Ochutnejte klasiku (zdarma), budete překvapeni

10. Červen, 2013 – 14:59

Janáčkova filharmonie Ostrava pořádá v době od 9. do 24. června 2013 ve spolupráci s vídeňskou agenturou Blue Danube Music Impresario Mezinárodní dirigentské kurzy.

Do Ostravy přijede 19 studentů z celé Evropy, aby pod vedením finského dirigentského guru Jormy Panuly zdokonalovali své dovednosti. Jak se jim to daří, můžete posoudit na koncertech, které se uskuteční 12., 19. a 24. června od 19 hodin v Domě kultury města Ostravy. Vsup na koncerty je zdarma.

Dirigentské kurzy se na půdě Janáčkovy filharmonie nekonají poprvé – každoročně probíhají kurzy ve spolupráci s Pařížskou konzervatoří vedené Zsoltem Nagyem, v minulosti se v Ostravě také konaly kurzy pod vedením Johannese  Schlaefliho. Ale projekt takového rozsahu jako je ten současný,  se v Ostravě uskuteční poprvé.

Jorma Panula se narodil ve Finsku, působil ve funkci uměleckého ředitele a šéfdirigenta Filfarmonie Turku (1963-65), Filharmonie Helsinky (1965-72) a Aarhus Symphony (1970-73). Byl také častým hostem ve Finské národní opeře. Jako profesor vyučoval  dirigování na Sibelius Academy (1973-94) a také na Stockholm Royal Acvademy a Royal Acadamy v Kodani.

Studoval církevní hudbu a dirigování na Sibelius Academy. Jeho učiteli byli Leo Funtek, Dean Dixon, Albert Wolff a Franco Ferrara. Kromě dirigování, se věnoval také komponování  (široká škála hudby). Jeho opery Jaako Ilkka a River Opera  jsou základem žánru později  nazvaného „performance opera“  pro spojení hudby, vizuálního umění a umění každodenního života. Kromě toho skládal hudbu také k muzikálům, církevní hudbu, na svém kontě má i houslový koncert, jazzové capriccio a spoustu vokálních děl.

Nyní hostuje jako dirigent nebo vede  dirigentské kurzy po celém světě  –  včetně Paříže, Londýna, Amsterdamu, Moskvy, New Yorku, Tanglewoodu, Aspenu, Ottawy a Sydney. K těmto městům nyní přibyla i Ostrava.

****

První koncert v rámci dirigentských kurzů

ve spolupráci s Blue Danube Music Impresario

Společenský sál DKMO

12. 6. 2013      v 19 hodin

Program:

A. Dvořák: Karneval

L. Janáček: Taras Bulba

G. Mahler: Symfonie č. 5 – Adagietto

J. Brahms: Symfonie č. 4

Účinkují:

Janáčkova filharmonie Ostrava

dirigují účastníci kurzů

Vstup zdarma

***

Druhý koncert v rámci dirigentských kurzů

ve spolupráci s Blue Danube Music Impresario

Společenský sál DKMO

19. 6. 2013      v 19 hodin

Program:

J. Brahms: Tragická předehra

L. Janáček: Lašské tance

A. Dvořák: Slovanské tance č.5-8

A. Dvořák: Symfonie č. 7

Účinkují:

Janáčkova filharmonie Ostrava

dirigují účastníci kurzů

Vstup zdarma

***

Třetí koncert v rámci dirigentských kurzů

ve spolupráci s Blue Danube Music Impresario

Společenský sál DKMO

24. 6. 2013       v 19 hodin

Program:

A. Dvořák: V přírodě

J. Brahms: Variace na Haydnovo téma

G. Mahler: Symfonie č. 1

Účinkují:

Janáčkova filharmonie Ostrava

dirigují účastníci kurzů

Vstup zdarma

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *