Nejdražší prezidentská kampaň a začátek konce bělochů ve Státech…?

5. Listopad, 2008 – 9:44

Podle výsledků sčítání v sedm hodin ráno středoevropského času měl Obama 338 volitelů z 270 potřebných, McCain získal 159 volitelů. Sedmačtyřicetiletý Barack Obama se úřadu ujme v lednu po Georgi W. Bushovi, který ve funkci strávil osm let.

Štáby obou hlavních prezidentských kandidátů odhadly, že hlas odevzdalo kolem 130 miliónů voličů. Další rekord. A poprvé v historii se stal prezidentem Afroameričan, míšenec, syn černošského otce z Keni a americké bělošské matky.

Je to začátek předpovídané změny nejen v USA. V roce 2050 budou běloši tvořit pouze 46 procent americké populace, zbytek budou Afroameričané, hispánci, kteří jsou nejrychleji rostoucí skupinou americké společnosti, a Asiaté.

Do roku 2050 se ztrojnásobí počet Američanů, kterým je 85 let a více. Jejich počet by měl dosáhnout 19 miliónů. Očekává se, že v USA bude v půlce století žít na 440 miliónů lidí oproti dnešním 305 miliónům.

Proto už v roce 2042 nebudou stárnoucí Američané světlé pleti tvořit většinovou skupinu v populaci Spojených států.

Ani globálně se běloši nebudou mít čím chlubit – zbude jich na planetě jen asi osmnáct procent. A neonacisté i skinheadi budou mít po svém „jednom národu“ a „bílé rase“…

A krize? Kdo by se zajímal o krizi, když se odehrávalo to největší šou USA – prezidentské volby. Obama – McCain, McCain – Obama, tváří se vznešeně, hrdinně, vesele i rozhodně a optimisticky na každém rohu, z každého suvenýru, tácku na párky, z nároží, z televizních reklam a filmových šotů.

Kam jste šlápli, tam byl Obama nebo McCain, McCain nebo Obama. A plakáty, plakátky, letáky, letáčky, lákající k volbám telefonáty, osobní návštěvy v bytech a hlavně požadavky na příspěvky pro volební kampaň.

Do srpna 2008 získal Obama 389 milionů dolarů na kampaň, stačil utratit jen 324 milionů dolarů. A jelikož si získal přes půl milionů nových sympatizantů, měl od nich dalších 66 milionů dolarů.

V průměru mu přispěl každý fanoušek čístkou 68 dolarů, když se statečně už v červnu vzdal financování kampaně z veřejných fondů. Ochudil se sice o 84 milionů dolarů (1,3 miliardy korun), na něž by měl nárok, ale mohl tak bez omezení přijímat dary od sponzorů. Je prvním takovým kandidátem za posledních 30 let.

McCain byl na tom podstatně hůř. Získal do poloviny roku 2008 celkem174 milionů dolarů a utratil z nich 141 milionů dolarů.

A naopak prostředky z veřejných fondů využíval, takže se nemohl spoléhat na své příznivce. Asi jich měl miň než jeho konkurent a nechtěl riskovat menší částky, než kolik mu nabízely veřejné fondy.

Obama byl zřejmě populárnější, když se mu podařilo přesvědčit na jediném večírku hollywoodské hvězdy, jež mu věnovaly šeky za devět milionů dolarů (152 milionů korun).

Štědrých celebrit muselo být na večírku hodně, jelikož 2300 dolarů je částka, kterou může maximálně poskytnout každý občan USA jako dar svému kandidátovi v primárkách. Stejnou částku pak může věnovat i na jeho kampaň před volbami.

A zatímco McCain v závěru horkotěžko vytřepával své kapsy, prezidentský kandidát amerických demokratů Barack Obama získal jen během září na svou předvolební kampaň rekordní částku – více než 150 milionů dolarů.

Obamovi během září přispělo prý 632.000 nových sponzorů. Celkově tak počet lidí, kteří demokratickému kandidátovi poslali peníze na předvolební kampaň, vzrostl na 3,1 milionu. Obamova kampaň vybrala od počátku předvolební kampaně celkem 605 milionů dolarů. McCain jich získal asi 320 miliónů..

Obama utratil za televizní reklamu dvakrát více než jeho protivník. Odmítl přitom, na rozdíl od MCaina, federální příspěvky. Do konce října vynaložil za reklamu v médiích 292 miliónů dolarů a McCain 132 miliónů. Tato kompaň stála nejvíc v historii čtyřiačtyřiceti amerických prezidentských voleb.

Paradoxně nejvíc zrovna v době, kdy USA mají obrovský státní dluh. Spočítat si kolik za posledních pět roků „probendily“ dolarů bylo docela snadné. Stačí jen sečíst některé zásadní sumy – sedm set miliard jako zázračná posilovací injekce, řekněme finanční znárodňovací doping, plus cca tři biliony za válku v Iráku a Afghánistánu.

Dalších zhruba šest miliard bylo pro politiky a armádu Pákistánu, jako podpora války v Afgánistánu a že si US Army mohou na přihraničním pákistánském území dělat co chtějí.

Suma sumárum, to činí hrubým odhadem základní výdaj asi tři biliony sedm set šest miliard dolarů. Obama se bude mít, co ohánět, zvláště když komunistická Čína se svojí plíživou kapitalistickou kontrarevolucí tiše během žaludečních křečí Wall Streetu nakoupila vládní dluhopisy USA za bratru bilion dolarů a má nyní největší zahraniční měnové rezervy na světě.

Král je mrtev, ať žije král. A hlavně by si měl uvědomit, co mu vzkázal z Kuby jeho sympatizant Fidel Castro. Může prý být dalším černošským politikem po M. L. Kingovi, který by mohl být zavražděn…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *