Sourozenecké duo zahájí koncert skladbou pro housle a varhany

1. Březen, 2013 – 23:42

Absolutní vítězství v Mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga 1993 – to byl hlavní impuls pro houslistku Alenu Čechovou a klavíristu a varhaníka Petra Čecha, aby se ještě intenzivněji ponořili do studia komorní hudby.

O své mistrovství, kterého od té doby sourozenecké duo dosáhlo a potvrdilo na mnoha dalších soutěžích a koncertních vystoupeních po celém světě, se podělí s ostravským publikem 4. března od 19 hodin ve společenském sále DKMO. Koncert v netradiční nástrojové sestavě je dramaturgicky ojedinělý, což potvrzuje už výběr úvodní skladby z pera německého houslisty a varhaníka Gustava Jensena – Arioso a rondo patetico pro housle a varhany. Dále zazní skladby Liszta, Brahmse a Schumanna.

Společenský sál DKMO

Pondělí 4. března 2013 v 19 hodin

5. koncert předplatitelské skupiny K

Cyklus komorních koncertů 2012/2013

 

Program:

Gustav Jensen                

Arioso a rondo patetico pro housle a varhany op. 40

 

Ferenc Liszt                   

Fantasie a fuga na chorál „Ad nos, ad salutarem undam“ z Meyerbeerovy opery „Prorok“ pro varhany

Johannes Brahms          

Sonáta č. 2 pro klavír a housle A dur  op. 100

Allegro amabile

Andante tranquillo – Vivace

Allegretto grazioso (quasi andante)

 

Robert Schumann         

Sonáta č. 1 pro klavír a housle a moll op. 105

Mit leidenschaftlichem Ausdruck

Allegretto

Lebhaft 

 

Účinkují:

Alena Čechová  –  housle

Petr Čech  –  varhany, klavír

Alena Čechová je absolventkou Janáčkovy konzervatoře v Ostravě (Vítězslav Kuzník), bakalářského stupně na Akademii múzických umění v Praze (Nora Grumlíková), magisterského studia na Hochschule für Musik C.M.von Weber v Drážďanech (Ivan Ženatý) a Mistrovské třídy na téže hudební škole. V roce

2010 úspěšně zakončila doktorandská studia na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě (Jozef Kopelman).

Výrazných soutěžních úspěchů dosahuje Alena již od svých desíti let, kdy se stala laureátkou ve dvou ročnících Mezinárodní Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí. Následují prvenství v Mezinárodní houslové soutěži Akademie Louise Spohra ve Freiburgu, Diplom Evropské hudební akademie v Bonnu, dva laureátské tituly a absolutní vítězství z  Mezinárodní rozhlasové soutěže „Concertino Praga“ i laureátství v Mezinárodní soutěži „O evropskou hudební cenu“ v Luxemburgu. Po concertinovském triumfu následují úspěšná vystoupení sólová i v rámci sourozeneckého dua s Petrem na prestižních hudebních festivalech v Evropě i zámoří – Pražské jaro, Janáčkův máj, Europäische Musikwochen Passau, Le Festival International du Domaine Forget v Kanadě. Jsou také nositeli Ceny Nadace Leoše Janáčka a Nadace Bohuslava Martinů. Spolupracuje se symfonickými a komorními orchestry u nás i v zahraničí a pedagogicky působí na Fakultě umění Ostravské univerzity v Ostravě. 

Petr Čech absolvoval Pražskou konzervatoř v oborech klavír (Marta  Toaderová) a varhany (Jan Hora), Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze a  Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst ve Stuttgartu u vynikajícího norského varhaníka Jona Laukvika, v roce 2011 úspěšně ukončil doktorandské studium na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě ve třídě Imricha Szabó.  Je nositelem cen mnoha mezinárodních soutěží: Ve varhanním oboru získal již v roce 1996  1. cenu v Soutěži mladých varhaníků Opava 96, stal se nositelem 2. ceny na  Mezinárodní varhanní soutěži v Brně a v roce 2004 laureátem mezinárodní varhanní soutěže J. P. Sweelincka v Gdaňsku. Laureátského titulu také dosáhl v Mezinárodní soutěži O evropskou hudební cenu v Luxemburgu. V roce 2006 zvítězil a stal se nositelem titulu Laureát na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro. Sólově i v komorním duu se sestrou Alenou (housle-klavír, housle-varhany) úspěšně vystupuje na prestižních hudebních festivalech a koncertech u nás i v zahraničí. Do objevné dramaturgie svých koncertů zařazuje velmi často soudobá díla našich i světových autorů, za něž obdržel cenu Českého hudebního fondu, Fondu Leoše Janáčka, Nadace Bohuslava Martinů a zvláštní prémii aktivu mladých Lucemburská hudební současnost. Varhanní tvorbu 20. století i díla autorů přítomnosti nahrál na zvukové nosiče našich i zahraničních hudebních vydavatelství (CD ed.

Vixen s varhanními opusy Aloise Háby, první CD v rámci projektu HAMU představuje s tvorbou Petra Ebena, CD švýcarské společnosti RC s varhanními kompozicemi O. A. Tichého a P. Ebena s žesťovým kvintetem České filharmonie). Působí jako varhaník Chrámu Matky Boží před Týnem v Praze, pedagogicky pak na Pražské konzervatoři.

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *