Janáčkova filharmonie uvede světovou premiéru

4. Leden, 2013 – 21:02

Na čtvrtém koncertu Velkého symfonického cyklu 10. a 11. 1. 2013 od 19 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy uvede Janáčkova filharmonie Ostrava ve světové premiéře skladbu Aleše Pavlorka Koncert pro basklarinet, klavír a orchestr.

„Dvojkoncert pro basklarinet, klavír, smyčce a bicí nástroje je zkomponován pro basklarinetistu Jiřího Porubiaka a klavíristu Lukáše Michela,“ říká o Pavlorek o svém díle. A oba jmenovaní interpreti skladbu spolu s Janáčkovou filharmonií a pod vedením dirigenta Stanislava Vavřínka také premiérově provedou. Dále Pavlorek o svém díle říká, že „v průběhu kompozice se podaří sólovým hráčům (alespoň na čas) strhnout orchestr do swingového rytmu, ale nakonec přece jen podlehnou davu a splynou s orchestrální přesilou v jeden celek.“ Ale jedním dechem oddává, že přes nostalgické vyznění se na konci objeví prvky ironie. 

Dalšími protagonisty večera budou členové JFO Markéta Klimánková (flétna) a Daniel Svoboda (klarinet) , kteří pro tuto příležitost nastudovali virtuózní skladbu Franze Danziho Concertante pro flétnu, klarinet a orchestr. Oba reprezentují vysokou kvalitu nových hráčů, které Janáčkovy filharmonie získala v posledních letech a kteří nejenže orchestr omladili, ale také již spoluvytvářejí umělecký obraz orchestru. Závěr večera pak bude patřit Symfonii č. 4 Bohuslava Martinů. 

Vstupenky na koncerty v ceně 180-220 Kč lze zakoupit v pokladně DKMO nebo v pobočkách Ostravského informačního servisu.  

 

 ***

Velký symfonický cyklus

společenský sál DKMO

10. a 11. 01. 13  v 19 hodin 

 

program:

F. Danzi: Concertante pro flétnu, klarinet a orchestr                                                                         

A. Pavlorek: Koncert pro basklarinet, klavír a orchestr                                                            

Bohuslav Martinů: Symfonie č. 4 

 

účinkují:

Markéta Klimánková – flétna

Daniel Svoboda – klarinet

Jiří Porubiak – basklarinet

Lukáš Michel – klavír

Janáčkova filharmonie Ostrava

Stanislav Vavřínek – dirigent

 

Markéta Klimánková se  Narodila v roce 1983 ve Frýdku – Místku. V roce 1989 začala hrát na zobcovou flétnu a klavír na ZUŠ ve Frýdku – Místku ve třídě p. Anny Báchorkové. Následovala příčná flétna a první úspěchy na soutěžích ZUŠ. Na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě byla přijata v roce 1997 do třídy Mgr. Marcely Šindelové. 

V roce 2004 zahájila studium na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, ve flétnové třídě Doc. Václava Kunta. V prosinci 2005 byla přizvána k měsíční spolupráci s orchestrem La Camerata v Aténách, pod vedením Sira Nevilla Marinera. V květnu roku 2006 se zúčastnila Mezinárodní flétnové soutěže Jeana Francaixe v Paříži. V roce 2007 ukončila státní závěrečnou zkouškou tříleté bakalářské studium na JAMU v Brně a současně byla přijata na Fakultu umění Ostravské univerzity, kde dokončila magisterské studium s vyznamenáním. Po úspěšném konkurzu v roce 2008 nastoupila do Janáčkovy filharmonie Ostrava na místo hráče pikoly. Nyní působí jako 1. flétnistka.

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *