Velký čínský novoroční koncert

23. Leden, 2013 – 17:32

Pro české uši nezvyklá, ale posluchačsky příjemná, melodická a emotivní hudba bude znít ve čtvrtek 31. ledna 2013 v 19 hodin v Domě kultury města Ostravy u příležitosti oslav čínského nového roku. Ten začíná 10. února a bude podle čínského horoskopu ve znamení Hada. 

Během Velkého čínského novoročního koncertu se ostravským posluchačům představí tradiční čínský orchestr Shaanxi Broadcasting Chinese Orchestra, který byl založen v roce 1950 a dnes patří mezi jeden z nejstarších a nejuznávanějších profesionálních tradičních orchestrů v západní Číně. Za dirigentský pult se postaví přední čínský dirigent Lie Zhang. Ze sólistů tohoto orchestru se v Ostravě představí například Jie Zhang a Yanwu Zhang. 

Jie Zhang je mladá, talentovaná hráčka na strunný nástroj zvaný guženg. Tento nástroj se obvykle vyrábí z jednoho kusu dřeva, mívá 21 strun. Na struny se drnká čtyřmi trsátky ze slonoviny nebo želvoviny. Yanwu Zhang hráč na čínskou flétnu dizi. Dle druhu bambusu, ze kterého se vyrábí, mívá nástroj bílou, nachovou nebo brunátnou barvu. Návštěvníci koncertu se mohou těšit na unikátní zvuk mnoha dalších tradičních nástrojů, jako např. erhu – tzv. dvoustrunné čínské housle, pipa – strunný nástroj hruškovitého tvaru připomínající loutnu, na který se hrává buď trsátkem nebo speciálně upravenými nehty, liučin – tzv. čínská mandolína, ruan – druh čínské loutny, které se pro její tvar přezdívá „kytara měsíc“, ústní varhany šeng, čínský hoboj suona nebo tradiční čínské bubny. 

Díky pestrým barvám a výšivkám tradičních hedvábných úborů, ve kterých orchestr vystupuje, bude Velký čínský novoroční koncert, nad nímž převzal záštitu primátor statutárního města Ostrava Ing. Petr Kajnar, jistě také velkým vizuálním zážitkem.  Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce spolu s Janáčkovou filharmonií Ostrava a dalšími partnery připravila toto mimořádné představení s cílem přiblížit obyvatelům České republiky bohaté kulturní dědictví Číny. Vstupenky je možné zakoupit v Ostravském informačním servisu, v pokladně Domu kultury města Ostravy, prostřednictvím webových stránek Janáčkovy filharmonie Ostrava (www.jfo.cz) a na internetových portálech (Ticket portal, Eventim). 

 

***

Program

 

1. Čínský Tradiční Orchestr: Chang’an oheň

Představuje lidskou touhu po šťastném životě a budoucnosti.

 

2. Dizi solo: Nádherná krajina Jiaocheng  

Lidová skladba z města Jiaocheng v provincii Shaanxi znázorňuje krásný výhled z Plošiny do krajiny.

 

3. Ženské sólo

1) píseň: Můj milý pastýř

Příběh dcery z bohaté rodiny, která se zamiluje do pastýře pocházejícího z chudého prostředí.

 

2) píseň: Sklenice dobrého vína

Lidová píseň poukazující na otevřenou povahu lidí spolu s jejich láskou pro život.

 

4. Kolekce lidových písní ze západní Číny

1) píseň: Píseň kočí

Před více jak půl stoletím se stala jednou z nejvíce žádaných písní.

 

2) píseň: Na vzdáleném místě

Lidová píseň z oblasti severozápadní Číny. 

 

3) píseň: Odhalení roušky

Vyjadřuje nadšení a radostné scény z obyčejného života.

 

4) píseň: Taneční muzika mládí

Krátký a výstižný kousek z oblasti Xinjiang.

 

5. Suona sólo: Všichni ptáčci uctívají Fénixe

Nástrojem Suona je interpretováno ptačí švitoření zobrazují krásu přírody.

 

6. Čínský Tradiční Orchestr: Generálův příjezd

Symbolika scenérie generála vítězně se vracejícího z bitevního pole.

 

– přestávka –

 

7. Čínský Tradiční Orchestr: Starý strom hledající své kořeny

Cestovatelé se ohlížejí zpět do minulosti a uctívají své předky.

 

8. Guzheng a Orchestr: Melodie duhového mraku

Nástrojem Guzheng jsou vyjádřené silné emoce směřující k věčné lásce.

 

9. Čínský Tradiční Orchestr: Jasmín

Slavná čínská lidová píseň oslavující charakter čínských žen a zdůrazňující jejich krásu, pracovitost a houževnatost společně s jejich hledáním lásky, osudu a ideálů.

 

10. Mužské sólo

1) píseň: Pár mandarínských kachen hrajících si na jezeře

Milostná skladba, která opěvuje lásku muže ze severní provincie Shaanxi. 

 

2) píseň: Velká Žlutá řeka

Život na řece symbolizuje osudy lidí.

 

11. Čínský Tradiční Orchestr: Hedvábná stezka

Skladba dává vyniknout způsobům hraní na různé lidové nástroje.

 

***        

Orchestr Shaanxi Broadcasting Chinese Orchestra /SBCO/ byl založen v roce 1950 a dnes patří mezi nejstarší a nejuznávanější profesionální tradiční orchestry v západní Číně. Po dobu více než 60ti let v něm účinkoval velký počet slavných tradičních čínských umělců.  V posledních letech bylo do orchestru začleněno mnoho mladých hudebníků – absolventů  nejvýznamnějších konzervatoří v Číně, což plně dotvořilo umělecký obraz tohoto tělesa. Během své existence orchestr absolvoval četná koncertní turné po Spojených státech, Japonsku a mnoha evropských zemích, na kterých sklízel obdiv a uznání publika. V červnu 2007 vystoupil orchestr Shaanxi Broadcasting Chinese Orchestra během návštěvy americké delegace Výboru pro umění a humanitární záležitosti v Číně na oficiální recepci. Vedoucí výboru vyjádřil své uznání a skvělý dojem z čínské hudby a popsal tuto událost jako nezapomenutelný zážitek čínské pohostinnosti a kultury. SBCO získal řadu prvních cen v hlavních národních instrumentálních soutěžích. Prostřednictvím rozsáhlých vzdělávacích programů orchestr trvale podporuje mladé instrumentalisty. Díky této stálé snaze rozvíjet čínskou tradiční hudbu dnes orchestr disponuje širokou škálou špičkových sólistů, kteří inspirují diváky i za hranicemi Číny.

 

Z předních sólistů tohoto orchestru se v Ostravě představí například Zhang Jie a Zhang Yanwu.

Zhang Jie je mladá, talentovaná hráčka na strunný nástroj zvaný guženg. Tento nástroj se obvykle vyrábí z jednoho kusu dřeva, mívá 21 strun, hráč si jej pokládá horizontálně na klín nebo na zvláštní stojánky. Na struny se drnká čtyřmi trsátky ze slonoviny nebo želvoviny nasazenými na prsty pravé ruky. Někdy se pro dosažení zvláštních efektů drnká též prsty levé ruky. 

Zhang Jie studovala hru na tento nástroj na konzervotoři v Si-anu, v jednom z nejstarších čínských měst. Jeho historie se začala pstát již před více jak třemi tisíci lety! V jeho blízkosti se nachází například slavná terakotová armáda a hrobka prvního čínského císaře. V roce 2010 měla Zhang Jie možnost předvést hru na tento nástroj také návštěvníkům světové výstavy Expo, která se konala v Šanghaji.

Zhang Yanwu, hráč na čínskou flétnu dizi, je taktéž absolventem fakulty tradičních čínských nástrojů si-anské konzervatoře. Dizi je jedním z nejrozšířenějších čínských hudebních nástrojů. Hraje se na něj nejenom v tradičních čínských lidových souborech, ale také v čínské opeře a současných moderních čínských orchestrech. Dle druhu bambusu, ze kterého se vyrábí, mívá nástroj bílou, nachovou nebo brunátnou barvu. 

Mimo již zmíněných sólových nástrojů se návštěvníci koncertu můžou těšit na unikátní zvuk mnoha dalších tradičních nástrojů, jako např. erhu – tzv. dvoustrunné čínské housle, pipa – strunný nástroj hruškovitého tvaru připomínající loutnu, na který se hrává buď trsátkem nebo dokonce i speciálně upravenými nehty, liučin – tzv. čínská mandolína, ruan – druh čínské loutny, které se pro její tvar přezdívá „ kytara měsíc“,  ústní varhany šeng, čínský hoboj suona nebo tradiční čínské bubny. 

Za dirigentský pult se postaví vynikající čínský dirigent Lie Zhang. Hudební vzdělání získal nejprve na konzervatoři v Si-anu a poté v Německu, kde studoval dirigování u profesora Bauma. Patří mezi přední čínské dirigenty a působí v mnoha významných čínských hudebních a kulturních asociacích (Chinese Musicians Association, China National Orchestra Society,China Conductor Committee atd.). Coby stálý dirigent působí například v Čínském rozhlasovém a filmovém symfonickém orchestru a v Rozhlasovém národním orchestru. Vedle dirigování se věnuje rovněž skládání orchestrální, baletní a filmové hudby. Za svá díla již získal mnohá ocenění. Britská kritika o něm mimo jiné napsala: „…Lie Zhang má hluboké porozumění pro čínské tradiční nástroje a vlastní způsob, jak tuto hudbu zpřístupnit. Má schopnost pochopit duši hudby a odhalit ji. Dokáže vyvážit a ovládat pocity publika, dokáže vést posluchače do světa rozmanitých vjemů…“

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *