Tento špičkový český orchestr se koncem prosince vydal na premiérové dvanáctidenní turné do Číny spojené s netradičními oslavami Nového roku. Kromě série osmi koncertů, jejichž společným jmenovatelem bude reprezentovat nesmrtelné hudební skvosty od předních domácích autorů, jej zároveň čeká hudební debut v této asijské velmoci… PKF předvede své plné nasazení pod vedením úspěšného dirigenta Ondřeje Vrabce v halách pro tisíce diváků, kde pravidelně vystupují ty nejšpičkovější světové orchestry. Koncertními zastávkami se mezi 29. prosincem a 6. lednem stanou hlavní města čínských provincií: Chongqing Fuling, Qinghai, Lanzhou, Guangzhou, Fuzhou, Šanghaj, Tianjin a Peking. Během osmi večerů zazní Předehra k opeře Prodaná nevěsta, Vyšehrad a Vltava z cyklu Má vlast (B. Smetana), symfonická skladba Žárlivost (L. Janáček), Česká suita a Symfonie č. 8 G Dur „Anglická“ (A. Dvořák).

Po Janáčkově filharmonii Ostrava a dalších symfonických tělesech z Česka je nyní poprvé v Číně i PKF. Češi objevují kulturnost Číny… Velvyslanec v Pekingu ing. Libor Sečka mi k tomu řekl: “My naštěstí nejsme v situaci, kdybychom potřebovali pomoc čínské ekonomiky tolik, jako některé jiné země. Usilujeme o rovnocenný obchod, ale současně sázíme na kulturní dialog. Pořádáme výstavy fotografů či malířů, jsme hosty mezinárodních festivalů básníků. Skvělý malíř Tomáš Císařovský, katolický básník Petr Borkovec či neotřelý fotograf Václav Jirásek. Nikdo totiž neví, jak se tato země, která má miliardu a 360 milionů obyvatel, dále vyvine. Musíme si uvědomit, že Čína je mistrem obřích skoků – z chlapce se najednou stala dospělým člověkem, a ani ona sama neví, jak tyto nové parametry zvládne. Co s touto novou silou. Schizofrenikem doufám, že nejsem. Snažím se totiž své vlastní názory tlumočit domovu tak, aby se mohly stát příspěvkem pro formování našich pozic. A mám pocit, že se to často daří…”

Dalším bonbónkem na Nový rok 2013 byl kromě pragmatického novoročního projevu prezidenta Václava Klause i přímý přenos tradičního galakoncertu ze Zlatého sálu Spolku přátel hudby ve Vídni. Skladby Johanna Strausse otce a syna, Josefa Strausse, Giuseppe Verdiho, Josepha Lannera, Josefa Hellmesbergera, Richarda Wagnera a Franze von Suppé nastudoval a řídil Franz Welser-Möst. V choreografii Ashleyho Page tančili sólisté Vídeňského státního baletu.

Přenos jako vždy uváděl Jiří Vejvoda. Najednou jsme slyšeli na živo koncert, který se jako vejce vejci podobal těm předcházejícím. Nejen hudbou, ale i hlasem pana Vejvody. Alespoň virtuální představa, že se čas zastavil a stromy nemají zas o léto víc.  V období 2004–2010 byl ředitelem veřejnoprávní rozhlasové stanice Český rozhlas 2 – Praha. Od roku 2012 je tiskovým mluvčím Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, který pořádá firma Auviex, s.r.o. Je absolventem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, rozhlasovým a televizním autorem – moderátorem. S Českým (resp. Československým) rozhlasem spolupracuje od roku 1981.

V letech 1990 – 1991 byl moderátorem nedělních „Hovorů z Lán“ s prezidentem republiky Václavem Havlem, kterého také doprovázel jako zvláštní zpravodaj tehdejšího Československého rozhlasu na oficiálních cestách do zahraničí. V roce 1993 získal jednu z cen na Festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio. V letech 1996 – 1999 byl ředitelem Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, zaměřeného na hudební a taneční tvorbu na obrazovce. Český rozhlas 2 – Praha je podle něj nejveřejnoprávnější rozhlasovou stanicí na území České republiky, protože se zabývá širokou škálou témat od zábavy či literárně dramatické tvorby přes vysílání pro děti až po mapování vědy či víry.

Vejvodův kultivovaný projev i vytříbený slovník je přívětivým opatřením pro uši každého posluchače. Koncert byl vysílán do více než osmdesáti zemí světa a měl pro mě další osobní rys; květinová výzdoba byla do Vídně přivezena od zahradníků ze San Rema. A to je další dotek s příjemnou zprávou, kterou nás potěšil před rokem skvělý písničkář a můj kamarád Jarek Nohavica. Právě na festivalu v San Remu mu bylo uděleno jedinečné ocenění písničkáře Evropy.

V sobotu 12. listopadu 2011 jako první z českých písničkářů stal nositelem ceny Premio Tenco, která je každoročně udělována v rámci Festivalu autorských písní v italském San Remu na scéně divadla Ariston. Ohrnovat nos nad Premio Tenco se nevyplatí, pokud si nechcete udělat osudu. Tedy pokud pro vás něco znamenají písničkáři Jacques Brel, Donovan, Nick Cave, Bulat Okudžava, Vladimír Vysocký nebo Leonard Cohen.

Inu, první den roku 2013 máme téměř za sebou a jak to vypadá, šťastné číslo „13“ nás snad bude provázet i letos svým laskavým duchem… „Možná, že bychom byli mnohem šťastnější, kdybychom dávali do oběhu méně peněz a více lásky…“ Ernest William Barnes – anglický matematik a vědec… 

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135