Při sestupu Columbie doplatila posádka na startovní poruchu v keramickém obložení raketoplánu, který se v atmosféře silným žárem rozpadl a všichni kosmonauté zahynuli. Shořela i kresba Země z Měsíce českého židovského chlapce Petra Ginze, jenž ji nakreslil inspirovaný Juliusem Vernem pár hodin předtím, než zemřel v koncentračním táboře Osvětim. Zničena byla i Tóra na mikrofilmu, kterou dal před startem Ilanu Ramonovi izraelský prezident Moše Kacav, oheň strávil také čtyři básně Ramonovy manželky, rodinné fotografie jeho otce i dopisy patnáctiletého syna Assafa a bratra Gadiho. Plukovník Ilan Ramon svoji první mírovou misi nepřežil.

V ten únorový podvečer před deseti roky se Tel Aviv zajíkl, jakoby ho někdo hodil do ledové vody, proto mě udivilo, že se před jedním z hotelů strhla divoká hádka. Byl to hotel, v němž bydleli převážně ortodoxní Židé. A právě oni rozpoutali halasný verbální střet, když hlasitě vykřikovali, že Ilan Ramon zahynul, protože zhřešil proti šabatu, když přistával v sobotu a v kosmu nejedl košer stravu. Kolemjdoucí agnostici byli těmito žlučovitými urážkami silně pobouřeni a výměna nelichotivých slov nebrala konce. Zvláště když jeden z Chasidů vytkl stejný hřích i kosmonautce Juditě A. Reznikové. Byla to Američanka židovského původu a zahynula v roce 1986 i s celou posádkou při desátém startu raketoplánu Challenger, v jeho 73 vteřině letu.

Šabat je zkrátka sváte svátků. Všichni ho musí ctít. Proto strana Agudat Jisra´el podala návrh na vyslovení nedůvěry vládě kvůli porušení šabatu. Toho se vládní představitelé v čele s Rabinem dopustili, když se zúčastnili oficiální ceremonie přivítání čtyř nových stíhacích letounů F-125.  Slavnost se však protáhla, a vládní delegace se tak vracela do svých domovů až po začátku šabatu. Při hlasování o vyslovení nedůvěry vládě nakonec Rabinův kabinet neobstál kvůli tomu, že se hlasování zdrželo všech deset poslanců vládní Národní náboženské strany. Rozzuřený Rabin pak stranu vyloučil z vlády a 22. prosince předal do rukou prezidenta Kacira vládní demisi. V únoru 1977 se konaly stranické primárky, ve kterých Peres vyzval Rabina k obhájení předsednického křesla. Těsným rozdílem 41 hlasů (1445 hlasů pro Rabina, 1404 pro Perese při 16 absencích) Rabin křeslo šéfa strany obhájil…

Prezident Šimon Peres se v Pekingu během šabatu připojil k tradičnímu čtení z biblické knihy Pláč, při vzpomínce na zničení prvního i druhého jeruzalémského Chrámu. Peres není důsledně praktikujícím, ale respektuje šabat při plnění státních povinností. Původně odmítl pozvání zúčastnit se Olympijských her, protože by to vyžadovalo cestovat o šabatu, což je porušením židovského náboženského práva. Čína proto uvolnila pravidla ubytování a dovolila Peresovi být jediným zahraničním státním představitelem, který mohl o šabatu zůstat v olympijské vesnici.

Šabat nebo-li sobota je nejdůležitějším židovským svátkem. Jeho svěcení je nařízeno v Desateru přikázání. Začíná pátečním večerem, kdy se oslavuje Boží stvoření, pokračuje sobotní ranní bohoslužbou, kdy se oslavuje Boží zjevení a končí sobotním večerem, kdy se oslavuje Boží vykoupení. Během šabatu je zakázána jakákoli práce, včetně otočením vypínače či stisknutí tlačítka ve výtahu…V roce 2008 v Pekingu se cítil prezident Izraele Šimon Peres jako mezi svými.

Respektování šabatu je pro něho důležitější, než účast na slavnostním zahájení letních olympijských her. Ty třicáté začaly v Londýně v pátek 27. července 2012 večer, kdy začíná šabat. Tak vyšlo prohlášením, v němž se uvádí: „Prezident Izraele se nezúčastní zahajovacího ceremoniálu olympijských her, který se bude konat v pátek večer. V okolí olympijského stadionu nejsou hotely ve vzdálenosti, kam by bylo možné pěšky dojít a prezident se rozhodl zrušit svoji návštěvu, aby se vyhnut znesvěcení šabatu jízdou v automobilu…“ Jiná země, jiný mrav a náboženská svoboda. Vzhledem k tomu, že V. Británie je v podstatě muslimskou zemí, není se tedy čemu divit…Soubor:Ilan Ramon, NASA photo portrait in orange suit.jpg

Porušil tedy Ramon zásady šabatu? Opak byl pravdou; Ramonova vesmírná pouť byla provázena malým svitkem Tóry, zachráněným z Bergen-Belsenu. Vezl sebou též mezzuzu, omotanou ostnatým drátem, symbolizujícím nacistické koncentrační tábory. Ilan tak učinil jako vzpomínku na památku své matky, která přežila Osvětim (Auschwitz) a svého dědečka, jenž tam byl zavražděn. Na palubě raketoplánu Ramon jedl košer jídlo a přivítal šabat prvním kosmickým kiduš. Když přelétal nad Jeruzalémem, odříkával „Šema Jisrael” – starodávné vyznání židovské víry.

„Slyš, Jisraeli! Hospodin, Bůh náš, Hospodin jeden jest. Milovati budeš Hospodina, Boha svého, celým srdcem svým a celou duší svou a celou silou svou, a budou slova tato, která já přikazuji tobě dnes, na srdci tvém. A vštípíš je dětem svým a budeš mluviti o nich, sedě v domě svém a kráčeje po cestě a léhaje a vstávaje. A uvážeš je jako znamení na ruku svou a budou čelním páskem mezi očima tvýma; a napíšeš je na veřeje domu svého a na brány své…“

Neštěstí ale nechodí po horách, ale po lidech. „Je to strašná tragédie pro Ronu Ramon, celou Ramonovu rodinu a celý národ. Je výjimkou, aby soukromá tragédie zasáhla srdce národa takovou silou. Dnes my všichni truchlíme nad smrtí Assafa, který spadl z nebes jako jeho otec Ilan…“ Těmito slovy reagoval v neděli předseda izraelské vlády a strany Likud Benjamin Netanjahu v reakci na zprávu o tragické smrti Assafa Ramona, syna zesnulého izraelského kosmonauta Ilana Ramona, jenž zahynul na palubě amerického raketoplánu Columbia 1. února 2003. Assaf Ramon se 13. září 2009 zřítil se svým letounem F-16 v hebronských horách.

Snímek Břetislav Olšer

„Každé srdce se dnes láme, protože syn Ramonovy rodiny byl synem nás všech – dnes jsme všichni Ramonova rodina,“ řekl izraelský prezident Šimon Peres ve smutečním projevu při pohřbu kapitána letectva Assafa Ramona. Pohřeb se konal v pondělí odpoledne na vojenském hřbitově Nahalal za přítomnosti tisíců lidí, včetně premiéra Binjamina Netanjahua, náčelníka generálního štábu Gabiho Aškenazi, velitele letectva Ido Nechtušana a dalších.

Na webu Eretz.cz uvedli překlad článku: “Assaf Ramon, Son of Ilan Ramon, Killed in Jet Crash” ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News. Mj. se v něm píše, že “letoun Assafa Ramona se v momentě pádu účastnil nácviku vzdušného souboje ve vysoké výšce. Od chvíle, kdy letoun začal směřovat k zemi, až do okamžiku pádu, nedošlo k žádné komunikaci z letadla. Assaf byl nejstarším z dětí Ilana a Rony Ramonových. Zanechal po sobě matku, dva bratry a sestru…” Bývalý pilot izraelského letectva, plukovník v záloze Zeev Raz, který je přítelem Ramonovy rodiny, v televizním Kanále 2 uvedl, že nejpravděpodobnější příčinou pádu letadla byla přechodná ztráta vědomí pilota při ostrém manévru. Velitel izraelského letectva generálmajor Ido Nechuštan a náčelník personálního odboru generálmajor Avi Zamir po neštěstí odjeli do domu Assafovy matky Rony Ramon, aby ji informovali o neštěstí.

Tragédie rodiny Ramonových pokračuje; nedávno by oslavil svých devětapadesát roků jeho otec, kosmonaut Ilan Ramon. Likud toho dne suverénně vyhrál volby a předseda vlády Ariel Šaron byl přesvědčený, že podíl na tomto drtivém vítězství měl také plukovník Ilan Ramon, tragicky zahynulý  první izraelský kosmonaut. Narodil se 20. června 1954, o dvacet roků později absolvoval kurz vojenského leteckého vojska a stal se pilotem Izrael Air Force IAF. Jeho prvním letounem byl Mirage III-CZ, poté létal ve stíhačce F-16s a F-4 Phantom. Bojoval v jomkipurské válce i v operaci Mír pro Galileu.

Byl ve vojenské super letce, který bombardováním zničila v roce 1981 irácký jaderný reaktor v Osiraku. V neděli 7. června 1981 v 15:55 místního času vzlétlo ze základny Ezion v Negevské poušti na jihu Izraele osm plně naložených a natankovaných stíhacích bombardérů F-16, které doprovázelo šest stíhacích letounů F-15. Velitelem byl plukovník Ilan Ramon. Čekala je cesta 1100 kilometrů přes území Saúdské Arábie až k Bagdádu. Operace dostala název Opera a v 17:35 shodily letouny bomby na reaktor, z osmnácti jich cíl zasáhlo šestnáct. Reaktor byl téměř zcela zničen za minutu a 20 vteřin. Při náletu zahynulo 11 lidí – deset iráckých vojáků a francouzský specialista. Poté se všech 14 letadel úspěšně stejnou cestou vrátilo do Izraele, irácká protiletadlová obrana je do doby explozí vůbec nezaregistrovala…

Inu, ne nadarmo jsou osobnosti židovského původu nositeli 171 Nobelovy ceny, zatímco těch islámských je jen sedm, včetně ceny za mír pro teroristu Jásira Aafata… A to Židů je na světě asi 20 milionů, zatímco muslimů dvě miliardy… 

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135