lidstvo nejednu záslužnou věc, když jednou týdně prodělávala preventivní kolonoskopii a klystýry za desetitisíce liber a poukázala, že poruchy příjmu potravy mohou postihnout i toho, kdo je krásný, štíhlý a neřestně bohatý.

Diana pravidelně absolvovala proceduru-hydrocolon, jak se za dob Josefa Švejka říkalo klystýru. Kolonoskopické vyšetření zase umožňuje lékaři prohlédnout celý vnitřek tlustého střeva, od konečníku, celý tračník až k dolnímu konci tenkého střeva.

Tohoto vyšetření se používá při vyhledávání časných příznaků rakoviny tračníku i konečníku a umožňuje pozorovat zánětlivou tkáň, patologické výrůstky, vředy, krvácení a svalové spazmy.

Ani přes tuto svoji úzkostlivou snahu dožít se co nejvyššího věku, zemřela až příliš mladá ve věku 36 let…

Jedenácté výročí si nejbližší připomněli každý po svém. Dianiny synové William a Henry se zřejmě opět setkali s královskou rodinou v rezidence Balmoral ve Skotsku, ve které je ráno 31. srpna 1997 zastihla zpráva o tragické smrti jejich matky.

Dianin bratr Charles Spencer možná zase stráví výročí „meditací“ v rodinném sídle Spencerových v Althorpu, kde Diana strávila dětství a kde je pochována.

A tak po ní zbyl jen pomník ve tvaru hořící pochodně Věčného ohně na černém pentagonu, který si Paříž „vypůjčila“ od newyorské Sochy svobody. Tak se oheň zase vrátil do Francie, když už byl jednou darován USA i se sochou Svobody.

Snad si její autor, Francouz maďarského původu, Frederic Auguste Bartholdi, nepožádá o autorská práva či tantiémy.

Očekává se, že památku princezny uctí mnoho lidí položením květin u bran Kensingtonského paláce, kde Diana před smrtí žila.

A Dianini nejvěrnější fanoušci se mohou těšit alespoň z kousků látky a krajek ze svatebních šatů, které byly nedávno vydraženy jako vzácná relikvie, použitá při jednom z nejsledovanějších sňatků 20. století…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *