Radar v Brdech? Vaše (ne)bezpečí-naše peníze, hlavně ale rychle…

29. Říjen, 2008 – 8:52

Tak už nám to skoro odklepli; napřed dohoda ministerstev zahraničí USA a ČR, poté smlouva SOFA o umístění amerického radaru a vojáků v českých Brdech, včetně vládního souhlasu, až po dnešní první čtení v Parlamentu ČR k této smlouvě a ve čtvrtek hlasování o jejím schválení.

Vládní koalice cítí, že jí hemingwayovsky zvoní hrana, proto ten úprk, aby se stihlo s pomocí přeběhlíků vše schválit dřív, než dohoří svíčka nejen jí, ale hlavně Bushovu prezidentování.

Topolánově squadře se už strachy z nejistoty dnů příštích svírá nejeden otvor v těle a jako kůň, zřejmě valach, kolem sebe kope ve smrtelné křeči. Popozítří už může být pozdě, zvláště jestli opozice posílená dvěma drtivými vítězstvími prosadí parlamentní obstrukce a vše zdrží…

Vláda ví jedno; je nutné briskně využít faktu, že ještě naposledy mohou volit končící senátoři, po jejichž odchodu přijdou občanští demokraté o většinu v Senátu. Tam totiž nejsou vyčůraní přeběhlíci, co se brzy možná přišourají s prosíkem navrátilců k Paroubkovi.

To znamená, že smlouva, jež se projednává souběžně v obou komorách parlamentu, by byla schválena zásluhou senátorům, kteří už zcela jistě nevyjadřují vůli danou jim voliči v právě proběhlých volbách. I když i bez socialistických senátorů by zbytek těch z ODS vytvořil v senátu s KDU-ČSL a zelenými většinu.¨

A není za tím spěchem i něco jiného? Třeba jiný než bezpečnostní zájem. Že by šlo o peníze, co jsou vždycky až na prvním místě…?

Každopádně by měl někdo prověřit, zda jsou pravdivé skutečnosti, které přinesl server CFP – Czech Free Press na svých stránkách….

Na podzim 2007 zadala vláda bez výběrového řízení firmě AMI Communications zakázku na Informační kampaň k protiraketové obraně. Zmíněná organizace prý patří do skupiny šesti firem, které mají stejné vlastníky: Janu Marcovou, Milana Hejla a Marka Stránského.

Jednou z těchto skupin je firma Pan Solutions, jejímž strategickým partnerem má být Dutko Worldwide Prague, tedy česká pobočka amerického lobbistického podniku Dutko Worldwide. V praxi to údajně znamená, že Pan Solutions realizuje zákazky Dutka v ČR.

Rozpočet na výstavbu radaru v ČR činí přibližně 4 miliardy dolarů, což je asi 72 miliard Kč. Na stavbě se mají podílet zbrojní koncerny Boeing, Lockheed Martin, Nortrop Grumman a Raytheon, které jsou či v minulosti byly klienty Dutko nebo společností ve skupině AMI.

Na tom všem by nebylo nic divného, pokud by lidé, spojení s Dutko Worldwode Prague nebo s firmami skupiny AMI, neměli příliš silné vazby na ODS…

Například bývalý jednatel pražské pobočky Dutka, Alexandr Vondra, je nyní místopředsedou vlády pro evropské záležitosti a senátorem za ODS. Jde o jednoho z nejhlasitějších zastánců radaru.

Jana Marcová, nynější jednatelka Dutka a jedna ze tří spoluvlastníků skupiny AMI, byla v minulosti poslankyní a mluvčí ODS. a vládní koordinátor pro protiraketovou obranu Tomáš Klvaňa v minulosti pracoval pro Pan Solutions.

Jeho asistentka Lucie Mrázová byla až do doby, než přijala toto místo, jednatelkou Dutka. Navíc sedí ve vládní Komisi pro rozvoj Brdska, která rozhoduje o „přídělu peněz“ brdským obcím v okolí radaru.

Konzultant Pan Solutions Alan Hopp je bývalým tajemníkem senátního klubu ODS a konzultant Pan Solutions Vratislav Janda pracoval jako zástupce ředitele odboru bezpečnostní politiky na ministerstvu zahraničí, kde byl vedoucím oddělení NATO.

A ještě konzultant Pan Solutions Petr Plecitý, jenž byl zahraničním poradcem ODS a ještě v době, kdy již pracoval u Pan Solutions, byl zastupitelem za ODS na Praze 4 a kandidoval za ODS do Europarlamentu.

Opět nic neobvykléího, nicméně by se skutečně mělo zjistit, zdali je pravda, co uvádějí na webu www.nenásilí.cz, a v kladném případě se nedá nic jiného konstatovat než fakt, že všichni zainteresovaní jsou vedení spíše než snahou o protiraketovou obranu našeho státu o vlastní nadstandardní živobytí.

Holt, vaše (ne)bezpečí, naše vylobbované peníze… Kdoví, jaké platové podmínky měli vyjednávači „varšavské pětky“ v srpnu roku 1968? I když tenkrát šlo patrně o úplně jiný lobbing…

Ale pokud dnes nejde o střet zájmů, ale „pouze“ o porušení dobrých mravů, tak co? V čem by měl být problém…?

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *