Je konec s naplněním vzkazu Obamy z jeho první prezidentské dekády prezidentu Ahmadínežádovi? Přesně tak. Už neplatí: „Podáme vám ruku, jste-li ochotni rozevřít svou pěst.“ Duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí svoji pěst nerozevřel a na nový perský rok pohrozil v přímém přenosu z města Mašhad, že v případě útoku židovského státu na Írán, zničí jeho země izraelská města Tel Aviv a Haifu. Ajatolláh svoji pěst nerozevřel, Obama ruku nepodal, naopak prohlásil: „Izrael nenajde lepšího přítele než Spojené státy“…

A přišly další sankce a ty jsou přísné. Pro všechny státy platí; žádné otevírání poboček íránských bank nebo zakládání jejich dceřiných společností, ani poskytování finančních služeb Íránu, pokud souvisí s nukleárními aktivitami, žádné dodávky bojových tanků, obrněných vozidel, útočných helikoptér nebo raketových systémů do Íránu, který má zakázané všechny aktivity s balistickými střelami a nukleárními zbraněmi…http://olser.cz/wp-content/uploads/svata-zeme-d165.jpg

Byl jsem naposled v Izraeli v listopadu loňského roku. Mým přítelem je také Peter Bachrach z Haify, podplukovník izraelské armády v záloze. Když se jeho ženě narodil syn Doron, hebrejsky „dar králům“, měl s ním své velké plány, jako většina izraelských mladíků však musel na vojnu. Padl při bojích na libanonské frontě ve válce „Mír pro Galileu“… Peter mi řekl, že jsem katastrofický typ. Prý těch deset let, co jsem nebyl v židovském státu, se v něm nic zlého ze strany muslimů nestalo, sotva jsem se ale vyléčil a znovu přicestoval, byly Hamasem vystřeleny z Pásma Gazy rakety na Tel Aviv, Jeruzalém a Beer Ševu.

Navíc explodovala nálož v telavivském autobusu s 21 zraněnými. Slyšel jsem též poprvé válečnou sirénu, vyjící na poplach před protiraketovým útokem. Řadu let nebyl spáchán sebevražedný atentát na Izraelce. Ochrana židovského státu pomocí bezpečnostní zdi a neustálé kontrole života ozbrojenými vojenskými hlídkami neumožnila islámským teroristům zaútočit přímo v Izraeli. Tak teroristé spáchali loni v létě zákeřný útok mimo jeho území, výbuch autobusu s izraelskými turisty si na letišti v bulharském městě Burgas vyžádal pět mrtvých. Zranilo se 33 lidí, tři byli v kómatu. Turisté právě přiletěli do Bulharska a měli zde u Černého moře strávit osm dnů…

„Premiér Izraele Benjamin Netanjahu prohlásil, že atentát v Burgasu byl připravený Íránem a že na něj jeho země mocně odpoví. Co znamená slova „mocně odpoví“?  Útok na Írán a jeho atomové zařízení?“ krčil rameny Tomi Shved z Tel Aivu. „Proto židovský stát v úterý 2. listopadu 2011 úspěšně vystřelil „balistickou raketu“, kterou lze užít k úderu na Islámskou republiku Írán. Oznámil to izraelský veřejnoprávní rozhlas. Kdo chce kam, pomozme mu tam…“

S Tomim se známe řadu let. Byl mým průvodcem při mé akreditaci na mimořádných volbách v Izraeli v roce 2003. Ve vojenském tisku BAMACHANE (V táboře) z dávných let “šestidenní války” byly dva rozhovory. Na titulní straně s generálem a ministrem obrany Izraele Moše Dajanem a uvnitř listu článek “DUBCEK be CAHAL” – “Dubček v izraelské armádě” s vojínem ze Západního břehu Jordánu a mým přítelem Tomi Shvedem, který se před mnoha roky vystěhoval do židovského státu ze Slovenska. Zatímco generál se snažil uklidnit vášně mezi Židy a muslimy, když tvrdil, že jediné východisko je nabídnout jim vstřícnost a porozumění, vojín, na něhož zbylo pouze místo uvnitř média, měl jiný názor.

“Arabové stejně jako Peršané jsou naprosto nevyzpytatelní; každé gesto dobré vůle, naši snahu o mír a přerušení nesmyslné války, považují za naši zbabělost, strach a poníženost. Když vystěhujeme své osady v Pásmu Gazy nebo v Samaří, neberou to jako naši snahu o mír, ale oslavují to jako své vítězství nad strachem podělanými Izraelci…”

Opět přichází na jeho slova. Izraelská balistická střela je raketa s doletem až 12 000 kilometrů, vybavená bojovými, konvenčními, jadernými nebo termonukleárními hlavicemi. Létá ve vysokých výškách těsně pod oběžnou drahou země. Vývoj vícestupňové rakety začal v roce 2008, přičemž navázal na užívanou raketu Jericho III, jež je schopná nést „konvenční i nekonvenční náklad.“ Zpráva Kongresu USA o projektu Jericho v roce 2004 předpokládala, že Izrael má v plánu vyvinout balistickou raketu, která bude schopná donést 1.000 až 1.300 kilogramový náklad kamkoli na Blízkém východě, v Evropě, Africe, Asii a většině Severní Ameriky. “Dohlížející zpravodajské služby různých zemí jsou znepokojeny a tlačí na své vedoucí představitele, aby zabránili připravenosti Íránu získat jadernou zbraň,” řekl prezident Izraele Šimon Peres v televizním rozhovoru. Dokonce označil útok za “stále pravděpodobnější”.

“Muslimové celého světa, bezprávní této země, povstaňte! Vybojujte drápy a zuby své právo, nebojte se řevu velmocí! Sjednoťte se pod pyšným praporem islámu a zaveďte jeho vládu,” napsal ve svém testamentu ajatolláh Chomejní. Jeho slova padnou dnešní íránské vládě jako ulitá na míru. Jeho nástupce Ajatolláh Alí Chameneí vydal poryteckou fatvu zakazující výrobu, skladování a použití jaderných zbraní dne 9. srpna 2005. Fatva byla pronesena v oficiálním prohlášení na zasedání Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni. V prohlášení jsou také kvůli své jaderné politice kritizovány USA.

Pozoruhodný je rovněž překlad spisku „Tahríre l-veláje“ od ájatolláha Rúholláha Chomejního, vůdce “islámské” revoluce v Íránu, který je dodnes ikonou íránského revolučního hnutí a ší’itského fundamentalismu. Ve spisku se mj. píše: “Je lepší pro dívku, když se provdá v takovém věku, aby začala menstruovat v domě svého manžela, spíše než v domě svého otce. Každý otec, který provdá svou dceru tak mladou, bude mít trvalé místo v ráji. Toto nařízení vychází z příkladu života Proroka Mohameda, který si vzal za ženu Aišu, když jí bylo 6 let…”

Chomejního teokratický islámský režim pak po celá osmdesátá léta vládl Íránu železnou rukou – byla zavedena přísná cenzura, mimo zákon byly postaveny všechny západní zvyky a zákony, ženy se staly jen polovinou mužů, všichni odpůrci režimu byly nemilosrdně likvidováni… Inu, jako pravý duchovní vůdce teokratického islámského státu, jemuž přirostlo k srdci islámské právo šária. Jediným cílem bylo vybudování mocného chalifátu. Tedy i s atomovou zbraní. To vše je nyní budoucnost, otevírající svoji islamistickou náruč i před egyptskými feláhy.

Íránský prezident Amadínežád v tomto duchu prohlásil, že Islámská republika zvýšila svoji výrobu plynu, používaného k obohacování uranu, na více než 300 tun. Isfahanské zařízení zpracovává surový uran na plyn UF6, který je poté plněn do více než pěti tisíc nových odstředivek – centrifug. Konečný materiál je pak využitelný k výrobě jaderných zbraní. Následně opakovaně varoval, že Islámská republika je schopna vrátit úder jakékoliv zemi, včetně USA, která na ni zaútočí. „Íránská reakce zasáhne celou Zemi,“ uvedl Ahmadínežád. „Také my vám – Západu – říkáme, že otevřené jsou všechny možnosti…“

Navzdory svým “mírovým snahám a zákazu jaderné bomby” má nyní Írán balistické střely Šaháb-3B (Meteor) zaměřeny na více než 600 cílů v Izraeli. Rakety byly přemístěny do odpalovacích bloků, aby se v případě války pokusily zničit i jaderný reaktor ve městě Dimona v Negevské poušti. Šaháb-3B může být vyzbrojen různými výbušnými hlavicemi, včetně těch chemických, biologických, s radioaktivním rozptylem i s jadernou náloží. Rakety jsou schopny doletu až dva tisíce km, tedy s možností zasáhnout většinu izraelských měst, tedy i Tel Aviv a Haifu.

Z Íránu jdou navíc hlasy, že už mají vykopáno na tři sta masových hrobů pro Izraelce. Svoji výhružnou rétoriku obrátil i proti USA generál Hossein Kanáni Moghadám, když komentoval záběry řady vykopaných hrobů v provincii Chúzestán na jihozápadě země. Neuvedl, kolik jich je. „Masové hroby, které byly užity pro pohřbívání Saddámových vojáků, jsou nyní připraveny pro americké vojáky,“ řekl. “V případu zahájení náletů na Teherán, nebude mít Írán jinou možnost, než zaútočit na americké základny v oblasti. Velké dopady takovéto války neponese jen islámská republika. Amerika a další země musejí akceptovat, že by to byl začátek velké války v oblasti…”

Na břehu moře v Haifě postavil Peter Bachrach svému ve válce padlému synovi Doronovi obelisk – Snímek Břetislav Olšer

Jak napsal Robert Spencer, autor knihy “Islám bez závoje”, Prorokův přítel Umajr bin al-Humam očekával, že každý mučedník bude v ráji ozdoben “náramky zlatými a perlami” (Korán 22:23) a “oděn do atlasu a brokátu” (Korán 44:53). Poté bude spočívat “na poduškách zelených a kobercích překrásných”, sedět “na lehátkách, jež zlatem vypleteny jsou” (Korán 56:15), a bude s ostatními sdílet “zlaté nádoby i poháry”, na nichž bude vše, “po čem duše touží a co očím lahodí”, včetně “ovoce hojnost” (Korán 43:71, 73), a “ovoce, palmy a jablka granátová” (Korán 55:68). Pro nevegetariány bude “maso ptačí podle přání svých” (Korán 56:21).

Listuji v Koránu a nestačím se divit. Na mučedníka čekají ve čtvrtém Ráji “dívky s plnými ňadry, věkem s nimi stejné” (Korán 78:31); “dívky zrak klopící, okaté” (Korán 37:48), “jež rubínům a perlám se budou podobat” (Korán 55:58), za něž budou “oženěni” (Korán 52:20), Tyto ženy budou “dívky sklopených zraků, jichž předtím ani muž, ani džin se nedotkl” (Korán 55:56). Alláh je “učinil pannami” (Korán 56:36), a podle islámské tradice zůstanou pannami navždy. No, nezabíjej a nevyvíjej atomovou bombu kvůli takovým super nabídkám…

Korán prostě neuznává možnost oslabení ochranného aparátu islámu. K němu patří rovněž atomové zbraně. Proto je konstatování, že Írán vyhlásil fatu na ty, kdož by jadernou bombu vyráběli, naprosto směšné. Ostatně druhá největší islámská země světa Pákistán má svoji atomovku už řadu let. Její soused Írán a jeho obyvatelé po ničem jiném neprahnou. Demonstrují za sílu Íránu v počtu milionů fanatiků. Když má atomovku Izrael, USA či Pákistán, chtějí ji také.

Inu, věřím, že moje sedmá cesta do Izraele nebyla poslední a Tel Aviv i svého kamaráda Tomi Shveda či Haifu Petera Bachracha zase jednou znovu spatřím…

Snímky Břetislav Olšer

http://olser.blog.idnes.cz/c/295333/Kdo-z-koho-Obama-ci-Romney-aneb-Maji-USA-v-rukach-Zide.html

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135