Výbuchy během 117. ročníku si vyžádaly tři mrtvé a 144 zraněných. Sedmnáct lidí je v kritickém stavu. Zemřelo také osmileté dítě a osm dětí od dvou let věku je mezi zraněnými. Větší zkázu přinesla druhá exploze, vzdálená od místa prvního výbuchu kolem sta metrů. Při prvním výbuchu byly zraněny dvě desítky lidí, při druhém na 120 dalších. Mnohým musely být amputovány zejména dolní končetiny.

Udělat z tragédie senzaci se jako první chopila Daniela Drtinová z ČT, která se svojí urputností a komentátorskou hysterií přiřadila k bulváru. Známe ji z televizních diskuzí, kdy se snaží přes skrytá sluchátka z televizní režie být tou nejinformovanější a též nejtrapnější, připomínající dotěrnou inkvizitorku. Donekonečna se i v případě bostonské tragédie vyžívala v senzacechtivosti, kdy znovu a znovu nutila účastníky k dramatickým a spekulativním výpovědím.

Dotírala se svými bulvárními dotazy, které „povýšila“ z racionálního novinářského pídění na neomalenou vlezlost; nebyla podceněna bezpečností opatření? Bylo dostatečně rychlá zdravotnická pomoc? Nemají v tom prsty Severokorejci, když oslavují výročí narození svého diktátora a zakladatele KLDR Kim Ir Sena? Dá se přirovnat série těchto atentátů k atentátům z 11. září? A co stopy al-Kájdy…? Asi zapomněla, že v New Yorku a Washingtonu byly na tři tisíce mrtvých… Nevzpomněla však Timothy McVeigha, co obdivoval nacionální socialismus, vstřebával myšlenky Adolfa Hitlera a z ideologických důvodů nenáviděl černochy a Židy. Asi ho neznala ani ona, ani v režii…

Před osmnácti lety, 19. dubna 1995, zajel s vypůjčeným nákladním vozem k budově, v níž v Oklahoma City sídlily nejen federální úřady, ale v přízemí byla třeba i mateřská školka. Na korbě vezl přes 2400 kilogramů výbušniny, k jejíž výrobě použil průmyslová hnojiva, a nálož odpálil. Záchranáři po šest dní prohledávali sutiny, aby vysvobodili uvězněné přeživší lidi. Výbuch zabil 169 osob, dalších více než 500 bylo zraněno.

Prvotní šok v Bostonu byl podle reportérů televizní stanice CNN pryč. Drtinová však neodbytně „drtila“ svými dotazy dál. Snažila se vsugerovat všem, s nimiž v přímém přenosu hovořila, odpovědi na otázky, jestli neselhaly bezpečnostní složky, zda neodtrnulo Američanům po 11. září a nebyly zbaveny ostražitosti? Jaká vládla atmosféra po výbuchu? Nebylo nic podceněno? Jaká je současná síla extrémistických skupin v USA? Připomínají bostonské atentáty nějaké teroristické útoky? Dotírala i na profesora historie a mezinárodních vztahů z Bostonské univerzity Igora Lukeše, když po něm chtěla vědět, zdali slyšel ony „mohutné exploze“. Odpověděl několikrát, že ač je jeho kancelář asi dva kilometry od cílové pásky závodu, nic neslyšel.

Americká tajná služba uzavřela krátce po explozích provoz rovněž na washingtonské Pennsylvania Avenue u Bílého domu. Příjezdy na frekventovanou komunikaci střežily policejní vozy, okolí Bílého domu však zůstává turistům přístupné. Bezpečnost okamžitě zvýšil také New York. Sám prezident Barack Obama se telefonicky spojil bostonským starostou Tomem Meninem a guvernérem státu Massachusetts Devalem Patrickem a nabídl jim pomoc federálních úřadů. Televize NBC Sports na rozdíl od Drtinové uvedla, že množství běžců po proběhnutí cílem běželo dál do nemocnice, aby darovalo krev.

Na místě exploze, kde se našlo dalších pět náloží… Letošního ročníku tradičního maratonu se účastnilo 27 tisíc lidí, další statisíce pak závodu přihlížely. Tragické události v cíli bostonského maratónu vedly ke zrušení zápasu NHL mezi týmy domácích Bruins, který posílil i  a Ottawou Senators, který se měl hrát v noci na úterý od 01:00 středoevropského času. Nový termín utkání klubu, který začátkem dubna posílil i Jaromír Jágr…

Inu, vaše neštěstí, naše peníze a bulvární odrhovačka…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135