Web Eretz,cz: „Evropa ztratila svoji vůli žít jako Evropa. Ta je shromážděna v muzeích, v historii. Pokud (její) vůdcové neskoncují s přistěhovalectvím, budeme brzo svědky smrtelných křečí kontinentu, jak ho známe,“ prohlašuje odborník na Blízký východ Dr. Mordechai Kedar, reagující mj. na chameleónskou politiku knížete Karla. Podle Dr. Kedara je dopředu známo, že tento proces skončí dezintegrací současného stavu Evropy. „Vše je to následek evropského měknutí, které muslimové vnímají jako slabost, jako by Evropu dostávali zdarma do svých rukou. Oni dobrovolně nesplynou, celé čtvrti si udržují kulturu, kterou si sebou přinesli, nestarají se o jazyk a ekonomiku a zůstávají ve svých enklávách. Jednou mi jeden Francouz alžírského původu řekl, že se nestěhují z Alžírska do Francie, ale berou si Alžírsko do Francie.“

Přitom vztah k židovskému státu má Česko výjimečný. Výrazem této rozumné české politiky je možné nazvat i přátelský postoj vůči Izraeli. Tak se Česko konečně zapsalo pozitivně do světových dějin. Pouze devět zemí nezvedlo ruku při nedávném hlasování v OSN o tom, aby se Palestina stala nečlenským pozorovatelským státem OSN. Česko je mezi touto devítkou. Česká vláda v čele s Petrem Nečasem. Bez alibismu jednačtyřiceti států, které se hlasování zdržely. Naivita těch, co hlasovali pro, je bezbřehá; jak může být na Blízkém východu mír bez bilaterálních jednání…? Pyrrhovo vítězství… Kariérní adoptovaný aristokrat asi usnul též v Izraeli…?

Soubor:Karel Schwarzenberg on June 2, 2011.jpgPremiér Petr Nečas má však naštěstí svůj pragmatický pohled i na další věc; kvůli fungujícímu českému byznysu odmítl nechutnosti Pussy Riot a jejích příznivců http://urod.ru/news/6207/ i politickou módu tzv. dalajlámismu a ministr jeho vlády Schwarzenberg se za něho stydí. Navíc ho jako každý pravý šlechtic nařkl, že měl „plná kaťata“. Jen proto, že “kryl” údajné porušování lidských práv v Číně a Tibetu.

„Umělé a falešné adorování takové záležitosti, jako je ruská skupina Pussy Riot, něco, co je vrcholem nevkusu, a v žádném případě něco, co symbolizuje svobodu a demokracii. Přesto se část politiků nechá unést touto módní vlnou, a má to potom dopad na toto exportní teritorium,“ řekl Nečas loni při zahájení brněnského veletrhu. Dívčí skupina Pussy Riot byla v Rusku odsouzena na dva roky poté, co v pravoslavném chrámu v centru Moskvy zpívala „Bohorodičko, zbav nás Putina!“ Nečas kritizoval i přehnanou podporu dalajlámy, kterou označil za dalajlámismus. „Vzývání tohoto směru není podporou svobody a demokracie,“ podotkl Nečas.

Schwarzenberg byl ale ve chvílích, kdy nespal, zděšen, co také jiného. „Je to úlet. Ale hrozivý! Pokud má vláda pokračovat v takovém stylu, mám z jejího dalšího vývoje a osudu velké obavy. Jsem z toho zděšený. Vždyť v otázce Tibetu se tam přebírá čínská propaganda,“ prohlásil šéf české diplomacie, co se kamarádí s dalajlámou a sympatizuje také s ruskými feministkami. Připomeňme si jeho výroky k rozsudku nad Pussy Riot: “Velice vás obdivuji. Držte se. Rusko získá svou důstojnost a svobodu. Všichni na vás myslíme. Pokouším se je podpořit, poněvadž ty holky jsou opravdu báječné, já je opravdu obdivuji. Je dobré upozornit ruské politiky, že někoho zavřít kvůli představení je v dnešní době opravdu poněkud mylné.”

Je dobré mít místopředsedou vlády starce, co jen spí a při občasném vědomí pouze podráží komukoli nohy? Kdyby Nečas „neslepil“, co kníže rozbil, nebyl by byznys na miliardy. Chci prostě člověka, který se vyzná přinejmenším v časovém sledu českých vlád a v zásadních kauzách jako Mostecká uhelná a její privatizace, a kdo demokratického prezidenta Beneše neprohlásí pro jeho protihitlerovské dekrety za zločince, zralého pro mezinárodní soud v Haagu… http://nemecondrej.blog.idnes.cz/c/316959/Dulezite-pripomenuti.html (Pardon, Hitler byl vlastně Rakušan…)  Říká pan kníže, ačkoli jeho tchán byl vášnivý nacista… Chcete snad pořád ještě mít na Hradě toto spící knížecí monstrum…? http://www.stream.cz/video/687723-kdyz-rath-mluvi-schwarzenberg-spi

A nyní slova soudného politika při smyslech: „Na co jsem chtěl upozornit je, abychom se neupínali na falešné symboly. Zhanobit pravoslavný chrám nepovažuji za symbol boje za svobodu a lidská práva. Považuji to naopak za výraz nekulturnosti a hulvátství, který uráží náboženské cítění mnoha občanů Ruska. V tomto spatřovat symbol boje za lidská práva já prostě odmítám,“ prohlásil poté Nečas tento týden stejně i v Moskvě. „Na druhé straně velmi otevřeně říkám, že z našeho pohledu trest za tento krok byl nepřiměřený a zbytečně tvrdý,“ doplnil premiér.

Moderní knihkupectví v Jeruzalémě… Snímek Břetislav Olšer

Ruská federace patří do první desítky nejvýznamnějších obchodních partnerů Česka a její podíl na celkovém obratu českého zahraničního obchodu činí čtyři procenta. Celkový obrat vzrostl na 10,8 miliardy dolarů. Náš vývoz zaštiťuje především tradiční strojírenská produkce jako jsou stroje a dopravní prostředky, v dovozu převládají minerální paliva… Předloni byly při návštěvě ruského prezidenta Medveděva nasmlouvány na Pražském hradě zakázky za 54 miliardy korun. Hrad se změnil ve veletrh Job Days. Dvě miliardy a něco za hodinu jednání. Kontrakty za zhruba 2,15 miliardy eur. 

Uplynuly skoro dva roky a zástupci českých firem podepsali tento týden v Petrohradu další dohody týkající se projektů za stovky milionů eur. České podniky budou do Ruska dodávat mimo jiné generátory pro vodní elektrárny či pomáhat při stavbě závodu na výrobu štěrku. Další uzavřená dohoda se týká projektu na průzkum a využití naleziště stavebního kamene. Na zakázce, jejíž součástí má být i dodávka drtící linky, se bude podílet mezinárodní skupina Alta, do které patří například české firmy Škoda Machine Tool, TOS Kuřim či ČKD-Blansko. Hodnota projektu se odhaduje na 25 milionů eur (téměř 650 milionů korun). Jsou tu i záměry na výstavbu obchodních center v Petrohradu… Pokud by Rusové dostavovali Temelín, přišli bychom k dalším 150 miliardám…

Pragmatická politika Petra Nečase, navzdory házení ODS klacků pod jeho nohy ze strany ministra zahraničí a šéfa TOP 09, vede Česko tím správným směrem. Proto mohl loni klidně jednat ve Varšavě se svým čínským protějškem Wen Ťia-pao jako premiér na pevné pozici. Ve své dvacetiminutovce, kterou jemu a dalším premiérům EU Wen Ťia-pao věnoval, připomněl českou tradici v oblasti obráběcích strojů, trakčních motorů, finančních služeb a úvěrů pro domácnosti. Podporu vyslovil též investicím mladoboleslavské Škody nebo jedné z největších investičních a finančních skupin ve střední a východní Evropě (PPF) v Číně.

Jeho “kolega” Wen Ťia-pao s sebou totiž přivezl tři stovky čínských podnikatelů. Ve Varšavě jednal i CzechTrade, který se snaží českým podnikatelům pomoci s kontakty a zakázkami v zahraničí. V jeho Desateru se praví: „Vytvořte si pozitivní vztah k Číně, obchodní partner to vycítí…“ Dvacetiminutová suplika se vyplatila a české firmy budou mít příležitost si utrhnout něco pro sebe z deseti miliard dolarů (188 miliard korun) čínských investic. Kolik asi Nečas použil „lepidla“, aby uklidnil Čínu za knížecí „dalajlámismus“…?

Tibet – Potála… Snímek Břetislav Olšer

Při svém pobytu v Pekingu jsem měl možnost hovořit i se zdejším velvyslancem ČR ing. Liborem Sečkou. Jeho názory na česko-čínské vztahy jsou zajímavé…

Nepřipadáte si něco jako schizofrenik, když musíte přece mít svůj vlastní názor, ale hlavní je ten, který má váš zaměstnavatel, ministr zahraničí naší vlády. Lze to řešit i jinak, než jen jako způsobem chytré horákyně…?

“My naštěstí nejsme v situaci, kdybychom potřebovali pomoc čínské ekonomiky tolik, jako některé jiné země. Usilujeme o rovnocenný obchod, ale současně sázíme na kulturní dialog. Pořádáme výstavy fotografů či malířů, jsme hosty mezinárodních festivalů básníků. Nikdo totiž neví, jak se tato země, která má miliardu a 360 milionů obyvatel, dále vyvine. Musíme si uvědomit, že Čína je mistrem obřích skoků – z chlapce se najednou stala dospělým člověkem, a ani ona sama neví, jak tyto nové parametry zvládne. Co s touto novou silou…? Schizofrenikem doufám, že nejsem. Snažím se totiž své vlastní názory tlumočit domovu tak, aby se mohly stát příspěvkem pro formování našich pozic. A mám pocit, že se to často daří…”

Na prvním místě je politická bezpečnost Číny… Hodně se toho namluví o dalajlámovi, zvláště Česko má s tím maličkou potíž…?

“Někdy se celá záležitost hodně zužuje. Tedy na vysvětlenou: pokud jde o postoje pana ministra Karla Schwarzenberga, pak jde o postoje člověka, který ctí přátelství a nemění názory dle nějaké momentální potřeby. Jeho osobní přátelství s dalajlámou trvá přes třicet roků. Mám pocit, že i čínská strana nyní lépe chápe jeho přístup. Jsme připraveni jednat, bavit se o všech otázkách, včetně lidských práv a Tibetu zvláště. Současně vnímáme i čínské obavy a “citlivosti”. Není ale možné, aby Čína v tomto směru měřila dvojím metrem. Obama na počátku loňského roku přece také přijal dalajlámu a Čína jedná s USA dál…”

Nicméně, k čemu je premiérovi takový ministr, co marně oblbuje štamgasty po hospodách a dvakrát do roka jako profesionální záškvara vydírá, že odstoupí a nechá vládu na holičkách… Když, jelikož, poněvadž… TOP 09 je prostě horší než opozice; co kníže rozbije, Nečas musí poslepovat. A je to znát; kníže už ani nevede v průzkumu popularity. Jeho aristokratické aróma vyčpělo a spadl z lopatky… Klesl na šesté místo, první je už exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS… Všechno je relativní…

Dva žáci ješivy rozmlouvají o Einsteinově teorii relativity.
„Já naprosto nechápu,“ přiznává se David, „jak mohou být dvě stejné věci současně různé?“
„Já ti to hned vysvětlím,“ odpovídá Davidovi Josef. „Kdyby se ti rozpálené nahé děvče posadilo na klín, každá hodina by ti připadala jako okamžik. Ale kdyby ses ty sám posadil nahý na rozpálená kamna, každý okamžik by ti připadal jako hodina. To je přece jasné, ne…?“

Inu, a tak Karel Schwarzenberg ve své zhrzenosti alespoň dál okopává Nečasovy kotníky, čehož dokladem je i vášnivý boj o novou verzi opoziční smlouvy, která se rýsuje mezi TOP 09 a ČSSD na pražském Magistrátu. Kníže o tom říká, že jsou to kecy…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135