Toxické vládě hlas ne, řekla Němcová, premiérka v naději, a zdrhla

10. Červenec, 2013 – 16:19
Když koza leze tam, kde nemá co dělat... Foto: Břetislav Olšer

Když koza leze tam, kde nemá co dělat... Foto: Břetislav Olšer

Než by si připila s novu vládou, Miroslava Němcová, premiérka ČR v naději, raději práskla hradními dveřmi. Nikdy by prý nepřipustila existenci vlády, která je tak toxická, jejíž ministr a místopředseda přes noc zázračně zbohatne o několik milionů korun. Neměla na mysli snad kolegu Pekárka či Vondru a další chmatáky ODS?

Všichni se před branou na Pražský hrad rozhlíželi, jestli ji náhodou nebudou dávat policisté dýchat do balonku. Všeobecně byl její čin označen za mírně intoxikovaný. Nic jí však nenaměřili, kromě vysokého krevního tlaku z toho, že nemůže poplácávat ministry nové vlády po ramenou. Zřejmě i dál trvá na svých slovech, že Zemanova vláda připomíná puč v únoru 1948.

Miroslava Němcová je ten typ, co by v únoru 1948 na rozdíl od většiny ustrašených politiků vystoupila a něco by udělala. Proto včera z Hradu utekla. Alespoň symbolické gesto. Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana jmenovat předsedou úřednické vlády Jiřího Rusnoka považuje za „porod mrtvého dítěte“. Byla hlavně pokořena její neuznalá snaha přesvědčit, že těch 101 hlasů je jasná parlamentní většina, nýbrž akt pro záchranu vlastních krků. Jako když babička vyškrábala ze sýpky zbytky mouky, aby upekla jediný koblížek… Tak vznikla trojkoalice.

Osazenstvo výtahu, tedy vedení LIDEM, jen zoufale licituje o prodloužení svého jepičího politického života; slibují a neplní, nespolehlivá individua, co také chtít od osmi přeběhlíků z VV, navíc zhrzený odpadlík ODS, nezařazený Jihočech Martin Doktor, co jako jemu podobní jen čeká na svoji hlasovací příležitost, aby si zase přilepšil a zachránil, co se dá. K tomu kolínský místostarosta Roman Pekárek z ODS, který byl v květnu odsouzen na šest let natvrdo, odhlasoval důvěru vládě a posléze se odebral do vězeňské cely. Trestanec, co si měl podle obžaloby říct o milionový úplatek za výhodný odprodej městských pozemků, byl jazýčkem na vahách důvěry trojkoalice. To asi není toxické…

Unisono Českem napravo zní: Letos na konci roku se v českých krajích znovu odehrává Únor 1948. Složité, ale že by zrovna únor 1948, jak ho též vidí Miroslava Němcová, předsedkyně sněmovny „v demisi“. Jako metafora změny? Prosím, ale ostatní parametry pro chvíle po konci 2. světové války, po nejtěžším válečném konfliktu, při němž padlo na čtyřicet milionů lidí? Navíc ani nespáchal ministr zahraničí sebevraždu, ani nebyl zavražděn, ne kníže Karel Spáč I., ale Jan Masaryk, ani nejsou v továrnách lidové milice s puškami a podniky nejsou proletariátu, resp. v rukách neokomunistů, kteří by si je už nikdy nenechali zestátnit, ani za svůj kdysi oblíbený třídní boj.

A žádné justiční vraždy v hrdelních procesech s Miladou Horákovou a Heliodorem Píkou či s dalšími stovkami nevinných obětí Gottwaldovy suity… Nebo že by byl Zeman Gottwaldem a novodobými politickými vězni se stali Svoboda, Snopková, Lízner, Rath, Šiška, Pekárek, Novák, Wolf, Tluchoř, Fuksa, Šnajdr, Nagyová, Páleník, Kovanda, Boček…?

Ani není období po druhé světové válce zradou svobody a službou tyranii, ani není zákaz pravicových politických stran a vznik Národní fronty, natož omezení svobodného podnikání, vlastnictví a svobody slova, jako třeba v USA, kde nedávno zavedli ryze diskriminační Patriot  Act a Patriot Act II., k „ukáznění“ obyvatelstva a také k manipulaci s vědomím a sympatiemi voličů, jimž bylo třeba vysvětlit potřebu zvyšovat válečné výdaje a důvody omezování občanských práv. Během hospodářské krize posledních let rovněž znárodnili tisíce bank, automobilek a dalších kdysi privátních podniků. Že by byl 10. říjen 2001 Únorem 1948 po americku…?

Zradil snad někdo svobodu a posloužil tyranii, zatočil snad někdo s právy kapitalistů a se všemi našimi individuálními svobodami, které byly nahrazeny nastupující kolektivizací? Přece jen proto, že stejně jako v únoru 1948 byla parlamentní pravice (ODS, TOP 09) dlouho zaskočená a neschopná akce, nelze hovořit o puči, ale spíš o totální devastaci pravice, co jen hledá viníka, aby zdůvodnila voličům, proč zkolabovala?

Žádné opakování Února 1948 se zkrátka nekonalo a v současných geopolitických podmínkách ani konat nemůže, nejsou prostě lidi, i když prezident Zeman měl (stejně jako kdysi Gottwald) vyklizený prostor a mohl jmenovat vládu podle své chuti. Ale to je asi tak všechno, co společného má dnešek s dobou nenávratně ztracenou. Nepřejí si ji ani sami členové KSČM, většinou již úspěšní kapitalisté. Navíc sama Němcová řekla novinářlm, že se právě vrací z Hradu; neřekl to už někdo před ní v roce 1948…?

Inu, naštěstí vláda Nečasových pohrobků má tak děsivě nízkou, asi desetiprocentní podporu voličů, že její zachování je jen námět pro velmi přehnané sci fi…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=113

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *