Autoportrét samospouští… Snímek Břetislav Olšer

A to nemluvím o tom, že Česku neustále vyčítají, jak diskriminuje Romy, kteří jsou sociálně vyloučeni a v drtivé většině zcela nepřizpůsobivá komunita, do níž investujeme ročně stovky miliard korun. Také vůči státu Izrael se OSN chová značně macešsky, ba přímo antisemitsky. Ze 175 jejích rezolucí, které byly přijaty Radou bezpečnosti OSN před rokem 1990, jich bylo 97 zaměřeno proti židovskému státu. Ze 690 rezolucí Valného shromáždění OSN, přijatých ve stejném období, jich proti Izraeli bylo cíleno celých 429… Závěr je zcela zřejmý – když si Izrael nechává vše líbit, je ticho po pěšině, sotva ale začne reagovat na své napadení atentáty či raketami, už je z toho halasný protiizraelský humbuk.

Kubánské Cienfuegos… Snímek Břetislav Olšer

Proto Generální konzulát Izraele v New Yorku uspořádal v říjnu 2008 u sídla Organizace spojených národů happening, při něž bylo do vzduchu vypuštěno 4 200 rudých balónků. Každý z nich symbolizoval jednu raketu Kassám, která byla na Izrael vystřelena Palestinci z Pásma Gazy od léta 2005, kdy proběhlo Šaronovo stažení izraelský vojáků a osadníků z této části Palestinské autonomie. Akce se uskutečnila ve chvíli, kdy probíhalo zasedání Rady bezpečnosti OSN, která jednala o situaci v Pásmu Gazy. Konzul pro média a veřejné záležitosti David Saranga k tomu dodal, že smyslem akce bylo upoutat pozornost amerických médií, které se zabývají převážně jen utrpením v Gaze v reakci na izraelské kroky a ne utrpením Židů. Dal jsem mu za pravdu, stejně jako při mé akreditaci na izraelské volby, kdy byl ještě tiskovým mluvčí ministra zahraničí Netanjahua a tvrdil mi, že mír na Blízkém východu je jen politická fikce…

A další tragické faux pas OSN. Bosensko-srbské jednotky ve Srebrenici povraždily v roce 1995 téměř osm tisíc muslimských mužů. Město přitom „chránili“ vojáci OSN, převážně nizozemští. Právníci zastupující tisíce příbuzných srebrenických obětí podali hromadnou žalobu na nizozemský stát a na OSN. Podle advokátů funkční imunita neznamená, že mezinárodní organizace jsou postaveny zcela nad zákon. Bezmezná imunita OSN je nepřijatelná a nežádoucí pro fungování a důvěryhodnost OSN; je ale údajně důležitá kvůli tomu, aby prý mohla plnit úkoly bez vměšování soudů členských států.

Stejným zpsobem si vymiňují imunitu šéfové US Army, že americký voják nesmí být stíhán žádným jiným soudem než v USA. Chcete nás jako světového četníka? Dobře, ale s plnou imunitou beztrestnosti. Na jiném území než v USA jsou zkrátka nestíhatelní. Třetího února 1998 odpoledne odstartoval z italské základny NATO v Avianu k cvičnému letu americký letoun EA6B Frowler. Ve výšce kolem devadesáti metru přetrhl pilot Ashbyhy nosná lana lanovky vedoucí z obce Cavalese na horu Cermis v italských Alpách. Dělal ze sebe dělal hrdinu a při nízkém letu v rámci sázky, že podletí nosné lano lanovky, ho přeťal ocasním křídlem. Mělo to za následek 20 mrtvých. Navíc záznam z černé skřínky na základně někdo smazal. Američané odmítli pilota vydat italským úřadům. Rychle ho přepravili do USA, kde americký vojenský soud, zasedající v Camp Lejeune v americkém státe North Carolina, 4. března 1999 zprostil pilota Billa Ashbyho obvinění…

Imunita pracovníků OSN zase odpovídá imunitě diplomatů. Dále proto budou zaměstnanci OSN spolu se svými manželkami a s členy svých rodin, žijícími na jejich náklady, požívat imunity vůči přistěhovaleckým omezením a vůči hlášení cizinců; budou požívat stejných výsad co do devizových výhod; budou mít právo dovézt bezcelně svůj nábytek a svršky v době, kdy poprvé nastoupí v úřad v zemi, o kterou jde… Je toho hod o zneužívání této imunity ještě víc. Zatím posledním tragickým činem OSN je již v úvodu zmíněné zavlečení cholery na ostrov Haiti. Smrtelnou chorobu nejchudší zemi světa způsobili nepálští vojáci mírových sil OSN. K rozšíření nemoci pak přispělo ničivé zemětřesení z ledna 2010, po kterém se kvůli zničené infrastruktuře zárodky cholery snadno rozšířily.

Podporu pro potvrzení „nepálských bacilonosičů“ poskytují genetické analýzy mikrobů z těl nakažených. Všechny analyzované vzorky jsou si geneticky podobné, navíc se vůbec nepodobají kmenům bakterie Vibrio cholerae z dalších zemí Latinské Ameriky. Naopak jsou příbuzné cholerickým bakteriím, jež se vyskytují v jihovýchodní Asii. Zdrojem nákazy je tábor nepálských „modrých přileb“ nedaleko města Mirebalais. Zřejmě se do prostředí dostaly s některým vojákem, který nebyl akutně nemocný, a tak o její přítomnosti ve svém těle nemohl vědět. První případy se objevily právě v blízkosti řeky Artibonite, která okolo tábora protéká.

Budova OSN v New Yorku… Snímek Břetislav Olšer

Bostonská organizace na ochranu lidských práv už v listopadu 2011 předložila vedení OSN petici, v níž jménem 5 000 Haiťanů požadovala 100 000 dolarů pro pozůstalé po obětech a nejméně 50 000 dolarů pro přeživší pacienty. Zcela zdemolovaná země trpí nedostatkem pitné vody a z toho vyplývajícího nedostatku hygieny, která je předpokladem toho, aby se lidé cholerou nenakazili. Statisíce hnijících lidských těl jen situaci zhoršuje. Téměř 53 procent obyvatel Haiti starších patnácti let neumí číst a psát. Průměrný věk tu kvůli nemocem a pohromám dosahuje pouhých 20,5 roku. Osmdesát procent obyvatel tu žije pod hranicí chudoby. Země nemá infrastrukturu. Stát dnes neplatí ani učitele či lékaře.

OSN přesto shledala požadavek na vyplacení kompenzací jako nepřijatelný. Spojené národy se přitom odvolávají na část Úmluvy o výsadách a imunitách Organizace spojených národů hovořící o vyřizování sporů, v nichž jsou mimo jiné účastni činitelé OSN, kteří mají z titulu tohoto svého postavení imunitu. Proto organizace odmítla zaplatit odškodnění ve výši stovek milionů dolarů obětem epidemie cholery, kterou od října 2010 onemocnělo téměř půl milionu lidí, 7 750 Haiťanů na ni zemřelo.

Myslím též na své přátele na Kubě. S úsměvem vzpomínám na svoji „školní pomůcku“, abych si zapamatoval kartibské ostrovy Velkých Antil říkankou: Kuba hajdy pod koryto. A právě Kuba je dalším cholerou ohroženým místem, která sem proniká z Haiti, státu na západě ostrova Hispaniola. Zdravotnictví Kuby patří k  nejlepším na svět, takže epidemie cholery nehrozí. Více než stovce zemí “třetího světa” pomáhá na 42 000 kubánských lékařů, zdravotních sester, učitelů, sportovních trenérů, inženýrů, techniků a vojáků. Kuba bezplatně vychovává na svých univerzitách přes 30 000 mladých lidí ze 118 zemí. Její skvělí lékaři navrátili zrak téměř 700 000 lidí ze 31 zemí.

Protesty před budovou OSN… Snímek Břetislav Olšer

Nepálské jednotky jen prohloubily tragédii, způsobenou silným zemětřesením. Otřesy o síle 7 stupňů Richterovy škály zničily 12. ledna 2010 velkou část Haiti. Zemřelo až 300 tisíc lidí a na dva miliony jich žije v provizorních přístřešcích a stanech. První problémy začaly ve chvíli, kdy země, které se zavázaly poslat pomoc v celkové hodnotě 5,3 bilionu dolarů, dodaly zatím jen asi desetinu této částky. USA poskytly 30 milionů místo slíbeného bilionu dolarů. Kongres USA peníze neuvolnil, jelikož mají už nyní státní dluh na hranici 18 bilionů USD. Nepomohly ani státní dluhopisy za tři biliony, jež si odkoupila Čína.

Při svém prvním vystoupení před Valným shromážděním OSN zase v roce 2009 Muammar Kaddáfí zuřivě spílal Radě bezpečnosti a nazval ji “teroristickou”. Politiku zemí, které v Radě bezpečnosti mají právo veta, označil za nepřijatelnou a roztrhal Chartu OSN. Za tuto svoji drzost byl pár let poté zlynčován davem k smrti. Nedávno Valné shromáždění OSN rozhodlo 135 hlasy ze 192 o přijetí Kuby za zakládajícího člena Rady pro lidská práva. Generálním tajemníkem OSA se v roce 1971 stal i Kurt Waldheim, který se v roce 1939 stal registrovaným členem SA (Sturmabteilung).

Socha Svobody, dar Francie Spojeným státům… Snímek Břetislav Olšer

Začátkem roku 1941 byl povolán do Wehrmachtu a byl poslán na východní frontu. Podle své autobiografie byl ve stejném roce zraněn, uvolněn z vojenské služby a vrátil se do Vídně, kde údajně strávil zbytek války. V roce 1945 se vzdal britským jednotkám v Korutanech. V roce 1986 byly zveřejněny dokumenty, že Waldheim ve skutečnosti v armádě zůstal a že v roce 1943 byl nasazen v řecké Soluni, kde byl členem speciální jednotky likvidující tamní partyzánské jednotky. Přesto se stal i prezidentem Rakouska. Následně ho řada zemí označila za persona non grata a v roce 1987 mu byl dokonce zakázán vstup do USA…

Systém OSN je složen z takřka 50 tisíc zaměstnanců, takže má přibližně stejně tolik pracovníků jako průměrné město obyvatel a rozpočet OSN, tvořený příspěvky 193 členských států, je prý srovnatelný s rozpočtem města Bielefeld s více než 150 000 obyvateli. Příspěvek ČR do řádného rozpočtu OSN činí přes 150 milionů Kč, na mírové operace jsme vynaložili místo na důchodce skoro 52 miliony korun.

Když jsem byl v OSN, probíhalo právě Valné shromáždění o nějaké nepříliš důležité věci. Vystoupil také brazilský delegát, který řekl, že právě probíhající jednání o válce v Jugoslávii, jež nic nevyřešilo, spotřebovalo tolik papíru, jehož výroba zničila několik desítek hektarů brazilského pralesa. Přes tato negativa se dnešní globální svět doslova přinucen se bez OSN neobejít. Pořád však musí asi 60 procent světové populace, převážně v Asii, Africe, Latinské Americe a Karibské oblasti, vyjít jen se dvěma americkými dolary na den. Asi 860 milionů lidí je dál dál negramotných a více než 100 milionů dětí zřejmě nikdy nebude moci chodit do školy. Je též iluzorní, že by pomocí rozvojových programů OSN měla šanci další miliarda lidí získat přístup k nezávadné pitné vodě.

Generální tajemník si plní povinnost tím, že momentálmě opakovaně vyjadřuje svou hlubokou soustrast nad utrpením na Haiti, způsobeným epidemií cholery, a vyzývá své partnery na Haiti ke spolupráci a zajištění lepší budoucnosti. Je to ten samý Ban Ki-moon, který nedávno horoval pro udělení statutu svobodného státu Palestině, aby vzápětí od tohoto svého požadavku odstoupil, jelikož USA, největší sponzor OSN, pohrozily neplacením organizace OSN, zvláště UNESCO.

Inu, také pan generální tajemník OSN Ban Ki-moon bere slušný plat a bylo by mu líto, že by přišel o firmu, která ho tak dobře živí, na rozdíl od skoro dvě a půl miliardy lidí, více než třetiny populace planety, kteří žijí stále v nevhodných hygienických podmínkách a vydělávají si za rok míň, než za stejné období 400 nejbohatších oligarchů světa. Na konci roku bylo na světě přes 180 milionů nezaměstnaných a 550 milionů lidí dřelo za méně než jeden dolar denně…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135