A co fotky hajlujícího Högera či Kubišové a Čáslavské s Dubčekem..?

6. Únor, 2013 – 20:08
S Milošem Zemanem...

S Milošem Zemanem...

Sotva Miloš Zeman o deset procent porazil Karla Schwarzenberga, objevily se v tisku fotografie Vondráčkové a Bohdalové s prezidenty Novotným a Svobodou. To jen proto, že volily Miloše Zemana. Opravdu demokratické, zvláště když chybí snímky Kubišové a Čáslavské s Dubčekem.

Ta první mu dala polibek a kytici, zatímco naše olympijská vítězka mu darovala svoji medaili. Nikdy rovněž neuvidíte fotku Baarové s Goebbelsem či herce Buriana, Nového, Gollovou a další, jak hráli v němčině na Barrandově, co patřil ve 40. letech nacistům. Proč českým hercům nevadilo mučení a vraždění v těchto letech, jehož se dopouštěli Němci na milionech nevinných vězňích koncentračních táborů? Asi o tom neměli ani tušení, šli přece z večírku na večírek… Terezín, Lidice, oběti atentátu na Heydricha, desetitisíce zplynovaných Židů…? Kdo by to všecko registroval?

Dnes je však všechno jinak. Vadí i fotky s prezidenty Novotným či Svobodou, o generálním tajemníkovi ÚV KSČ Dubčekovi ani nemluvě, naopak dál jsou opěvováni herci, co pracovali pro nacisty. Česko se rozdělilo na dva antagonistické tábory. Jední volili Zemana, druzí Schwarzenberga. A začala se vytahovat špína, pouze však na voliče Miloše Zemana. A co Nový, Mandlová, Baarová, Gollová, Burian…? Během okupace se barrandovská studia ocitla v područí nacistického Německa. V letech 1941 – 1945 zde byly postaveny velké ateliéry s pomocí židovských “podlidí. Němci vnímali film jako mocný nástroj propagandy. Z AB Barrandov se stala říšskoněmecká společnost Prag-Film Aktiengesellschaft, jejímž úkolem v rámci Třetí říše byla výroba vlastních filmů.

Filmy byly vyrobeny v německém jazyce, primárně byly určeny pro říšský trh. V době svého největšího rozmachu Prag-Film disponoval celkem třinácti ateliérovými halami. Pracovala pro něj řada českých režisérských hvězd, mj. i slavný Martin Frič a prakticky všichni, kteří zvládali dostatečně němčinu – Lída Baarová, Zita Kabátová, Nataša Gollová, Hana Vítová, Oldřich Nový, Vlasta Burian, Raoul Schránil a další…¨ Bylo to době, kdy v Evropě trýznivou smrtí umíraly miliony nevinných lidí též z rukou těch, kdož vládli českými ateliéry a všichni, kdo v nich pracovali, měli výhody a ochranu nejvyššího řadu.

Bylo přece nutné, aby nacisté dokázali světu, jak se lidé baví a veselí i během “údajné” Hitlerovy krutovlády. Proč to všechno dnes vytahovat? Od Českého filmového zpravodaje dostal Bílou stuhu a v roce 1942, kdy Židy opdváželi v dobytčácích do plynu v Osvětmi, získal Vlasta Burian za své herectví Státní cenu. Jediný, kdo ho dokázal trochu zkrotit, byl jeho přítel a režisér Frič, režisér nacistického Barrandova. Zajímavé také je, že za každou roli dostával honorář přesahující sto tisíc korun, ostatní jen deset tisíc… Král komiků. V rozhlasovém skeči Hvězdy nad Baltimorem zesměšňoval exilovou vládu vládu v Londýně, konkrétně Jana Masaryka. Prý k tomu byl donucen nacisty…? Proč se k tomu vracet…?Věra Čáslavská a  Josef Odložil.

Asi proto, proč jsou vytahovány fotky Bohdalové se Zemenm, Havlem, Klausem, Svobodou, Novotným… Navzdory tomu, že bezprostředně během natáčení rozverných komedií umíraly ve stejném městě Praha popravami stovky nevinných lidí. Že herci chtěli také žít? A co oběti z Lidic, ty nechtěly žít? A co přes 80 tisíc českých Židů, co bylo umučeno v rámci „konečného řešení židovské otázky“? A co Gabčík a Kubiš, co zabili Heydricha? Ti také nechtěli žít, i když je vyslal exilový prezident Beneš, ten samý Beneš, kterého by kníže nejraději viděl za válečné zločiny před mezinárodním soudem v Haagu…?

Od tohoto knížecího výroku a od okamžiku i klimatu nesnášenlivosti, kdy spolu s Okamurou chtěl Schwarzenberg hledat východisko při „konečném řešení cikánské otázky“, se v podstatě odvíjejí i první dny, kdy se nový prezident Miloš Zeman setkává s lídry politických stran. Včera to byl Petr Nečas, premiér drolící se vlády, jemuž se však nelíbí a v žertu tvrdí, že pan zvolený prezident Zeman proti němu používá brutální metody, například že kouří… ”Kouřím, protože mám rád naši zem. Tím, že kupuji cigarety, podporuji ekonomiku našeho státu. A tím, že kouřím, ničím své zdraví, brzy zemřu a stát ušetří na mém důchodu…” připomněl mi svůj bonmot v rozhovoru Miloš Zeman v květnu, kdy byl pouhým a nejistým kandidátem na prezidenta ČR.

U příležitosti 49.výročí VŘSR se setkali i Jiřina Bohdalová a prezident Antonín Novotný. Listopad 1966

Ale to asi není jediná potíž; Nečas už během dvou let vyměnil svoji manželku i na tucet ministrů a jak je patrné, nesnáší se ani s těmi, kteří ve vládě stále jsou. Když premiér Petr Nečas kvůli fungujícímu českému byznysu odmítl nechutnosti Pussy Riot a jejích příznivců http://urod.ru/news/6207/ i politickou módu tzv. dalajlámismus, ministr jeho vlády Schwarzenberg se nechal slyšet, že se za něho pro to stydí. Navíc ho jako každý pravý šlechtic nařkl, že měl „plná kaťata”, jelikož “kryl” údajné porušování lidských práv v Číně a Tibetu.

Proto Nečasovo ego spěchalo z loňské parodie na demokracii ve Sněmovně do Varšavy, zachzránit, co se dá. Jeho “kolega” Wen Ťia-pao zde totiž premiérům EU poskytl každému dvacet minut pro jejich pokorné supliky; přivezl s sebou i tři stovky čínských podnikatelů. Řada z nich se zasloužila, že Volkswagen byl první zahraniční automobilkou, která před třemi desetiletími vstoupila na čínský trh. Nyní je Čína největším trhem pro výrobce aut z Wolfsburgu a tedy i mladoboleslavské škodovky.Zatím vřele. Věra Čáslavská s Alexandrem Dubčekem (druzí zleva) po návratu z olympijských her v Mexiku v roce 1968

Ve Varšavě jednal i CzechTrade, který se snaží českým podnikatelům pomoci s kontakty a zakázkami v zahraničí. V jeho Desateru se praví: „Vytvořte si pozitivní vztah k Číně, obchodní partner to vycítí…“ Dnes a ve čtvrtek se Miloš Zeman sejde s předsedy ČSSD, TOP 09, zítra s VV a KSČM. Ministranička LIDEM na programu ale není, jen osobně Peake, pouze však jako členka vlády. Podle předsedy “zemanovců” Vratislava Mynáře proto, že tato strana “neprošla peklem voleb” a navíc její poslanci byli zvoleni za jiný subjekt…

Nynější pře, jestli má Zeman jako prezident ústavní právo odvolat předsedu vlády, není až tolik nemožná, ovšem pokud se socdialisté domluví se submisivní stranou TOP 09 a ze svého konkurenta z prezidentských voleb Karla Schwarzenberga udělá Zeman premiéra, bude možné cokoli, včetně nové „opoziční smlouvy“ s ČSSD, ale hlavně předčasných voleb… Možná i toto spolu včera řešili Zeman s Haškem a posléze i se Sobotkou… Kdy na řadu přijde velkohubý protikorupční podnikatel Karel Janeček, to je ve hvězdách, co brzy zavlají na vlajce EU nad Hradem…?

Inu, kdo Miloše Zemana zná, ten ví, že právě v roce 1968, kdy Dubčeka milovali všichni, vstoupil do KSČ, což mu Čáslavká vyčetla, stejně jako že šel za komunisty žádat je jejich o hlasy. Z KSČ byl ale vyloučen brzy poté, kdy protestoval proti invazti vojsk Varšavské smlouvy do Československa.. Dnes je pan Zeman latentním milovníkem menšinové vlády s podporou opozice… Levice je levice, ale čo bolo, to bolo, terazky som prezidentom… 

FOTO: ČTK

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *