Naplnění olympijského snu, nebo vlastního konta…?

29. Říjen, 2008 – 12:41

Nepřestávám žasnout nad tím, kolik peněz, disciplinovanosti, drilu a nezměrného úsilí museli vložit Číňané do realizace 29. Letních olympijských her v Pekingu. Bezkonkurenční stadion Ptačí hnízdo, úžasný plavecký areál, rozbouřený vodní ovál pro kanoistiku, skvělé prostory pro parkur, judo či zápasy, baskebal a fotbal…

Megaakce, megadolary a megazávist; tak by se daly shrnout základní údaje z několika olympijských dnů v Pekingu. Když chce nějaký novinář za každou cenu Čínu kritizovat, hovoří o smogu a lidských právech. A kdyby i všude svítilo slunce a bylo idelní počasí i politické klima, zase by se ošklíbali, jaký že to mají Číňané zvrácený smysl pro děsivý kýč…

My v Česku však všem ukážeme, jaká má taková ideální antimegalomanská Olympiáda být. Taková komorní olympiádička. Nejlevnější; pod heslem – Olympiáda podomácku amatérská!

Domluvíme všem kapsářům a zlodějům aut, uzavřeme příměří s taxikáři, distributory drog, prostitutkami, aby se během české olympijské slávy chovali způsobně a napředražovali svá rita…

Koupíme z primátorského fondu dovolenou v Chorvatsku všem naonacistů a skinheadům, aby nechali na čas Olympiády napokoji Židy, černochy, Ukrajince, Vietnamce a jiném cizince. Už jednou se přece všichni zloději republiky spojili a prohlásili, že nebudou nikoho v průběhu Pražského jara okrádat…

Někdo z radních pražského magistrátu se nechal slyšet, že Olympiáda v Praze je neplněním jeho životního snu. Někdo zapochyboval, jestli jde skutečně o naplnění snu, nebo spíš jeho konta…

Náklady na předběžnou etapu, tedy na tzv. proces kandidatury, kdy se ještě nic nestaví a nebuduje, jen se uchází, aniž by bylo jisté, zda se ono ucházení setká s kladným výsledkem, jsou totiž šacovány na 428 miliónů korun, z toho má jít cca 260 miliónů na „marketingovou komunikaci“…

Společnost Pražská olympijská byla založená městem Praha a Českým olympijským výborem a jako nezisková a obecně prospěšná společnost si nechala rozpočet celé megaakce vypracovat auditorskou společností PriceWaterhouseCoopers.

První „zkušební“ studie hovořila o nákladech ve výši 136 miliard korun. Po všeobecném zděšení přispěchala PWC s novým odhadem, tentokrát ve výši 88 miliard, aby se veřejné mínění uklidnilo a dál hlasovalo pro utopistické uspořádání pražské Olympiády.

(Prosím, nezaměňovat tuto údajně právnicko-auditorskou firmu s polyvinylchloridem, což je PVC, problematická látka, jak pro zdraví člověka, tak pro životní prostředí, během jejíž výroby, spotřeby i likvidace vznikají nebezpečné toxické látky, např. dioxiny.)

Rozpočet pro fungování vlastní organizace má být 91 mil. Kč, přičemž průměrná mzda zaměstnanců bude činit cca 80 tisíc hrubého měsíčně. Je třeba vědět, že i při neúspěšné kandidatuře vyhodí město Praha z okna necelé půl miliardy korun, přičemž polovina z této částky půjde na reklamu akce, která se nemusí konat. Dalších 60 mil. Kč je určeno pro lobbování.

O doslovné vyhození peněz samozřejmě nepůjde, jelikož většina z nich skončí na kontech kontrahovaných firem a jejích pracovníků.

Podle PWC stála Olympiáda v Athénách přes 3, 6 miliardy USD, z toho skoro 200 milionů bylo vynaloženo na pracovní síly, asi 185 milionů na ceremoniály a více než miliarda se vydala za bezpečnost účastníků her.

Suma sumárum; pražská Olympiáda by měla stát asi 70 miliard korun, za tucet roků to bude bratru až 90 miliard. Ovšem řecká strana uvedla, že skutečné athénské náklady byly dvanáct miliard EUR, což je v našich korunách přibližně 300 miliard Kč, tedy cca desetkrát víc, než je rozpočet Hlavního města Prahy.

„Víme, že pravděpodobnost pořadatelství pro rok 2016 ve vztahu k evropskému kontinentu je nemyslím nulová, ale téměř nulová,“ uvedl primátor Bém.

„Pro nás je důležitější rok 2020 nebo 2024,“ dodal.

Uchazečství zatím stálo českou metropoli 60 milionů korun, polovinu odhadovaných nákladů. Hry ale budou prý výnosné a přinesou do české pokladny asi 40 miliard korun.

Pokud ale LOH v Praze nebudou, nic katastrofálního se nestane, organizátoři této „bubliny“ si stejně přijdou na své. Nenaplní si sice svůj olympijský sen, ale jak už bylo řečno rozhodně svá konta.

Jen pro skromnou představu, co by mělo Českou trepubliku v roce 2020 nebo 2024 čekat. Samozřejmě v ideálním prostředí dodržování lidských práv a úspěšného boje za svobodu lidstva, nejlépe pomocí výrobků renomovaných českých zbrojovek…

Poslední únorový den roku 2008 se oficiálně otevřela svou rozlohou více jak milion čtverečních metrů pod jednou střechou největší stavba světa – nový Terminál 3 na mezinárodním letišti v čínském Pekingu. Ročně by měl odbavit až 50 milionů pasažérů oproti současným 20 milionům.

V platnost vtoupila i speciální opatření, která z ulic Pekingu vyeliminovaly během LOH zhruba polovinu z 3,3 milionu pekingských automobilů. Jeden den sudé SPZ, druhý den liché. Současně se rozjízjely dvě nové linky metra a železniční trať na letiště o celkové délce 58 kilometrů. Jejich výstavba stála v přepočtu 47 miliard dolarů.

Obří zahájení LOH na famózním stadionu Ptačí hnízdo, trvající tři a půl hodiny, sledovalo u televizních obrazovek asi 4,5 miliardy obyvatel celé planety.

Vystoupilo na 17 tisíc účinkujících… Jeho kapacita je 91 tisíc míst, z nichž 11 tisíc se po skončení celých olympijských her odebere a zůstane finálních 80 tisíc míst k sezení.

Rozloha stadionu je 258 tisíc metrů čtverečních, výška téměř 70 metrů, dlouhý je 330 metrů, široký přibližně 220 metrů, a kdyby se natáhla ocelová konstrukce, která stadion obaluje, dosáhla by délky 36 kilometrů. Celý komplex stál asi na 320 milionů Euro.

Během sedmnácti olympijských dní bude v Pekingu uděleno celkem 302 sad medailí, které budou rozděleny mezi zhruba 10.200 sportovců z 90 zemí světa.

Čína vynaložila na dvoutýdenní sportovní show zhruba 607 miliard korun. O olympijské medaile se uchází 133 českých sportovců, zatímco Čína jich nasadila 639.

Nad celým sportovním svátkem bude bdít pět maskotů – tzv. Fuwa (kamarádi) jsou kromě tradiční čínské kultury inspirováni mořem, lesem, ohněm, zemí a oblohou, což odpovídá sloganu – Zelená olympiáda.

Jsou postaveny tři olympijské vesnice, v Pekingu, v Hong Kongu, v Quingdao a na průběh klání bude dohlížet 650 rozhodčích. Na své si na LHO 2008 přijde i 5500 funkcionářů a celý průběh bude bedlivě sledován 9600 novináři a reportéry.

A na konec dobrá zpráva pro kadidátskou Prahu:

V 37 areálech se bude soutěžit v 28 sportovních odvětvích. Her se zúčastní 10 708 sportovců z 205 zemí. S organizací olympiády bude pomáhat 70 000 dobrovolníků.

Bylo prodáno 7 000 000 lístků, 500 000 návštěvníků se očekává ze zahraničí. Ti všichni jsou a budou vzorně ubytováni v exkluzivních hotelích. Za vysílací práva se utrží 1 737 000 000 dolarů….

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Úno 11, 2016: temple run

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *