Jak agenti Hněvu božího zlikvidovali komando Černého září…

28. Říjen, 2008 – 19:50

Byla to zřejmě největší chyba Mossadu v jeho historii. A tak, jak si dodnes Československo připomíná tragický Mnichov, stejné město způsobilo bolest i židovskému národu. Mnichovská zrada 1938 a mnichovská Olympiáda 1972….“ vzpomíná Chanan Ron z Tel Avivu, bývalý radista Mossadu.

Letní olympijské hry v roce 1972 v Mnichově zůstanou navěky vryty do paměti rodin jedenácti izraelských sportovců, kteří byli zabiti během únosu palestinským komandem Černé září.

Bylo pátého září 1972, když ve čtyři hodiny ráno přelézalo plot olympijské vesnice v Mnichově osm do sportovního oděvu oblečených mladíků. Dva strážci je považovali za nezbedné olympioniky, kteří se vracejí z nočního povyražení a z mužské solidarity je nechali projít.

Byl to však tragický omyl. Osm mužů-fedajínů bylo teroristy skupiny Černé září, kteří se ozbrojeni pistolemi, granáty a kalašnikovy dostali až do pokojů izraelského olympijského družstva. Při počáteční rvačce byli zabiti vzpěrač Joseph Romano a trenér kordistů Moše Weinberg.

Zbývajích devět sportovců a funkcionářů zajali Palestinci jako rukojmí. Zbytek výpravy se zachránil skokem z okna nebo útěkem zadním vchodem.

Organizace Černé září vznikla jako skupina pomsty, když po nezdařeném Arafatově puči, jímž chtěl svrhnout jordánského krále, poslat Husajn 17. září 1970 proti vzbouřencům OOP své vojsko, které několik tisíc Palestinců zabilo a zbytek byl vypovězen z Jordánska do Libanonu.

Únos Izraelců byl jedním z aktů msty Černého září. Izraelská vláda odmítla s teroristy vyjednávat, ani si nepřála, aby Němci plnili jejich požadavky, které měly za cíl propuštění palestinských teroristů z izraelských vězení.

Západní Německo však chtělo za každou cenu napravit svoji fatální chybu a udržet nově nabytou šanci v dalším organizování olympijských her, jež je měly očistit a potvrdit jejich příjetí zpět do Společnosti národů, z níž byli vyloučeni pro fašistické zločiny II. světové války.

Němci prostě mínili odčinit tragické porušování lidských práv v koncentračních vyhlazovacích táborech a splnili podmínku teroristů, kteří chtěli letadlo, aby mohli odletět i s rukojmími do Tuniska. Tím se německé straně podařilo dostat fedajíny z olympijské vesnice, z domu č. 31, autobusem a vrtulníky na letiště ve Fürstenfeldbrücku.

Pak ale neudržel nervy na uzdě snajpr bavorské policie a zastřelil tři teroristy. Další z nich však vhodil granát do vrtulníku s rukojmími. Všichni zahynuli, včetně německého ostřelovače a tří Palestinců. Další dva byli zatčeni a později uprchli…

Bylo to totální selhání nejen německých tajných služeb a ochranky, ale hlavně agentů Mossadu…

Izrael proto ihned zareagoval a vyslal pětasedmdesát svých letadel, aby bombardovaly vojenské cíle v Sýrii a Libanonu. Zahynulo při tom 66 radikálů a další desítky jich byly zraněny…

Následně zatkla organizace izraelské vnitřní bezpečnosti Šabak kolem padesáti lidí, mezi nimiž bylo i několik Izraelců – Židů, kteří prováděli špionáž pro arabské státy. Také Mossad měl problém, že nedokázal odhalit nebezpečné teroristy…

„Pak se rozčílila sedmdesátiletá babička, premiérka Golda Meirová, a nařídila definitivní odplatu za mnichovský masakr. Následně umírali jeden po druhém všichni účastníci útoku na izraelské olympioniky. Roupoutal se na teroristy Černého září doslova hon, který vedla skupina Izraelců pod názvem Hněv boží,“ tváří se spokojeně Chanan Ron, že také jeho jméno tím bylo očištěno.

V roce 1973 byl v Bejrútu zavražděn Kamal Násir, velitel fedajínů. S ním byli zabiti i Kamal Adwan a Abú Jusuf. Pak přišli na řadu Mahmúd Hamšarí a Hasan Salamech…

Od té doby jsou olympijské hry, ať v Mnichově, Athénách nebo Pekingu, a hlavně jejich účastníci vždy bedlivě střeženi, i za cenu, že ne vždy mají plně zaručeny své osobní svobody…

Přesto nadšená česká mistryně světa, oštěpařka Barbora Špotáková, a nejen ona, řekla, že je apolitická a že Olympiáda v Pekingu je prostě skvělá a bezchybná, lepší prý ještě nezažila a už asi ani nezažije…

Mnichov 1972 však zůstane navždy i pro ni velkým mementem…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *