Jak přežít v márnici nebo v dusíku při mínus 193 stupních Celsia

1. Listopad, 2008 – 19:49

Jak se „dělá“ dítě ze zkumavky? Je to jasné, jak facka na sále. Velmi lapidárně řečeno; napřed se spojí vajičko se spermií, vznikne embryo, které se musí kryokonzervovat v kontejnerech s tekutým dusíkem při pomalu klesají teplotě od mínus 100 do zhruba mínus 190 stupňů Celsia.

Když přijde čas, vloží se embryo do dělohy rodičky a za devět měsíců se narodí dítě. Česko v tomto „druhu“ těhotenství skoro jasně ve světě vede, o mnoho pozadu nejsou ani budoucí matky v Izraeli.

Zdejší milostné vztahy prokázaly, že Židovky mají výsadní postavení, stejně jako jejich ratolesti. Přes milion a půl židovských dětí bylo během holocaustu umučeno. Proto dnes patří v Izraeli matka a její dítě k nedotknutelným.

V roce 2007 žilo v Izraeli na dva a půl milionu dětí ve věku 17 let a mladších, tedy přibližně třetina všech obyvatel země. Z nich bylo 1.650.100 dětí židovských (třetina celkové židovské populace Izraele) a 39.000 křesťanských. Zhruba polovinu arabské populace Izraele tvoří 570.000 muslimských a 46.000 drúzských dětí.

Nejoblíbenější chlapecké jméno je v Izraeli Itai, když jej dostalo největší množství všech novorozených chlapců. Následuje Uri/Ori, Noam, Daniel, David, Ido, Moše, Josef, Jehonatan, Jonatan, Amit a Ariel.

Noa je zase posledních deset let zase nejoblíbenějším dívčím jménem. Jmenuje se tak nejvíc novorozených holčiček. Dalšími nejčastějí používanými jmény jsou Šira, Maja, Jael, Tamar, Sarah, Roni, Agam, Michal, Adi a Talja.

U muslimských dětí jsou nejčastěji užívanými jmény Muhammad a Šahad.

Kdoví, jaké jméno si vyslouží předčasně narozená holčička, o níž se izraelští lékaři mylně domnívali, že je mrtvá a nechali ji uložit do nemocniční márnice, jak uvedl zpravodajský server Arutz Sheva – Israel National News.

Zaměstnanci Západonegevské nemocnice v Naharíji však byli šokováni, když předčasně narozená holčička, která byla prohlášena za mrtvou začala po 6 hodinách projevovat známky života.

Matka dítěte, která byla těhotná 5 měsíců, přišla do nemocnice před několika dny na sérii prenatálních testů, které ukázaly, že plod nemá tep a matka trpí kromě bolestí také nitroděložním krvácením. Lékaři proto přistoupili k vyvolání umělého potratu.

Jakmile byl zásah dokončen, plod prohlásili lékaři za mrtvý a musel být proto převezen do nemocniční kryogenické laboratoře, kde byl držen v chladničce.

Když otec dítěte požádal, aby mohl tělíčko vidět dříve než dojde k pohřbu, začala dívka projevovat známky spontánního dýchání. Byla okamžitě převezena na jednotku intenzivní péče neonatologie a umístěna do inkubátoru s respirátorem.

Zástupce ředitele nemocnice případ označil za „medicínský zázrak“, přestože naděje dítěte na přežití je nízká kvůli velmi předčasnému narození a hmotnosti okolo 600 gramů.

I tak lze přežít ledové prostředí márnice i více než mínus sto osmdesát stupňů Celsia v dusíkové lázni…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *